V súčasnosti sa už väčšina z nás zaujíma ako obal alebo materiál, ktorý denne používame, správne separovať a či je vhodný na ďalšiu recykláciu. Napríklad také sklo. Sklenená fľaša je vynikajúci materiál, ktorý sa ľahko recykluje a proces recyklácie je takmer neobmedzený. Čo však materiály, ktoré sa na prvý pohľad zdajú byť recyklovateľné, ako napríklad papierový kelímok na kávu či krabica od pizze?
Papierové kelímky na kávu
Pojem Coffee to go sa u nás veľmi rýchlo rozšíril a tak povediac, pomohol nám ešte viac zrýchliť náš životný štýl. Raňajšia káva na ceste do práce, jedna rýchla káva počas prestávky medzi prednáškami, či kávička počas prechádzky po meste. Znie to príjemne. No naše životné prostredie sa neteší tak ako my.
Je pravdou, že papierové kelímky sa môžu teoreticky recyklovať, no tento proces je veľmi náročný. Ide o to, že nie sú vyrobené iba z papiera. Ak by sme kávu naliali do kelímka vyrobeného iba z papiera, je celkom logické, že papier by sa rozmočil skôr, ako by sme si stihli dopriať prvý dúšok kávy. Na to, aby sa kelímok nerozmočil, je jeho vnútorná strana potiahnutá tenkou vrstvou plastovej fólie. A tu nastáva problém pri recyklácii a preto končia na skládkach. Perfektný spôsob, ako predísť tvorba zbytočného odpadu, je mať vlastný coffe to go kelímok.
Krabica od pizze
Prečo sa krabica od pizze nedá recyklovať, aj keď je vyrobená z papiera? Všeobecne platí, že do modrého kontajnera patrí papier a produkty z neho vyrobené. Papierový odpad však musí byť čistý a bez zvyškov jedla. Aj keď nám pizza chutí natoľko, že v krabici nenecháme ani posledný kúsok kukurice, či olivy, stále v nej zostáva niečo, čo ju z recyklačného programu vyraďuje.
Práve mastné fľaky sú dôvodom, prečo krabica od pizze nemôže byť zrecyklovaná. Veľký podiel mastnoty sa počas recyklácie nerozpustí a môže kontaminovať aj ostatný papierový odpad. Ako si teda dopriať pizzu bez výčitiek? Pizzu si môžeme pripraviť doma a nechať sa inšpirovať viacerými dostupnými receptmi ako na to. Ďalším spôsobom môže byť, že do rúk vezmeme nožnice a mastné fľaky z krabice jednoducho vystrihneme a nezašpinenú časť vytriedime do kontajnera určeného na papier.
Polystyrénové obaly z donášky
Sú dni, kedy si v práci nestihneme vybehnúť na obed a potrebu najesť sa riešime donáškou. Bohužiaľ, najčastejší materiál, v ktorom nám bude jedlo dodané, sú polystyrénové obaly. Tu narážame na rovnaký problém ako pri krabici od pizze. Polystyrénový obal je znehodnotený čiastočkami jedla a mastnotou. Takýto materiál do triedeného zberu nepatrí.
Polystyrén sa ešte častokrát využíva ako výstuž pri balení elektroniky, či rôznych „krehkých“ materiálov. Takýto polystyrén môžeme separovať do žltého kontajnera na plasty. Ak je však polystyrén príliš objemný, odporúčame zaniesť ho na zberný dvor, aby sme pár kúskami nezaplnili celý kontajner.
Balenie od chipsov
Ak chipsy patria medzi „pochutiny“, ktoré si neviete odpustiť, pozrime sa na pár faktov ohľadom recyklácie ich obalov. Väčšina chipsov je zabalená v obale, ktorý je tvorený hliníkom a plastom. Ide teda o kompozitný materiál, ktorý nie je možné recyklovať. Na trhu nájdeme aj pár značiek chipsov, ktoré svoje výrobky balia do papierových obalov a tak môžeme mať pocit, že ich kúpou sme o čosi „zelenší“ a zároveň nadobudnúť klamlivý pocit, že ich obal patrí do kontajnera určeného na papier. Chipsy sú mastné potraviny a ak by sme ich zabalili iba do papierového obalu, mastnota by veľmi rýchlo prenikla na povrch ich obalu. Preto je papier potiahnutý vrstvou plastu. Teda aj v tomto prípade ide o neoddeliteľné vrstvy a viaczložkový obal, ktorý nie je možné recyklovať.
Vreckovky a vlhčené utierky
Použité papierové vreckovky, servítky alebo kuchynské utierky nepatria do triedeného zberu, aj keď sú vyrobené z papiera. Ich účel je jednorazový a po použití ich nie je možné recyklovať. Dôvod je celkom jasný, sú špinavé a mohli by kontaminovať ostatný papierový odpad. Patria teda do zmesového odpadu alebo do kompostu.
Vlhčené utierky či obrúsky sú zvláštnou kategóriou odpadu, ktorú v žltých kontajneroch na papier nachádzame veľmi často, no nemajú tam čo robiť. V domácnosti pre ne nachádzame využitie takmer všade. Či už pri upratovaní, starostlivosti o pokožku našich drobcov, či pri odličovaní. Pre svoje zloženie ich nie je možné recyklovať a v žiadnom prípade ich po použití nehádžme do toalety.
Páči sa vám, čo píšeme?
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko