Viete, ako správne skladovať jedlo? Pozrite si zoznam 35 potravín, ktoré môžete nechať mimo chladničky

Aj vy si myslíte, že všetko, čo je v chladničke zostane dlhšie čerstvé? A aj keď je pravda, že udržiavanie potravín v chlade zabráni ich kazeniu, možno vás však prekvapí, že niektoré veci by sa chladiť jednoducho nemali. Hoci je skladovanie v chladničke zvyčajne bezpečné, môže paradoxne spôsobiť rýchlejšie hnitie alebo zhoršenie kvality potravín.

Robíte aj vy chyby pri skladovaní jedla? Poďte si to s nami overiť.

Nižšie je uvedený zoznam 35. potravín, ktoré by ste nemali uchovávať v chladničke. Ich odstránenie vám uvoľní cenné miesto a váš spotrebič môže efektívnejšie chladiť to, čo tam skutočne patrí.

1. Do chladničky nikdy nedávajte nezrelé avokádo. Ak potrebuje dozrieť, malo by sa štyri až sedem dní uchovávať pri izbovej teplote, mimo chladničky.

2. Rovnako ako avokádo, aj nezrelé mango by sa malo skladovať pri izbovej teplote, pretože chlad spomaľuje dozrievanie.

3. S bylinkami, ako je bazalka, koriander, mäta, petržlen a kôpor, by ste mali zaobchádzať ako s kvetmi. Orežte ich spodky, urobte z nich “kytičky” a uchovávajte ich v pohári s čerstvou vodou. Ak ich dáte do chladničky, listy uvädnú, zhnednú a rýchlo sa rozmočia.

4. Uhorky síce môžete skladovať v chladničke, ale nie dlho. Časom sa scvrkávajú a môžu zožltnúť. Preto je potrebné ich čo najskôr zjesť, aby ste si mohli vychutnať ich čerstvosť.

5. Všimli ste si niekedy, že vaša cibuľa je v chladničke mäkká a plesnivá? Je to spôsobené vlhkosťou. Zatiaľ čo nakrájanú cibuľu môžete chladiť v uzavretej nádobe dva až tri dni, celú cibuľu skladujte v chladnej miestnosti a suchu (ale nie v plastovom vrecku), mimo zemiakov.

6. Celý cesnak a neošúpané strúčiky sa najlepšie uchovávajú na chladnom a suchom mieste, čiastočne preto, že teploty pod 4,5 °C urýchľujú rast zeleného klíčku z cesnaku. Chladenie spôsobuje aj to, že sa stáva gumovým.

7. Kvôli vlhkosti v chladničke sú zemiaky po čase “krupicové” a sladké. Uchovávajte ich vo vetranej nádobe, ako je kartónová škatuľa alebo otvorené papierové vrecko, mimo priameho svetla, aby ste zabránili klíčeniu. To platí aj pre bataty. Skladovanie sladkých zemiakov v chladničke zmení ich chemické zloženie a zničí ich štruktúru a chuť.

8. Paradajky skladujte vždy pri izbovej teplote, aby ste zabezpečili ich optimálnu chuť, textúru a šťavnatosť. Teploty v chladničke poškodzujú membrány paradajok, čo spôsobuje, že sú vodnaté a múčnaté. To platí aj pre papriku. Nízke teploty spôsobujú, že stráca chrumkavosť.

9. Banány potrebujú na dozrievanie vyššie teploty, čo znamená, že chladnička pre ne rozhodne nie je to pravé miesto. Ich šupka môže dokonca v chladničke sčernieť. Ak ich nechcete konzumovať príliš prezreté, chráňte ich pred priamym slnečným žiarením.

10. Nedozreté melóny nechajte pri izbovej teplote, aby mohli dozrieť. Nakrájané plátky by ste mali skladovať v chladničke maximálne tri dni, potom sa stanú kašovité či slizké.

11. Olivový olej (ale aj iné rastlinné oleje) začne v chladničke tvoriť kryštály, zakalí sa a stuhne (čo môže ovplyvniť aj jeho chuť). Najlepšie urobíte, ak ho uložíte do špajze, mimo dosahu svetla a tepla.

12. Ak ste svoju pikantnú omáčku skladovali na poličke chladničky, nie je to potrebné. Zvyčajne je plná octu, ktorý zabráni nárastu baktérií. Ocot v pikantnej omáčke ju uchováva čerstvú až šesť mesiacov a iba krémové omáčky je potrebné chladiť.

13. Určite ste si všimli, že gastro prevádzky mávajú kečup “vonku” celé dni. Fľašu s červenou pochutinou môžete vložiť do chladničky, ak chcete zachovať jej kvalitu až na šesť mesiacov. Vysoký obsah octu, soli a cukru v kečupe však znamená, že ho možno bezpečne skladovať aj pri izbovej teplote bez toho, aby sa pokazil.

14. Vďaka fermentácii môžete bezpečne uchovávať sójovú omáčku aj v skrini. Chladenie však predĺži čerstvosť jej chuti na dlhšie.

15. Áno, mliečne výrobky by sa mali uchovávať v chladničke. Také maslo však stuhne a ťažko sa rozotiera. V skutočnosti môžete držať maslo vonku v zakrytej nádobe až dva dni (pri rozumných, nie príliš vysokých teplotách, napríklad v chladnej komore), takže si zachová príjemnú konzistenciu. V lete to však neskúšajte.

16. Med sa vám nepokazí bez ohľadu na to, kde ho skladujete. Rozhodne však chutí najlepšie, keď ho skonzumujete do jedného roka od jeho otvorenia. V chladničke môže stuhnúť a kryštalizovať.

17. Máte približne tri mesiace na to, aby ste minuli arašidové maslo z obchodu (výzva prijatá), kým ho uložíte do chladničky. Prírodné arašidové maslo bez prísad sa však uchováva v chladničke, aby sa zachovala jeho najlepšia kvalita.

18. Nepražené orechy môžu byť po otvorení skladované v špajzi dva až deväť mesiacov bez výraznej straty čerstvosti, iní odborníci tvrdia, že ich udržiavanie v chlade zabraňuje žltnutiu a predlžuje čerstvosť. Naša rada? Kupujte toľko, koľko zvládnete zjesť do niekoľkých mesiacov a uchovávajte ich podľa možnosti vzduchotesne v špajzi. To isté platí aj pre rôzne semienka.

19. Ak vám zostal zvyšný chlieb alebo sladké pečivo ako napríklad vianočka, najlepšie je uchovávať ich vo voskovom vrecku pri izbovej teplote. Na druhej strane chlieb môžete zmraziť, ak ho chcete použiť o niekoľko týždňov. Ak vložíte mrazený chlieb na chvíľu do rúry, bude chutiť čerstvejšie.

20. Chladnička je tým najhorším miestom pre vašu tabuľku čokolády alebo bonboniéru. Nízka teplota a vlhkosť môžu ovplyvniť jej chuť, farbu aj štruktúru. Čokoláda (konkrétne kakaové maslo) absorbuje vôňu okolitého jedla, takže je lepšie držať ju mimo dosahu aromatických či zapáchajúcich jedál. Namiesto toho skladujte svoju čokoládu na chladnom a suchom mieste.

21. Káva patrí do vzduchotesnej nádoby a má byť uskladnená pri izbovej teplote, len takto  si zachová svoju maximálnu chuť. Presne to vám poradí aj National Coffee Association. Ak dáte kávu do chladničky, pohltí pachy okolia a vlhkosť.

22. Jablká budú v úplnom poriadku na pulte vašej kuchynskej linky až tri týždne.

23. Syr (platí vraj pravidlo: čokoľvek tvrdé, ako parmezán) nevyžaduje chladenie. Skladujte ho na chladnom a tmavom mieste.

24. Aj ryby v konzerve môžu zostať mimo chladničky, až kým ich neotvoríte a náhodou neskonzumujete naraz. Po otvorení však neskladujte čiastočne naplnenú potravinovú konzervu v chladničke. Zatiaľ čo nízke teploty zabránia skazeniu produktu len na chvíľu, jedlo získa “kovovú” chuť zo samotnej plechovky. Najlepší spôsob, ako skladovať načaté konzervované potraviny, je preložiť ich do samostatnej vzduchotesnej nádoby a až potom schladiť.

25. Ak dáte do chladničky melasu, nepomôžu vám ani roky strávené v posilňovni. Je už takmer nemožné ju nabrať na lyžičku. Chutí dobre (ak vám melasa chutí) aj 6 mesiacov po otvorení, keď sa uchováva v komore.

26. A čo baklažán, kam s ním? Táto lahodná fialová zelenina môže v chladničke stratiť chuť, no na vašom kuchynskom pulte vydrží približne len deň. Dávajte pozor, aby ste ho nenechali niekde v teple, inak sa scvrkne. Najlepšie je pripraviť si ho hneď po nákupe. Vyskúšajte napríklad vynikajúcu taliansku parmigianu.

27. Čokoládovo-orieškové nátierky, rovnako ako arašidové maslo, do chladničky nepatria. Chladom stuhnú a ich konzumácia pre vás bude menej príjemný, a hlavne menej “roztierateľný”, zážitok.

28. Nezrelé kôstkové ovocie ako broskyne, nektárinky, marhule a podobne, by mali zostať na vašej kuchynskej linke, najmä keď potrebujete, aby trochu dozreli.

29. Máte asi dva dni na to (nebojíme sa, že to nestihnete), aby ste svoje ovocné koláče mohli nechať mimo chladničky (pokiaľ sú správne zabalené a/alebo zakryté). Akýkoľvek koláč na báze smotany však musí byť nevyhnutne chladený.

30. Čerstvo upečené sušienky nepatria do chladničky, pretože vlhkosť spôsobuje, že sa drobia a ovplyvňuje aj ich chuť. Uchovávajte ich v uzavretej nádobe až tri týždne (v závislosti od druhu) alebo ich zmrazte.

31. Vlhkosť z chladničky môže ovplyvniť aj kvalitu maslovej tekvice. Celá tekvica by sa mala skladovať pri izbovej teplote. Po narezaní sa môže vložiť do chladničky asi na štyri dni alebo zmraziť, ideálne nakrájaná na kocky.

zdroj: freepik.com

32. Odložením sušeného ovocia do chladničky mu pridáte nechcenú vlhkosť. Správne sa skladuje v suchu a tme, najlepšie vo vzduchotesnej nádobe. Takto môže vydržať až šesť mesiacov.

33. Ak ste ten typ domácnosti, ktorej vydrží jeden sladký sirup až niekoľko mesiacov, pravdepodobne ho dávate do chladničky. Nie je to však potrebné. Nízka hladina vody a vysoká koncentrácia cukru znamená, že väčšina sirupov, vrátane javorového, vydrží aj mimo chladničky. Pri nízkych teplotách sirup stuhne, čo nie je práve ideálne, ak ním chcete poliať palacinky.

34. Ak neplánujete otvoriť fľašu šampanského alebo šumivého vína v priebehu piatich dní, neskladujte ho v chladničke, pretože kolísajúca teplota otvárania a zatvárania dvierok spôsobí vo vnútri fľaše zmätok. Šampanské je najlepšie skladovať mimo dosahu svetla, v miestnosti s konštantnou teplotou. Ochlaďte ho len pár hodín predtým, ako ho budete chcieť otvoriť.

35. Citrusové plody sú pri izbovej teplote šťavnatejšie a chutnejšie. Citróny, limetky, grapefruity a pomaranče skladujte na chladnom a suchom mieste a spotrebujte ich do niekoľkých týždňov.

Napíšte nám na našich sociálnych sieťach, či vás niečo z tohto zoznamu prekvapilo a aké máte skúsenosti s chladením potravín. Budeme sa tešiť na vaše názory.

Titulný obrázok: Freepik.com