12 prirodzených návykov na ekologickejší život, ktoré zvládne každý

Pokiaľ ide o aktuálny stav životného prostredia, všetci nesieme svoju časť viny. Možno, že si umývame zuby pod tečúcou vodou alebo sme závislí na nakupovaní v obchodoch s rýchlou módou. To, čo nám niekedy pripadalo ako bežné a často sme sa nezamýšľali nad dopadom nášho spôsobu života na prírodu, je teraz diskutovanou témou. Existuje veľa jednoduchých návykov, ktoré si môžeme osvojiť a náš život bude mať razom menší dopad na našu planétu a to aj bez drastických zmien v našom životnom štýle.

Zníženie spotreby vody

Na Slovensku nemáme problém s vodou. Otočíme kohútikom a tečie. U nás bežná vec, no v mnohých krajinách je len snom. Avšak, plytváme ňou spôsobom, ako by sme jej zdroje mali neobmedzené. Skúsme napríklad vypnúť vodu, keď si čistíme zuby. Možno sa to zdá ako chvíľa, ale keďže si svoje zuby čistíme minimálne ráno a večer, vo výsledku ušetríme veľké množstvo vody. Jednoduchým tipom ako ušetriť vodu je púšťať práčku a umývačku iba ak sú dostatočne naplnené.

Kvalitnejšie kúsky oblečenia

Ak vieme, že sú našou slabosťou kabelky, topánky alebo kabáty, prečo neinvestovať do skutočne dobrého a kvalitného kúsku, namiesto niekoľkých lacných, ktoré budete nosiť len niekoľkokrát a za chvíľu ich vyhodíme?

Prečítajte si tiež
Martina Kuipers z Fashion Revolution Slovakia: Kvalitná vec bude vždy niečo stáť, ale to neznamená, že je drahá

Opravujme

Namiesto toho, aby sme vyhodili opotrebované topánky, zanesme ich k obuvníkovi, aby z nich odstránil škrabance, vymenil opätky, či zalepil. To isté platí aj pre oblečenie – dobrý krajčír dokáže opraviť takmer všetko. A čo elektronika? Kedysi bolo úplne bežnou vecou zaniesť pokazený mixér alebo vysávač opravárovi. O opravovne v našom okolí nebola núdza. Ale naučili sme sa pokazené veci vyhodiť, vymeniť za nové a opravovne zanikli.

Premeňme staré na nové

Krajčír si neporadil? Predtým, ako vyhodíme napríklad rifle, skúsme ich pár cvaknutiami nožničiek premeniť na šortky. Podobne si takto môžeme poradiť s dlhou sukňou. A ak už kúsok premeniť na iný nevieme, využime ho aspoň ako utierku pri upratovaní.

Zvážme každý nákup

Čím viac vecí nakupujeme, tým viac vecí končí na skládkach, v riekach a zahlcuje naše domovy. Z najvrchnejšej poličky v skrini na chodbe sa stane miesto plné vecí, ktoré nevyužívame. Raz za niekoľko rokov upraceme, preriedime, vyhodíme a nakúpime nové. Takýto model správania je vynikajúcim iba pre predajcov, našu planétu a ani našu peňaženku však nepoteší.

Prečítajte si tiež
Nástup na materskú dovolenku a zero-waste. Dá sa to vôbec skĺbiť?

Nákupný zoznam

Prečo je lepšie si pred každým nákupom spraviť zoznam? S vopred pripraveným nákupným zoznamom predídeme impulzívnym nákupom a v našom košíku neskončia neplánované položky. Nenakúpime vo veľkých množstvách a predídeme tak plytvaniu potravinami. Ideálne je vybrať sa na nákupy pešo, nezanecháme žiadnu uhlíkovú stopu v porovnaní s tým, ak by sme šli na nákup autom. A keď nákup budeme musieť odniesť v rukách, náš výber upriamime iba na položky v zozname, pretože viac neodnesieme.

Digitálne poznámky

Papier, či malé lepiace poznámkovače používame stále, aj keď ich vieme pekne ekologicky nahradiť vytvorením poznámky v telefóne. Telefón máme vždy pri sebe, takže sa nemôže stať, že by sme si dôležité poznámky nechali doma alebo v práci. Väčšie súbory, tabuľky, či prezentácie, ktoré potrebujeme mať pri sebe, si nemusíme po každej zmene tlačiť. Použitím Cloudových služieb ako napríklad Google drive to vyriešime jednoducho a ekologicky.

Nemusíme byť vegetariánmi

Pokúsme sa aspoň vyskúšať rastlinnú stravu. Vyberme si jeden alebo dva dni v týždni, v ktoré vynecháme mäsové jedlá. Podľa informácií na stránke worldwildlife.org, je spotreba vody na 1 kilogram pšenice asi 750 litrov. Na výrobu 1 kilogramu hovädzieho mäsa sa spotrebuje 10 000 – 15 000 litrov vody (waterfootprint.org). To je obrovský rozdiel.

Farmárske trhy a miestni hospodári

Ak pri našich nákupoch dáme prednosť lokálnym výrobcom, či malým farmárom, budeme na jednej strane poznať pôvod nakupovanej potraviny, podporíme aj rozvoj miestnych hospodárov a na druhej strane pomôžeme našej prírode. Znížime totiž množstvo skleníkových plynov, ktoré sa vyprodukujú, keď sa výrobky dovážajú a prepravujú. Na Slovensku si vieme dopestovať a produkovať všetky základné potraviny, no naučili sme sa naše kvalitné výrobky vyvážať a zahraničné dovážať. Vytvorili sme zvláštny systém, ktorému málo kto rozumie.

Platba účtov online

Nie je nič jednoduchšie, než si nechať posielať faktúry za elektriku, plyn či telefón na náš email a platbu vykonať online. Kedysi chodili faktúry iba poštou, dnes sa však našťastie časy menia. Viete si predstaviť to veľké množstvo papiera, ktoré bolo potrebné, keď do každej jednej domácnosti putovali 2-3 faktúry mesačne?

Pripravme si čistiace prostriedky doma

Aj doma si vieme pripraviť čistiace prostriedky, ktoré dokážu odstrániť vodný kameň, vydezinfikovať, doleštiť a ešte aj zanechať príjemnú vôňu. Sú ekologické, neškodné nášmu zdraviu a ich používaním nezaťažujeme prírodu plastami v podobe prázdnych fliaš. Navyše si ich môžeme pripraviť zo surovín, ktoré máme bežne doma. Prečítajte si Tipy na recepty na výrobu ekologických čistiacich prostriedkov od našich čitateľov.

Vstupenky online

Aj taká drobnosť, akou sa vstupenky môžu zdať, pomáha produkovať zbytočný odpad. Vstupenky či lístky do kina, do autobusu, vlaku, či na koncert. Vo väčšine prípadov to už ide elektronicky.