Niektoré môžu prečistiť vzduch vo vašom domove, iné obnovia vašu duševnú pohodu. Ak už izbové rastliny ovládli váš interiér a rozprestierajú sa na poličkách, stolíkoch a kuchynských linkách, nie ste sami. Predaj izbových rastlín za posledných pár rokov prudko vzrástol, pretože mnohí trávili viac času doma, v uzavretých priestoroch.
Zatiaľ čo zeleň rozžiari priestor a tiež vyzerá pekne, odborníci sa domnievajú, že izbové rastliny sú dobré aj pre zdravie. Rastliny zlepšujú kvalitu vzduchu, ktorý dýchame, prinášajú krásu do domova a zvyšujú emocionálnu a duchovnú pohodu tým, že vám dávajú šancu sa o niečo starať. Zeleň v spálni zlepšuje kvalitu spánku, zatiaľ čo v kuchyni pomáha rozjasniť priestor, ak nemáte veľké okná. Najlepšia izbová rastlina pre vás je tá, ktorá odráža váš osobný štýl, ako aj denný rozvrh a rutinu. Nebojte sa však, nemusíte byť rodený záhradník! Mnohé z najlepších rastlín pre vaše zdravie sú nenáročné na starostlivosť, takže si ich prítomnosť môžete užiť bez obáv.
Zelenec chochlatý
Veľmi ľahko sa pestuje a nevyžaduje vašu neustálu pozornosť. Rastlina má úzke listy a svoje meno dostala po malých chumáčoch, ktoré sa tvoria na ich koncoch. Je dokázané, že zelenec pomáha čistiť okolitý vzduch. Výskum NASA skúmal listy, pôdu, korene a mikroorganizmy niekoľkých izbových rastlín a zistil, že rastliny môžu pôsobiť ako prirodzený vzduchový filter na zníženie škodlivín. Štúdia naznačuje, že zelenec odstránil 95 % toxického formaldehydu zo vzduchu v uzavretej nádobe z plexiskla počas 24 hodín.
Lopatkovec
Jeho anglický názov “Peace Lily” evokuje pocit pokoja. Tieto robustné rastliny aj kvitnú a sú esteticky pekné a časom prospejú aj vášmu zdraviu. Lopatkovec má tiež vlastnosti na čistenie ovzdušia a pomáha odstraňovať oxid uhličitý a prchavé organické zlúčeniny zo vzduchu. Lopatkovce môžu žiť roky a nepretržite produkovať široké biele kvety, ktoré pripomínajú bielu vlajku mieru. Je veľmi ľahké sa o ne starať a nepotrebujú veľa svetla, takže sú ideálne do tienistých priestorov. Uchovávajte ich mimo dosahu domácich zvierat a malých detí, pretože pri požití môžu spôsobiť zvracanie alebo opuch jazyka.
Figovník kaučukový
Tiež známy ako gumovník je skvelou izbovou rastlinou. Vo všeobecnosti sa o neho ľahko stará a stačí ho zalievať každý týždeň, alebo podľa potreby. Výskum ukazuje, že aj gumovníky majú schopnosti na čistenie vzduchu. Držte ich však mimo dosahu domácich zvierat a malých detí, pretože je známe, že sú pri požití vysoko toxické.
Alokázia
Prezývaná Slonie ucho. Ak chcete so svojimi izbovými rastlinami stráviť trochu viac času, je pre vás alokázia ideálna. Ide o tropickú, viacročnú rastlinu, ktorá je okamžite rozpoznateľná podľa veľkých listov v tvare srdca. Potrebuje jasné svetlo a pravidelné zalievanie. Pôdu musíte udržiavať vlhkú. Tieto rastliny môžu dorásť na dosť veľké a potrebujú viac miesta. Niektoré druhy sú pestované pre svoje jedlé hľuzy, ktoré sú základom potravy v určitých tropických oblastiach. V medicíne sú známe najmä listy, používané na liečbu postihnutého miesta po bodnutí hmyzom.
Sansevieria trojpása
Keď povieme Svokrin jazyk, budete vedieť všetci o čo ide. Rastlina má vysoké listy, ktoré rastú do výšky. Sú dekoratívne a veľmi nenáročné na údržbu. Zalievať je potrebné iba vtedy, keď je pôda suchá. Rastlina rastie pri akomkoľvek svetle a vo všeobecnosti jej prospeje vaše zanedbávanie. Aj Svokrin jazyk bol zahrnutý do tej istej rozsiahlej štúdie NASA o izbových rastlinách a ukázalo sa, že časom odstraňuje toxíny zo vzduchu.
Paprade
Bostonské paprade mali jedny z najlepších výsledkov, pokiaľ ide o čistenie vzduchu. Rastliny rastú ľahko a najlepšie vyzerajú v interiéri v závesných košoch alebo na stojanoch. Potrebujú stredne jasné svetlo a trvalo vlhkú pôdu, takže môžu vyžadovať trochu viac vášho času.
Potosovec
Keď si predstavíte izbovú rastlinu, pravdepodobne vám napadne potos alebo latinsky Epipremnum pinnatum. Rastliny, tiež známe ako Šplhavnica či Divý Jano, majú listy v tvare srdca, ktoré môžu byť zelené alebo mramorovo zelené a žlté. Ľahko sa pestujú, potrebujú len nepriame slnečné svetlo a občasné zalievanie. Výskum NASA preukázal, že tieto rastliny môžu znížiť hladinu ozónu v interiéri, čo môže uľahčiť dýchanie a znížiť riziko respiračných ochorení.
Brečtan popínavý
Alebo aj Hedera helix je všestranná rastlina, ktorá preukázateľne znižuje hladiny oxidu uhličitého, formaldehydu a toxínov vo vzduchu. Môžu sa pestovať vonku alebo vo vnútri. Ako izbová rastlina brečtan dobre vyzerá v závesných košíkoch alebo kvetináčoch a môže rásť aj pozdĺž mriežky. Najlepšie sa mu darí na priamom slnku a po vyschnutí pôdy ho musíte poriadne zaliať.
Sukulenty a kaktusy
Sukulenty a kaktusy potrebujú len malú, až takmer žiadnu starostlivosť. Tieto rastliny sú odolné voči suchu, čo znamená, že nepotrebujú pravidelné zavlažovanie, len vtedy, keď je pôda už úplne suchá. Nájdete ich tiež v mnohých tvaroch a veľkostiach, ozdobia váš interiér a pomôžu vyčistiť vzduch. Niektoré odrody, vrátane jadeitovej rastliny, môžu zvýšiť vlhkosť v miestnosti. Najmä rastliny aloe vera majú tiež liečivé vlastnosti a liečia rezné rany, popáleniny a iné kožné ochorenia.
Bylinky
Malé črepníkové bylinky nielenže vyzerajú roztomilo vo vašej kuchyni, ale inšpirujú vás aj k častejšiemu vareniu a zdravšiemu stravovaniu. Pestovanie vlastnej bazalky, petržlenu alebo mäty je tiež lacnejšie a ekologickejšie ako nákup byliniek v obchode s potravinami. Niektoré, ako napríklad harmanček a levanduľa znižujú úzkosť. Bylinky tiež obsahujú vitamíny, minerály a antioxidanty, ktoré budú prínosom pre váš organizmus.
Tak čo, vyberiete si? Nezabudnite, že pohľad na niečo esteticky príjemné ako rastlina naozaj je, môže posilniť uvoľňovanie chemických látok dopamín a serotonín. Staranie sa o izbovú zeleň pripraví váš mozog na to, aby sa tešil na interakciu s rastlinou a získal tak “dobrý pocit“. Rastliny ponúkajú okamžité výhody nielen zlepšením nálady a zvládaním stresu. Poskytujú tiež dlhodobé výhody, ako je spomínané zlepšenie kvality vzduchu, čo môže znížiť vaše bolesti hlavy, pridávajú tiež vlhkosť do ovzdušia, čo zasa pomáha pri suchej pokožke. Dýchanie čistejšieho vzduchu vám pomôže jasnejšie myslieť a zníži riziko astmy. Zlepšite si náladu už dnes, po prečítaní tohto článku, neváhajte a zasaďte si svojho zeleného kamoša. Neoľutujete.
P.S. Izbové rastliny si nemusíte vždy kupovať, môžete ich zohnať aj takpovediac z druhej ruky a dať im nový domov. Prečítajte si náš článok Do ktorých skupín o ekológii, zero waste, permakultúre, minimalizme a klimatických zmenách sa oplatí pridať sa? Nájdete v ňom tipy aj na SWAP skupiny izbových rastlín.
Titulný obrázok: freepik.com