James Ehrlich je americký autor, akademik a podnikateľ, ktorého najnovším projektom je séria ekologických dedín ReGen Villages, ktoré by boli sebestačné, vyrábali by vlastné jedlo a energiu a využívali všetok svoj vlastný odpad.
Ešte v roku 2016 založil James Ehrlich startupovú spoločnosť ReGen Villages, ktorá má v úmysle narušiť spôsob, akým svet premýšľa. Chce hľadať riešenia v oblasti bývania a dopravy a ponúknuť konkrétne možnosti pre ekologický a sebestačný život s využívaním obnoviteľných zdrojov.
Sebestačnosť a obnoviteľné zdroje
Prvá moderná dedina z projektu ReGenVillages by mala vyrásť v blízkosti mesta Almere, len 30 minút od Amsterdamu. V pláne je postaviť 200 až 300 domov.
Cieľom je vytvoriť uzatvorený kruh, ekosystém, kde bude mať každý rodinný dom pripojený skleník na pestovanie a systémy pre zachytávanie a filtráciu dažďovej vody.
Elektrina by sa získavala zo slnečnej energie, bioplynu z odpadu z potravín a zvierat, využívať sa tiež plánujú aj geotermálne zdroje. Špeciálne aquaponické záhrady by kombinovali chov rýb s vodným poľnohospodárstvom, ktoré by obyvateľom umožnilo vytvárať udržateľný mikroekosystém na výrobu a produkciu rýb.
Ľudský a ostatný organický odpad by sa kompostoval a využíval sa ako zdroj hnojiva pre záhrady a pestovanie.
Energetické a potravinové systémy budú riadiť pracovníci ReGen. Obyvatelia budú môcť pracovať v systémoch komunálneho poľnohospodárstva a podieľať sa tak na znižovaní mesačných nákladov.
Pre dedinu ReGen však existujú dva väčšie problémy: „Dve najväčšie výzvy, ktorým čelíme, sú finančná podpora a politická vôľa,“ povedal James Ehrlich pre New York Times.
Cena domov sa bude líšiť podľa ich veľkosti. Podľa magazínu DutchReview budú stáť od 200 000 až do 850 000 EUR.
Zdá sa vám tento príbeh povedomý?
Naši starí rodičia si dobre pamätajú časy, kedy sebestačnosť nevnímali ako niečo moderné. Bol to ich život, v ktorom si sami vedeli dopestovať všetko potrebné. Vedeli, že prírodu je potrebné chrániť a musí existovať harmónia medzi tým, čo si od nej berieme a čo jej dávame.
Dnes sú plány pre budovanie toho, čo sme dávno poznali, označované za vizionárske a pre mnohých skeptikov sú nereálne. Ide však len o prinavrátenie sa späť k prírode a k životnému štýlu, ktorý roky fungoval a to bez konzumu, bez nadprodukcie a bez plytvania.
Titulné foto: facebook.com/regenvillages
Páči sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi na Facebooku, dajte like našej Facebook stránke NašeBio&Eko alebo nás sledujte na Instagrame @nasebioeko.