Ako prestať plytvať potravinami? Vyskúšajte Desatoro neplytvania od o.z. Free Food

Vedeli ste, že vďaka plytvaniu potravinami vyhodí ročne priemerná domácnosť až 500 Eur? Potravinový odpad sa bohužiaľ stal súčasťou nášho každodenného života a jediný, kto to môže zmeniť, sme my. Občianske združenie Free Food už od roku 2015 bojuje proti plytvaniu potravinami a prináša množstvo inšpirácií, vďaka ktorým môže minimalizovať svoj potravinový odpad ktokoľvek, stačí len ochota niečo zmeniť. Skúsme sa v našich životoch riadiť Desatorom neplytvania, ktoré pre nás občianske združenie pripravilo.

1. Nenakupujme hladní

Nemáme síce k dispozícii štúdiu vedcov z prestížnej americkej univerzity, ktorí by skúmali koreláciu medzi nakupovaním nalačno a množstvom kúpeného jedla, ale vlastné skúsenosti nás naučili, že nemáme chodiť nakupovať s prázdnym žalúdkom. Hladný človek v obchode je ako uragán, berie so sebou všetko a neobzerá sa späť. Odporúčame sa preto pred nákupom občerstviť aspoň dvomi dcl džúsu, banánom alebo iným snackom.

2. Nákupy plánujme vopred

V dnešnej uponáhľanej dobe je plánovanie celkom náročné, práve preto by sme mali nakupovať častejšie a menšie množstvá. Plánujte si preto jedálniček na 3 dni a vytvorte si pred každou návštevou obchodu nákupný zoznam. Pri písaní zoznamu si skontrolujte chladničku, chlebník a špajzu a nakúpte len to a toľko, čo potrebujete. Aby ste naozaj kúpili len toľko, koľko máte na zozname, držte sa zlatého pravidla číslo 1 a nakupujte na váhu. Odporúčame bezobalové obchody a trhy, vyhnete sa plytvaniu aj plastom!

3. Sledujme dátumy na obale

Až tretina Slovákov nevie s určitosťou povedať, aký je rozdiel medzi dátumom spotreby a dátumom minimálnej trvanlivosti. Naučme sa rozlišovať medzi týmito dátumami. Plánujete zjesť smotanu ešte v ten deň? Vezmite si z obchodu tú, ktorej dátum spotreby končí skôr.

4. Udržujme si zdravú chladničku

Chladnička je chrámom našich kuchýň. Mali by sme ju udržiavať čistú, aby neprichádzalo ku kontaminácii potravín a zbytočne ju neprepĺňať, aby sme v nej mali prehľad. Teplota v nej by mala byť od 1 do 5°C. Odporúčame si ju odmerať.
EXTRA TIP – Teplota v chladničke často stúpa, keď je upchaná filtrácia, ktorú určite zvládnete svojpomocne vyčistiť.

5. Meňme umiestnenie jedla

Či už sa bavíme o chladničke alebo špajze, pri novom nákupe presuňme staršie potraviny dopredu a nové dozadu (princíp FIFO alebo First In First Out). Vyčleňme si box, do ktorého budeme dávať tie potraviny, ktoré musia byť zjedené najskôr a umiestnime ho tak, aby bol na očiach.

6. Skladujme jedlo správne

Každý potrebuje mať miesto, kde sa cíti bezpečne. Inak to nie je ani s jedlom. Otvorené trvanlivé potraviny presýpame do uzatvárateľných obalov, aby ich nenapadli škodcovia. Paradajky, cibuľa ani zemiaky nepatria do chladničky. K tejto téme vytvorili vo Free Food skvelú príručku Ako neplytvať jedlom. Určite vám ju odporúčame prečítať si.

7. Varme bez odpadu

Nevarte ako pre regiment, ale len toľko, koľko viete, že zvládnete zjesť. Pri varení sa inšpirujte Zero Waste kuchármi a kuchárkami. Mäkké ovocie, zoxidovaná alebo gumená zelenina nie sú síce vábivé svojím výzorom a konzistenciou, ale môžu byť spotrebované do smoothies, pomazánok alebo polievok. Oschnutý chlebík sa dá zatoastovať, alebo využiť do polievky! Stačí trochu pogúgliť a zaručene natrafíte na skvelé recepty, pri tvorbe ktorých sa fantázii medze nekládli!

8. Podeľme sa o jedlo

Sharing is caring! Predsa len sa vám podarilo navariť viac jedla, než dokážete zjesť? Podeľte sa oň so svoju rodinou, susedmi či priateľmi. Pridať sa môžete aj do Facebookovej skupiny Delené, ktorej cieľom je boj proti potravinovému odpadu vyprodukovanému bežnými domácnosťami prostredníctvom delenia sa o jedlo.

9. Skladujme potraviny čo najdlhšie

Nezjete celý bochník chleba alebo celý hrniec polievky? Zamrazte ich a keď na vás prídu lenivé dni, stačí len otvoriť mrazák, ohriať ich a o večeru je postarané. Takmer každé ovocie sa dá usušiť buď v rúre alebo sušičke. Fermentovať sa dá tiež takmer úplne všetko! Ďalším spôsobom, ako zakonzervovať jedlo tak, aby čo najdlhšie vydržalo, je zavariť ho. Zavariť sa dajú nielen uhorky, ale aj jablká, lečo či segedín!

10. Merajme svoj potravinový odpad

Štatistiky jasne hovoria o tom, že mnoho ľudí si plytvanie jedlom vôbec neuvedomuje, pritom samotné „precitnutie“ dokáže značne znížiť mieru plytvania. Hmotnosť vyhodeného jedla si zapisujte do kalendára a na konci mesiaca si zrátajte celkové množstvo. Spoiler alert: pravdepodobne vás čaká nemilé prekvapko.

BONUS – Kompostujme

Nejakému tomu odpadu sa predsa len vyhnúť nedá, bio odpad však môžete využiť vo svojej záhradke alebo ním pohnojiť izbové rastlinky. Aj k téme kompostovanie nájdeme skvelé tipy na stránke Free Food, či na stránke OZ Priatelia Zeme.

Súvisiace články:

Zuzana Madajová z Free Food: Nahliadnutím do vlastného koša dokážeme znížiť našu mieru plytvania potravinami

BLOG: Moje tipy ako neplytvať potravinami

Od začiatku roka triedime kuchynský bioodpad. Ako ho správne separovať, čo do neho patrí a kam ho vyhodiť?


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.