Skutočnosť, že tráviť čas v kontakte s prírodou, či už v parkoch, na turistike, v lese alebo oddychom pri jazere, môže znižovať hladinu stresu a pôsobiť blahodarne na naše fyzické aj psychické zdravie, už preukázalo viacero štúdií. Zostávalo už len zodpovedať jednu otázku: Ako dlho alebo ako často by sme si mali dopriať viac zelene okolo seba?
Na túto otázku sa zamerali vedci v štúdii publikovanej v magazíne Scientific Reports. Štúdia skúmala údaje od takmer 20 000 ľudí žijúcich v Anglicku, ktorí boli požiadaní, aby zaznamenávali svoje aktivity za posledný týždeň a popísali čas, ktorý každý deň strávili „vonku“ v prírode, či už v mestských parkoch, lesoch alebo na pláži. Na základe tohto „prírodného denníka“ sa výskumníkom podarilo vytvoriť profil toho, koľko času v týždni strávil každý z respondentov v prírode.
Aby výskumníci zistili, ako zozbierané údaje súvisia so zdravím a životnou pohodou, pozreli sa na odpovede tých istých ľudí na dve ďalšie otázky týkajúce sa všeobecného zdravia a celkovej „spokojnosti so životom“.
2 hodiny týždenne
Pri vyhodnocovaní odpovedí zistili, že ľudia, ktorí strávili v prírode najmenej dve hodiny týždenne, označili svoj zdravotný stav za „dobrý“ a spokojnosť so svojím životom označili za „vysokú“, v porovnaní s ľuďmi, ktorí v prírode netrávili žiadny čas.
Ľudia, ktorí strávili v prírode menej ako dve hodiny, neoznačili svoje zdravie a ani spokojnosť so životom za „dobré“, teda rovnako ako tí, ktorí prírodu nenavštevujú vôbec. Nie je pritom podstatné, čo konkrétne v prírode robili, či už sa venovali prechádzke, behu alebo oddychu na lavičke. Podstatná bola dĺžka času stráveného v prírode.
„Čo nás skutočne ohromilo, bolo to, že výsledky platia pre všetky skupiny ľudí,“ uviedol Mathew P. White, environmentálny psychológ z lekárskej fakulty University of Exeter, ktorý štúdiu viedol. „Dve hodiny týždenne boli prahovou hodnotou pre mužov i ženy, starších i mladších dospelých, rôzne etnické skupiny, ľudí žijúcich v bohatších alebo chudobnejších oblastiach, a dokonca aj pre ľudí s chronickými ochoreniami.“
Touto štúdiou sa zistilo, že ľudia, ktorí v prírode trávili aspoň dve hodiny týždenne, sa cítia zdravotne lepšie a majú väčší pocit pohody ako ľudia, ktorí do prírody vôbec nechodia. Zistenie, že trávenie času v prírode je prospešné pre naše zdravie a duševnú pohodu, nie je nové. Dáva nám však odpoveď na to, ako dlho a ako často by sme mali čas tráviť v prírode. Nezabúdajme preto, akú významnú úlohu hrá príroda v našom živote a o to viac by sme sa k nej mali správať s úctou a rešpektom.
Páči sa vám, čo píšeme?
Podporiť našu prácu môžete zaslaním darcovskej SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.