Marec – mesiac knihy: Poznáte knihy o ekológii? Vybrali sme pre vás 15 kvalitných titulov

Okrem toho, že nám v tieto dni klope na dvere jar, je marec aj mesiacom kníh. Či už sedíte v kaviarni, vo vlaku, v parku alebo len tak doma na gauči, neexistuje lepší spôsob relaxu, ako ponoriť sa do dobrej knihy. V nasledujúcom výbere vám ponúkneme 15 zaujímavých kníh, ktoré zvýšia vaše povedomie o ekológii a ochrane životného prostredia. 

Aká je najlepšia kniha o ekológii?

Žiadna. Strávte nejaký čas v “divočine”. Najlepší spôsob, ako sa dozvedieť o prírode viac, je cítiť, pozorovať, ochutnávať, počúvať, premýšľať o nej a stať sa jej súčasťou. Aj v meste sa dajú nájsť príležitosti stať sa pozorovateľom divokej prírody. Robte si prechádzky. Sadnite si pri vodu. Pozorujte. Sledujte ostatné stvorenia (aj tie najmenšie), rastliny, stromy a všímajte si ako rastú. Vnímajte, že aj VY ste súčasťou tohto veľkého živého systému. A keďže sme vám sľúbili aj knižné tipy, tak tu sú:

1. Tichá jar – Rachel Carson

Tichá jar od Rachel Carson je jedna z najzákladnejších kníh ekologického hnutia. Odhaľuje mimoriadne škodlivé účinky používania chemických pesticídov na človeka a životné prostredie, pričom sa zameriava na DDT (Dichlórdifenyltrichlórmetylmetán). Úspech knihy podnietil zákaz DDT v Spojených štátoch, spôsobil revolučné zmeny v zákonoch ovplyvňujúcich ovzdušie, zem aj vodu a bol impulzom k vytvoreniu Fondu na ochranu životného prostredia v roku 1967. Tichá jar odštartovala moderné environmentálne hnutie. Po jej vydaní už viac nemali chemické spoločnosti voľnú ruku pri vypúšťaní toxínov do životného prostredia. Kniha bola časopisom Discover Magazine označená za jednu z 25 najväčších vedeckých kníh všetkých čias a Americká chemická spoločnosť ju označila za národnú historickú pamiatku. Tichá jar nie je len nevyhnutným eko kúskom do vašej knižnice, ale je aj základom na pochopenie histórie environmentalizmu.

2. Vynález prírody – Andrea Wulf

Vedecký dobrodružný príbeh, ktorý sleduje život vizionárskeho nemeckého prírodovedca a najznámejšieho vedca svojej doby – Alexandra von Humboldta (1769-1859). Keď sa zamiluje do sveta prírody, cestuje cez oceány a ďalej po západnej pologuli. Humboldt objavil víziu prírody ako magického, vzájomne prepojeného systému, ktorý existuje nielen pre ľudstvo. Jeho práca ovplyvňuje vedcov a ekológov už dve storočia a jeho myšlienky zmenili spôsob, akým vidíme prírodný svet. V Severnej Amerike jeho meno stále zdobí štyri okresy, trinásť miest, rieku, parky, zálivy, jazerá a hory. Humboldt svojím dielom vytvoril moderný environmentalizmus a Wulfovej próza sama osebe pôsobí ako magická plavba po mori. Dielo tiež rozoberá predpovede o klimatických zmenách spôsobených človekom. Oceníte aj jeho pozoruhodnú schopnosť vytvoriť poetické rozprávanie z vedeckého pozorovania a možno vás prekvapia Humboldtove vzťahy s ikonickými postavami, ako sú Simón Bolívar a Thomas Jefferson.

3. Ako byť dobrým stvorením – Sy Montgomery

Táto krásna a poučná kniha osloví každého, kto má rád zvieratá alebo prírodu. Písanie Sy Montgomeryho je elegantné, vtipné a plné ľudského tepla. Zachytáva podstatu a jej výpovede sú plné úžasu, idealizmu a rešpektu. Ako byť dobrým stvorením je poučný príbeh 13 zvierat, ktoré hlboko ovplyvnili život autorky a formovali jej základné chápanie prírody. Tieto fascinujúce rozprávania odhaľujú, čo skutočne znamená byť psom, prasaťom, mačkou alebo dokonca chobotnicou, prostredníctvom ich osobnej optiky. Autorka sa ponorí do sveta zvierat a zdôrazňuje dôležité lekcie, ktoré sa môžeme naučiť od týchto úžasných tvorov. Kniha je síce krátka, ale s krásnymi ilustráciami a napínavým obsahom.

zdroj: freepik.com

4. Hlboká ekológia – Bill Devall & George Sessions

Hlboká ekológia ponúka riešenie environmentálnej krízy a táto kniha je jej najlepším dostupným súhrnom. Deep Ecology (Hlboká ekológia) vznikla v 80. rokoch minulého storočia ako vplyvné filozofické, sociálne a politické hnutie. Formovala environmentálnu diskusiu medzi poprednými aktivistami a tvorcami politík – od bývalého viceprezidenta Al Gorea po Dave Formana, spoluzakladateľa Earth First! Autori knihy, sociológ Bill Devall a filozof George Sessions, sú stúpencami hlbokej ekológie Arneho Naessa (nórsky filozof a aktivista). Riešenie ekologickej krízy vidia v zmene myslenia a postojov ľudí, čo sa nutne odráža v názoroch na usporiadanie spoločnosti, na politiku a verejnú správu. Naess svojou prácou ovplyvnil aj samotných zakladateľov Greenpeace. Hlboká ekológia obsahuje tridsaťdeväť článkov od popredných spisovateľov a mysliteľov v tejto oblasti, ktorí ponúkajú kompletnú škálu pohľadov na tento nový prístup k environmentalistike, pričom skúmajú ekologickú tradíciu od Spinozu a Thoreaua po Santayanu a ekofeminizmus.

5. Pletená tráva – Robin Kimmerer

V Pletenej tráve (orig. Braiding Sweetgrass) sa botanik Robin Kimmerer delí o svoju lásku k prírodnému svetu a o jeho krásu prostredníctvom osobných príbehov zo svojho života, ktoré sú radostné, úprimné a dojímavé. Táto kniha sprostredkúva pocit úžasu a zázraky v tajomnej kráse prírody a jej darov. Rastliny a zvieratá sú našimi najstaršími učiteľmi. Kimmerer tvrdí, že len keď počujeme jazyky iných bytostí, sme schopní porozumieť štedrosti Zeme a dávať na oplátku svoje vlastné dary. Braiding Sweetgrass sa vyznačuje krásnym štýlom písania, ktorý vám otvorí oči a srdce a prenesie vás do sveta prírody.

6. Udusený – Beth Gardiner

Beth Gardiner napísala prekvapivý a informatívny pohľad na to, ako znečistenie mení naše životné prostredie. Dozviete sa, že znečistenie ovzdušia môže, okrem mnohých iných chorôb, spôsobiť aj predčasný pôrod, niekoľko druhov rakoviny, mŕtvice, demenciu a infarkty. Kniha Choked (Udusený) je sprievodcom na ceste k zdravšiemu a udržateľnejšiemu životu. Táto kniha je tiež budíkom pre ľudí ohľadom znečistenia plastmi, ​​ktoré je dnes celosvetovým problémom.

7. Nikto nie je príliš malý na to, aby urobil rozdiel – Greta Thunberg

Vďaka školskému štrajku za klímu v auguste 2018 a jej pokračujúcemu environmentálnemu aktivizmu sa stala Greta Thunberg známa po celom svete. Nikto nie je príliš malý je zbierka jej prejavov o globálnom otepľovaní a klimatických zmenách. Prezident Barack Obama nazval Gretu „jednou z najväčších obhajcov našej planéty“. Táto kniha vám poskytne nástroje a inšpirácie, ktoré potrebujete na boj proti klimatickým zmenám. Hovorí o tom, ako sa z úzkostlivej študentky, ktorú premohla hrozba klimatických zmien, stala odhodlaná aktivistka a inšpirovala svetových lídrov, aj svojich rovesníkov, aby začali konať. Známy je Gretin citát: „Nechcem, aby ste mali nádej. Chcem, aby ste prepadli panike. Chcem, aby ste cítili strach, ktorý ja cítim každý deň. A potom chcem, aby ste konali.“ Hlavnou myšlienkou knihy je, že by sme mali bojovať za našu planétu bez ohľadu na silu, ktorú máme.

8. Jednoduchosť udržateľnosti: Malé zmeny pre veľký vplyv – Rosaly Byrd & Lauren Demates

Skvelý návod na to, ako žiť udržateľnejšie s cieľom pomôcť planéte. V knihe Sustainability Made Simple ponúkajú Byrd a Demates realistické rady čitateľom, ktorí hľadajú relatívne jednoduché spôsoby, ako začleniť udržateľnosť do svojho každodenného života bez drastických životných zmien. Ich praktické rady zahŕňajú informácie o tom, ako zistiť, čo je recyklovateľné, ako šetriť energiu a znižovať elektronický odpad, ako nakupovať potraviny, upratovať domácnosť, záhradkárčiť či ekologicky cestovať. Tieto jednoduché, no transformatívne zmeny poskytnú každému z vás príležitosť praktizovať udržateľnosť. Opatrenia prijaté teraz zlepšia životy a zdravie našich komunít a našej planéty v budúcnosti. Táto kniha je ideálna pre vás, ak sa zaujímate o udržateľnosť, no neviete, kde začať.

9. Neexistuje žiadna planéta B – Mike Berners-Lee

Dojímavá, provokatívna a potenciálne transformačná kniha There Is No Planet B je budíkom pre každého, kto má pocit, že problém klimatických zmien je príliš veľký na to, aby sa dal vyriešiť. Vieme, že klimatické zmeny ničia planétu. Stále nepoznáme najlepší spôsob, ako s tým bojovať a ani kde začať. Mike Berners-Lee analyzoval údaje a spracoval čísla. V knihe Neexistuje žiadna planéta B predstavuje postup, ktorý je praktický aj príjemný, vrátane alternatívnych možností stravovania a alternatívnych energetických možností. Kŕmenie sveta, klimatické zmeny, biodiverzita, antibiotiká, plasty – zoznam obáv sa zdá byť nekonečný. Čo je však najnaliehavejšie, aké sú vedľajšie účinky našich činov, a čo by sme mali urobiť ako prvé? There is No Planet B to mapuje zábavným spôsobom, plným úžasných faktov a analýz. Po prvýkrát nájdete na jednom mieste komplexný pohľad na environmentálne a ekonomické výzvy dneška. Táto kniha vás šokuje, prekvapí a koniec-koncov aj rozosmeje.

zdroj: freepik.com

10. Ani na to nemyslite: George Marshall

Vtipný, bystrý a prelomový pohľad na jednu z najnaliehavejších otázok našej doby: Prečo napriek zdrvujúcim vedeckým dôkazom stále ignorujeme zmenu klímy? Väčšina z nás uznáva, že zmena klímy je skutočná, no nerobíme nič, aby sme ju zastavili. Aký je psychologický mechanizmus, ktorý nám umožňuje vedieť, že niečo je pravda, ale správať sa, akoby to bolo klamstvo? Gorge Marshall predstavuje fascinujúce čítanie, ktoré vám poskytne hĺbkový pohľad do ľudskej psychológie a jej vplyvu na klimatické zmeny. Vďaka svojim fascinujúcim poznatkom a silným vedeckým základom je táto kniha prehliadkou ľudskej mysle a mozgu, pričom odhaľuje, prečo my, ľudské bytosti, robíme to, čo robíme. George Marshall tiež vysvetľuje, prečo je pre nás také ťažké urobiť niečo s klimatickými zmenami, aj keď vieme, že predstavujú najväčšiu hrozbu, s akou sa naša civilizácia kedy stretla. Náš mozog je nastavený tak, aby ignoroval tieto zmeny. Zdá sa nám to nudné, komplikované a vzdialené, a tak nerobíme nič, aby sme tomu zabránili. A viac vám už neprezradíme…

11. Hrozno hnevu – John Steinbeck

Ak máte radšej romány, bude pre vás tento titul ideálny. Matka všetkých eko-fikcií, kniha, ktorá zaznamenáva klimatickú katastrofu spôsobenú človekom, v časoch, keď sme ešte nemali pre ňu ani pomenovanie. Rozvíja príbeh o vysídlenej rodine Joadovcov, ktorá putuje na západ do Kalifornie. Práve v nej státisíce migrantov videli zasľúbenú krajinu. Z ich strastí a ustavičných tvrdých stretov s novou americkou realitou, Steinbeck vytvoril prenikavo humanistické a monumentálne dielo, ktoré svojou tragikou a bojom o ľudskú dôstojnosť nenecháva ani v súčasnosti nikoho ľahostajným. Znie vám to povedome? Je to srdcervúci dôkaz toho, že eko-fikcia nemusí byť až taká fiktívna. Aj tých najtvrdších čitateľov obmäkčí Steinbeckova revolučná myšlienka: „Možno, že všetci ľudia majú jednu veľkú dušu, ktorej súčasťou je telo.” Román získal Pulitzerovu cenu a v čase svojho vydania v roku 1939 strhol milióny čitateľov na celom svete a v Amerike mnohých dokonca poburoval.

12. Ako sa zbaviť plastov – Will McCallum

Každý rok sa do našich oceánov vysype asi 8 miliónov metrických ton plastov. Naďalej však do morí prúdi každú minútu jedno smetiarske auto plné plastov, naďalej sa každú sekundu vyrobí 20 000 plastových fliaš. Časom sa tieto plasty rozpadajú na mikroplasty, ktoré je ešte ťažšie odstrániť. Do roku 2050 bude v oceáne viac plastov ako rýb, z hľadiska hmotnosti. Plastový odpad je jednou z najväčších environmentálnych katastrof súčasnosti. Will McCallum, vedúci oddelenia oceánov v Greenpeace UK, napísal túto knihu pre tých, ktorí sú pripravení zbaviť sa plastového zlozvyku. Chce nás motivovať k tomu, aby sme krok za krokom zredukovali plastovú stopu v našich životoch. Začať môžeme odmietnutím jednorazovej igelitky a pokračovať organizovaním protestu proti používaniu plastového riadu na akciách v našom meste. Kniha “Ako sa zbaviť plastov” je praktický sprievodca plný dôležitých a dobrých rád, v ktorom spolu s autorom postupujeme krok za krokom nielen k lepšiemu pocitu, ale aj k záchrane našej planéty.

13. Šieste vymieranie – Elizabeth Kolbert

Za poslednej pol miliardy rokov došlo k piatim masovým vymieraniam, kedy sa rozmanitosť života na Zemi náhle a dramaticky zmenšila. Vedci na celom svete v súčasnosti monitorujú šieste vymieranie, ktoré je podľa predpovedí najničivejšie od čias dopadu asteroidu, ktorý vyhubil dinosaury. Tentokrát sme tou katastrofou my – ľudia. S využitím historických štúdií, moderného výskumu a dôkladnej spolupráce s inými autormi a vedcami, formuluje Elizabeth Kolbert svoj pohľad na ďalšiu, šiestu fázu masového vymierania. V článku z roku 2006 v The New Yorker, Kolbert napísala, že „z mnohých druhov, ktoré na Zemi existovali (odhadom až päťdesiat miliárd), viac ako deväťdesiatdeväť percent zmizlo“. Šieste vymieranie bude pokračovať v tomto trende, tentoraz sa zameria najmä na masívny úbytok flóry a fauny. Denník Boston Globe označil knihu, ktorá získala Pulitzerovu cenu, za „prekvapivo sviežu, úplne strhujúcu a často zábavnú“, pričom čitateľa upozornil na veľmi skľučujúcu pravdu o masovom vymieraní. V próze, ktorá je veľmi úprimná, zábavná a zároveň hlboko vedecká, nám Kolbert hovorí, prečo a ako ľudské bytosti zmenili život na planéte tak, ako to predtým žiadny druh nedokázal. Núti nás tiež prehodnotiť základnú otázku, čo vlastne znamená byť človekom.

14. Skrytý život stromov – Peter Wohlleben

Autor sa tu delí o svoju hlbokú lásku k lesom a vysvetľuje úžasné procesy života, smrti a regenerácie, ktoré tu pozoroval. Podobne ako ľudské rodiny, aj rodičia stromov žijú spolu so svojimi deťmi, komunikujú s nimi a podporujú ich, keď rastú, zdieľajú živiny s tými, ktorí sú chorí alebo majú problémy a vytvárajú ekosystém, ktorý zmierňuje vplyv extrémnych horúčav a chladu pre celok. V dôsledku týchto interakcií sú stromy v rodine alebo komunite chránené a môžu sa dožiť vysokého veku. Na rozdiel od toho, osamelé stromy, ako deti ulice, to majú ťažké a vo väčšine prípadov zomierajú oveľa skôr ako stromy v skupine. Bestseller Petera Wohllebena je plný poetických textov a nádherných obrazov. Odhaľuje, že stromy sú v skutočnosti spoločenskými bytosťami. Wohlleben spája vedecké objavy a výskum s vlastnými skúsenosťami a jeho písanie je hlboko osobné. Vedec Tim Flannery v predslove čitateľom hovorí: „Ak čítate túto knihu, verím, že aj pre vás sa lesy stanú magickými miestami.“ Skrytý život stromov, nás prosí, aby sme sa hlbšie zamysleli nad tým, do akej miery sú rastliny živými bytosťami.

15. Neobývateľná Zem – David Wallace-Wells

Túto knihu viacerí označili za „najstrašnejšiu knihu, akú kedy čítali“. Jej alarmujúci tón má však čitateľov upozorniť na skutočné hrozby klimatických zmien. Wallace-Wells vo svojom vlastnom opise knihy hovorí: „Je to horšie, oveľa horšie, ako si myslíte. Ak vo vašej úzkosti z globálneho otepľovania prevládajú obavy zo zvyšovania hladiny morí, sotva viete, aké iné terory sú možné.“ Neobývateľná Zem načrtáva globálne vojny o zdroje, ekonomický kolaps a dokonca aj pseudo apokalyptický svet, ktorému budú musieť budúce generácie čeliť. Toto nie je kniha pre slabé povahy, ale kniha, ktorá je nevyhnutná na pochopenie hlbokých problémov, ktorým čelíme. Prečítajte si ju a konajte podľa výzvy Wallace-Wellsa.

Dúfame, že sa vám páčil náš zoznam kníh o ekológii a prírodnom svete a že ste si práve teraz vybrali jednu alebo dve na prečítanie. Nezabudnite sa k nim dostať ekologickým spôsobom. Príjemné čítanie 🙂