V dôsledku moderného životného štýlu trávime čoraz viac času zatvorení vo vnútri budov. Pre takýto život sme však neboli stvorení a nie je pre naše zdravie ideálny. Najmä mestské prostredie nás zahŕňa najrôznejšími podnetmi, ktoré v nás vyvolávajú stres. Ten negatívne vplýva na naše telo aj myseľ. Sme vystavení moderným technológiám a očakáva sa od nás, že budeme neustále “pripojení” a k dispozícii. Stráviť určitý čas v prírode, medzi stromami nám môže priniesť spojenie s prírodou, ktoré tak zúfalo potrebujeme. Pobyt v lese je prirodzenou obranou proti stresu a pomôže vašej mysli a telu, aby si oddýchli a znova dobili baterky.
Čo je šinrin-joku?
Ide o terapiu, ktorá je na Západe známa aj ako “lesný kúpeľ”. Jej počiatky siahajú do 80. rokov, keď japonská vláda intenzívne investovala do celoštátneho programu na podporu zdravého životného štýlu. Odvtedy táto forma terapie získava na popularite a rozširuje sa po celom svete. Nenechajte sa však zmiasť: lesný kúpeľ nemá nič spoločné s čľapkaním sa v mlákach. Ide o pobyt medzi stromami a vnímanie atmosféry lesa.
Šinrin-joku je jeden z pilierov japonskej kultúry a predstavuje spôsob opätovného spojenia sa s prírodou. V krajine vychádzajúceho slnka dokonca existuje Spoločnosť pre lesnú medicínu a tiež Japonská spoločnosť pre lesnú terapiu. Jeden z popredných svetových odborníkov na lesný kúpeľ je napríklad Dr. Qing Li, ktorý je docentom na tokijskej Nippon Medical School. O tejto terapii napísal dokonca aj knihu, ktorú nájdete preloženú aj do slovenčiny: Šinrin’joku – Umenie a veda lesného kúpeľa. Tvrdí tu, že trávenie času medzi stromami, ale aj umiestnenie rastlín či rozptyľovanie čajovníkového esenciálneho oleja redukuje krvný tlak, zmierňuje stres, dodáva energiu, posilňuje imunitný systém a dokonca pomôže znížiť hmotnosť.
Sila prírody
Je teda naozaj vedecky dokázané, že “lesný kúpeľ” zvyšuje našu celkovú pohodu. Štúdie ukazujú, že už po relatívne krátkom čase strávenom v lesnom prostredí dochádza k poklesu hladiny stresu. Prechádzka medzi stromami znižuje stresovú reakciu tela a hladinu stresového hormónu kortizolu. Znižuje aj srdcovú frekvenciu a krvný tlak, v dôsledku čoho sa budete cítiť pokojnejší a vaše telo bude zdravšie. Predpokladá sa, že k tomu prispieva pokojná atmosféra, oku lahodiaca okolitá scenéria a mierna klíma, ktorá je často v lesoch. Takýto lesný kúpeľ vám vlastne sprostredkuje bezplatnú aromaterapiu. Stromy vylučujú prírodné esenciálne oleje zvané fytoncídy, aby sa chránili pred baktériami a hmyzom. Tieto látky majú ale pozitívny vplyv na človeka, pretože prirodzene posilňujú náš imunitný systém. Jedny z najsilnejších fytoncídov – terpény, sa vytvárajú v listoch, stonkách, koreňoch a kmeňoch rastlín. Aby ste dosiahli plný účinok, pri chôdzi lesom zhlboka dýchajte, objímajte stromy, obtierajte sa o ich kôru, pomačkajte jednotlivé listy rôznych stromov a vdychujte ich vôňu. Rôzne druhy lesov vytvárajú rôzne zmesi a množstvá terpénov, a preto svoje prechádzky obmieňajte a navštevujte ich v rôznych častiach dňa a roka.
Ako na lesnú terapiu
Vo svete, kde sme nútení neustále dosahovať lepšie výsledky a prekonávať samých seba, je lesný kúpeľ vlastne umením “ničnerobenia”. Ako začať s lesnou terapiou? Vyrazte na prechádzku do lesa!
- Nikam sa neponáhľajte, prechádzajte sa pomaly. Všímajte si, kam našľapujete, vnímajte zem pod nohami a stromy, ktoré sú všade okolo vás.
- Vstrebávajte čarovnú atmosféru lesa všetkými zmyslami. Pozorujte slnečné svetlo prenikajúce medzi listami a tiež najrôznejšie odtiene zelenej, hnedej či oranžovej. Všímajte si drobné detaily – kvety alebo huby rastúce na zemi, alebo to, ako sa korene stromov krútia cez kamene. Prezrite si štruktúru kôry na kmeňoch a žilky na spodných stranách listov. Počúvajte vtáčí spev, šuštiace lístie vo vetre alebo zvuk dažďa. Privoňajte k pôde a vnímajte jej arómu.
- Dýchajte čerstvý lesný vzduch. Pri chôdzi sa pomaly a zhlboka nadýchnite. Ak chcete, na chvíľu sa zastavte a posaďte sa pod strom. Zhlboka sa tu nadýchnite. Dýchajte nosom.
- Počas lesnej terapie sa snažte byť ticho. Nemusíte hovoriť, ani nič zvláštne robiť. Je to moment, kedy je dôležité skrátka len “byť”.
- Vnímajte, ako les pôsobí na vašu dušu – aké emócie a myšlienky vo vás pobyt v lese vyvoláva.
Lesná terapia v meste?
Aj v prípade, že nebývate blízko lesa, existujú spôsoby, ako sa spojiť s prírodou a získať pocit pohody, prameniaci z umenia šinrin-joku. Nech ste už kdekoľvek, pobyt strávený na čerstvom vzduchu vás upokojí, osvieži a vyčistí vám hlavu.
- Poobzerajte sa po zelených plochách v okolí. Môžu to byť napríklad záhrady či parky. Nezáleží ani tak na tom, či sú dostatočne veľké, aby ste sa v nich mohli stratiť. Dôležité je ponoriť sa do zelene a nechať prírodu, aby vám poskytla pocit pokoja a mieru.
- Sadnite si v parku pod strom a nechajte sa steblami trávy štekliť na dlaniach alebo prstoch na nohách.
- Vnímajte, ako sa vaše pľúca plnia čerstvým vzduchom a slnečné lúče dopadajú na pokožku.
Ďalším spôsobom, ako v sebe prebudiť pocit pohody, je prechádzka. Využite napríklad čas počas obedňajšej prestávky alebo sa vydajte na krátku 20-minútovú prechádzku na začiatku alebo konci dňa. Pozorujte zeleň, stromy, kvety aj zvieratá žijúce vo vašom okolí – vtáky, veveričky či hmyz a chvíľu pozerajte, ako sa im darí pri obstarávaní živobytia.
Výskum hovorí za všetko
Štúdie naznačujú, že dvojhodinová prechádzka stačí na výrazný nárast buniek v našom imunitnom systéme, ktoré napádajú vírusy a nádorové bunky. Mimochodom, v štúdii vykonanej pánom Dr. Qing Li, ktorého sme spomínali v úvode, zvýšili tri dni v lese počet buniek imunitného systému o 50 percent!
Podľa inej metaanalýzy, uverejnenej v časopise Journal of Lifestyle Medicine, účinky pobytu v lese pretrvajú asi týždeň. Ak je to možné, vydajte sa preto každý týždeň na prechádzku lesom.
Nedajme sa však zaslepiť vedou. Lesy neexistujú “len” na to, aby slúžili nášmu zdraviu. Sú to magické miesta dychberúcej krásy, domov úžasnej divej zveri a ohromujúcich podzemných spleti húb. To všetko existuje vo svojom vlastnom zložitom a zázračnom ekosystéme. Našľapujte preto zľahka, pohybujte sa potichu, pociťujte ten nával voňavého vzduchu na svojej pokožke, vôňu terpénov vo svojich nosoch. Len málo miest je takých kúzelných ako les za úsvitu alebo za súmraku…