Ktoré filmy by ste odporučili vašim priateľom či známym z tých, ktoré vás dokázali zaujať? Boli medzi nimi aj dokumentárne filmy o ekológii alebo udržateľnosti? Našich čitateľov sme sa spýtali na ich obľúbené filmy z tejto kategórie. Na filmy, ktoré ich zaujali, niečím prekvapili, inšpirovali alebo ich niečo nové naučili. Zajíma vás, ktoré filmy to sú? Nech sa páči, tu je prvý výber odporúčaných filmov od našich čitateľov.
Wasted! The Story of Food Waste (2017)
Film Wasted! The Story of Food Waste má za cieľ zmeniť spôsob, akým ľudia nakupujú, varia, konzumujú a recyklujú jedlo. Očami šéfkuchárov, ako sú Anthony Bourdain, Dan Barber, Mario Batali, Massimo Bottura a Danny Bowien, diváci uvidia, ako najvplyvnejší šéfkuchári sveta vyťažia maximum z každého druhu a kúska jedla a premenia to, čo väčšina ľudí považuje za odrezky, na neuveriteľné jedlá, ktoré vytvárajú bezpečnejší potravinový systém.
Mnohé štatistiky o plytvaní jedlom z tohto dokumentárneho filmu dokážu šokovať. Zaujímavou štatistikou je, že jedna tretina všetkého vyprodukovaného jedla sa nikdy nezje, ide konkrétne o 1,3 miliardy ton potravín!
Tomorrow (2015)
Novinár a riaditeľ mimovládnej organizácie Cyril Dion a filmárka Melanie Laurent sa v tomto filme zameriavajú na mnohé z dnešných environmentálnych výziev a na to, ako sa praktické riešenia implementujú alebo používajú na celom svete. Film Tomorrow priniesol zmenu medzi dokumentárne filmy a odklon od pochmúrnosti spracovania témy o udržateľnosti. Jadrom filmu sú praktické riešenia na obmedzenie plytvania a konkrétne príklady riešení environmentálnych a sociálnych výziev 21. storočia v 10 rôznych krajinách.
The True Cost“ (2015)
Ide o dokumentárny film, ktorý hlboko preniká do sveta módneho priemyslu a odhaľuje jeho temné stránky, vrátane tých environmentálnych a sociálnych. Film režíroval Andrew Morgan, ktorý sa snaží upozorniť na negatívne aspekty fast fashion a postaviť divákov pred otázku, akým spôsobom ich nákupy ovplyvňujú ľudí a životné prostredie.
Film apeluje na zmenu v módnom priemysle a očakáva, že diváci budú viac zodpovední voči svojim nákupným rozhodnutiam. Vyzýva k premýšľaniu o etike a udržateľnosti v módnom priemysle a poskytuje pohľad do odvetvia, ktorého výroba často ostáva skrytá pred očami spotrebiteľov.
No Impact Man (2006)
Starší dokumentárny film z roku 2006 o udržateľnosti, ktorého hlavnou postavou je Colin Beavan. Colin je newyorský bloger a environmentalista, ktorý sa rozhodol vzdať sa komfortného života a prišiel s nápadom zdokumentovať svoj „nízkoodpadový životný štýl“ počas jedného roka. Prvotným cieľom bolo už žiadne používania auta, žiadna televízia, žiadne nakupovanie nových vecí, žiadne zbytočné obaly, či žiadna elektrina. Vo filme máme možnosť vidieť, ako sa rodina vyrovnáva so stresom a občasnými krízami spojenými s takýmto životným štýlom.
Cieľom dokumentu bolo v praktických každodenných životoch jednej rodiny upozorniť na „vysoké náklady“ spojené so súčasným bohatým americkým životným štýlom. Colin v rámci svojho príbehu a príbehu jeho rodiny rozpráva, čo znamená vzdať sa komfortného bývania s cieľom výrazne obmedziť svoj vplyv na životné prostredie.
Plastic China (2016)
Dokumentárny film Plastic China mal premiéru na Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov v Amsterdame v roku 2016. Film zobrazuje životy dvoch rodín, ktoré sa živia recyklovaním plastového odpadu dovážaného z rozvinutých krajín. Na jednej strane stojí Peng a jeho 11 ročná dcéra Yi Jie, ktorá túži po vzdelaní. Na druhej strane Kun, šéf recyklačného závodu, ktorý sa snaží zlepšiť údel svojej rodiny. Postupom času sa jedna rodina približuje k prosperite, zatiaľ čo druhá stagnuje v chudobe.
Tento dokument zároveň ukazuje, ako si práca recyklácie plastového odpadu holými rukami vyberá daň nielen na ich zdraví.
An Inconvenient Sequel: Truth to Power (2017)
Tento dokumentárny film je pokračovaním významného filmu „An Inconvenient Truth“ z roku 2006, v ktorom politik a environmentalista Al Gore varoval pred nebezpečenstvami klimatickej zmeny.
„An Inconvenient Sequel“ sleduje Al Gora, bývalého viceprezidenta Spojených štátov a dlhodobého bojovníka za ochranu životného prostredia, v jeho pokračujúcom úsilí o osvetu verejnosti a podnecovanie svetových lídrov k prijímaniu opatrení na zmiernenie klimatickej zmeny. Film sa zaoberá niekoľkými dôležitými témami vrátane globálneho otepľovania, obnoviteľných zdrojov energie, politických zápasov a udalostí, ktoré nasledovali po pôvodnom dokumente.
Film tiež dokumentuje jeho účasť na medzinárodných konferenciách, vrátane Parížskej dohody z roku 2015, ktorá si kladie za cieľ obmedziť globálne oteplenie.
Minimalism: A Documentary About the Important Things (2015)
Dokument ponúka pohľad do filozofie minimalizmu a môže slúžiť ako inšpirácia pre tých, ktorí hľadajú spôsoby, ako zjednodušiť svoj život a nájsť skutočný význam a spokojnosť. Režiséri Joshua Fields Millburn a Ryan Nicodemus, ktorí sú známi ako The Minimalists, vytvorili tento film s cieľom preskúmať podstatu šťastného a zmysluplného života mimo hmotného prebytku.
Film sa skladá z rozhovorov s rôznymi jednotlivcami a odborníkmi, ktorí sa zaoberajú témou minimalizmu. The Minimalists sami zdieľajú svoje príbehy a skúsenosti s prechodom na minimalistický životný štýl. Dokument sa sústredí na otázky, ako získavame a spotrebúvame materiálne veci a kriticky hodnotí súčasný konzumný spôsob života.
V našej rubrike Video&Podcasty nájdete viacero článkov, v ktorých sme vám predstavili filmy a dokumenty o ekológii, udržateľnosti, zero waste, či slow fashion. Ak máte pre nás tip na film, ktorý vás zaujal, dajte nám o ňom vedieť na magazin@ekorestart.sk a radi ho zaradíme do najbližšieho výberu.