Blížia sa Vianoce, čas rozdávania darčekov, pôžitkárstva, obdobie kedy si bezstarostne doprajeme viac a častokrát zabúdame na životné prostredie. Tento rok skúste aj počas sviatkov znížiť svoj negatívny dopad na prírodu a začnite už v advente – adventným kalendárom.
Kedy sa to začalo?
História adventných kalendárov siaha až do 19. storočia. Vtedy si rodiny dni do Vianoc značili kriedou alebo pálením sviečky. Prvá komerčná výroba adventných kalendárov sa začala v roku 1946 a až v roku 1958 sa objavil prvý čokoládový adventný kalendár. Rané adventné kalendáre boli často vyrobené z papiera a otvorením “dvierok” sa namiesto čokolády objavil obrázok alebo biblický verš. V súčasnosti dochádza až k drastickej komercializácii adventných kalendárov, ktoré už nemajú nič spoločné s pôvodnou myšlienkou adventu a prinášajú so sebou niekoľko ekologických problémov. Na výber máme stovky čokoládových kalendárov, adventné kalendáre plné kozmetiky, šperkov, parfumov a dokonca aj nápojov alebo oblečenia.
Skončia na skládke
Hlavným problémom spomínaných adventných kalendárov je obrovské množstvo odpadu, ktorý po nich zostane. Po prvé, je tu plast, ktorý je súčasťou pomaly každého z nich. Často sa stáva, že nie je ani recyklovateľný. A keď recyklovateľný je, väčšina ľudí neoddelí plast od kartónu a jednoducho celý kalendár vyhodí do koša, čo spôsobuje problémy v recyklačných zariadeniach. Kontaminovaný odpad jednoducho skončí na skládke.
Ďalším problémom adventných kalendárov, najmä tých, ktoré obsahujú rôzne predmety je to, že sa pravdepodobne všetky nepoužijú a skončia tiež časom na skládke. Napríklad, ak ste neodolali a kúpili ste si kozmetický kalendár plný malých plastových fľaštičiek, je takmer isté, že väčšinu z nich ani nestihnete spotrebovať, alebo dokonca taký druh kozmetiky ani nepoužívate. Zláka vás len pekný obal a kupujete mačku vo vreci. Namiesto toho by bolo rozumnejšie investovať do jedného alebo dvoch kvalitných kúskov, o ktorých viete, že ich potrebujete a využijete. Jednorazové adventné kalendáre podporujú tiež neudržateľné nákupné návyky, od ktorých je dobré upustiť.
Lepšie riešenie pre všetkých
Nemusíte sa vzdať radosti z očakávania Vianoc. Na trhu existuje obrovské množstvo “eko friendly” adventných kalendárov, ktoré sú plné eticky vyrobených produktov od firiem, ktorým záleží na životnom prostredí. Alebo si skúste vyrobiť vlastný, alternatívny kalendár pre celú rodinu. Zapojte všetkých v domácnosti a odštartujte slávnostné prípravy vo veľkom štýle. Ako bonus spolu strávite pekné chvíle plné zábavy.
Ak si však netrúfate na vlastné dielko, môžete si zaobstarať opakovane použiteľný adventný kalendár z obchodu, do ktorého si vložíte to, čo chcete. Môžete si dopriať napríklad svoje obľúbené čokolády (namiesto lacných stužených tukov) a tak sa tiež vyhnete plytvaniu. Základ je vybrať si niečo, čo sa vám skutočné páči, aby ste kalendár využívali dlhé roky. Čím dlhšie, tým lepšie pre planétu.
Rozlúčte sa s plastom
Umiestnenie opakovateľne použiteľného kalendára do vášho príbytku a jeho každoročné dolovanie z podkrovia či pivnice sa stane tradíciou vašej rodiny a jej dedičstvom. Svoje predvianočné obdobie urobíte ekologickejšie a udržateľnejšie. Čo ale vložiť do takého kalendára, aby aj zostal ekologickým? Prekvapte svojich najbližších napríklad ručne vyrobenými maškrtami, drobnými perníčkami, čokoládkami, ktoré kúpite v eko obaloch, prípadne drobnou zero waste kozmetikou. Deťom môžete venovať aj maličké drevené hračky, skladačku, alebo puzzle, ktoré budú postupne deň čo deň kompletizovať. Pripomenie to skutočný význam očakávania niečoho väčšieho. Dospelých potešia aj milé odkazy napísané zo srdca, vtipy, citáty, básne…
Vyrobte ho doma
Použiť môžete doslova čokoľvek, čo nájdete v domácnosti a zaslúži si to dostať svoju druhú šancu. Od drevených škatúľ až po kusy látok. Základ je myslieť na adventný kalendár už počas roka. Môžete si postupne zbierať použité obálky z pošty, ktorú ste dostali. Do nich vložíte milý odkaz alebo vymyslíte spoločné rodinné adventné aktivity. Obálky očíslujte a kalendár je na svete. Ak máte doma dostatočne veľký pohár na zaváranie, naplňte ho sladkosťami bez obalov (počet je jasný – 24). Z kúskov látky môžete zasa vytvoriť malé vrecúška, do ktorých ukryjete milé drobnosti. Upcyklujte rolky toaletného papiera, napíšte na ne čísla, vložte do nich sladké drobnosti alebo papierové zvitky plné láskavých slov. Čo s tým urobíte ďalej je na vás. Rolky môžete zafarbiť na zeleno, poukladať jednu na druhú a vytvoriť z nich vianočný stromček.
Niečo pre odvážnych
Nestresujte sa, že vám práčka konzumuje ponožky. Tie bez páru si odložte a premeňte osamelých (vypratých) jedincov na zábavný adventný kalendár. Stačí si na stenu, krb alebo dvere zavesiť kus špagátu. Môžete si vytvoriť akýkoľvek tvar, ktorý sa vám páči, len sa uistite, že je dostatočne dlhý, aby sa naň zmestilo všetkých 24 ponožiek. Potom ponožky očíslujte a pripevnite ich na špagát pomocou štipcov. Nezabudnite do každej vložiť špeciálnu drobnosť, takýto kalendár si ju zaslúži. Môžete taktiež použiť detské ponožky, sú roztomilejšie. A ponožková girlanda je na svete. Fantázii sa medze nekladú. Súčasťou adventného kalendára sa môžu stať použité nádoby od čaju, kávy, liekov. Dokonca plech na muffiny. Všetko, čo potrebujete, je forma na muffiny (reálne dve 12-miestne). Na ňu pripevnite kartón, do ktorého vyrežete dvierka, namaľujete čísla a do každého “muffinu” vložíte drobné prekvapenie.
Alternatíva pre všetkých
Darujte sebe alebo svojim deťom knihu a rozdeľte si ju na 24 častí. Môže byť s vianočnou tematikou. Každý večer si spolu prečítajte vopred určený kúsok, a takto pokračujte až do Vianoc. Spoločné čítanie je skvelý spôsob, ako sa cítiť predvianočne. A možno založíte novú rodinnú tradíciu. Iným zeleným nápadom je ekologický kalendár pre našu Zem. Každý deň, až do Vianoce môžete sami, s priateľmi, rodinou alebo s deťmi urobiť jednu eko aktivitu pre naše životné prostredie. Oblastí je neúrekom. Každá z aktivít vo vašom ekologickom adventnom kalendári povzbudí deti, aby robili niečo, čo ich spája s ich komunitou, prírodou alebo rodinou. Tieto aktivity by mali byť bezplatné alebo lacné: návšteva lesa a zbieranie odpadkov, vyčistenie svojho okolia, kŕmenie vtákov a pod.
Slovo advent (z latinského “adventus”) znamená príchod. Toto špecifické obdobie roka, často stráca svoj pôvodný význam kvôli lesku prichádzajúcich Vianoc. Dovoľme mu tentokrát naplniť svoje posolstvo. Nezáleží na tom, k akému náboženstvu sa hlásite, aj keď ste úplný ateista, myšlienka stíšenia sa, meditácie a istého uskromnenia sa a minimalizmu, môže obohatiť každého z nás, a tiež prispieť k zlepšeniu životného prostredia.
Titulný obrázok: freepik.com
Páči sa vám, čo píšeme?
Odporučte článok vašim známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook EkoReštart
Instagram @ekorestart.sk
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.