Slow living je životný štýl, ktorý nás povzbudzuje k tomu, aby sme sa namiesto zhonu zastavili a aby sme boli v našich činoch uvedomelejší. Niektorí ľudia definujú pomalý život ako venovanie väčšieho množstva času starostlivosti o seba. Naopak, iní ho vyhlasujú za niečo, čo im umožňuje odstúpiť od konvenčných cieľov (ako je práca a vzdelanie) a snažiť sa o pomalší životný štýl. Tento prístup povzbudzuje jednotlivcov, aby si našli čas, sústredili sa na to, na čom skutočne záleží a robili rozhodnutia, ktoré prospievajú ich duševnej pohode a životnému prostrediu.
Spolu sa pozrieme na to, ako môžete prijať tento koncept do svojich životov a zároveň chrániť životné prostredie. Táto prax sa môže týkať pomalého jedenia a vychutnávania si každého sústa až po prehodnotenie toho, čo kupujete a prinášate do svojich domovov. Tu je niekoľko spôsobov, ako môžete tieto prístupy vyskúšať v praxi. Môžu sa dokonca stať príjemným kreatívnym projektom, ktorý stimuluje vašu myseľ a zároveň podporuje udržateľnosť a prospieva životnému prostrediu.
1. Odpojte sa
Obmedzenie času stráveného na elektronických zariadeniach vrátane notebooku, telefónu a televízora a výber koníčka, ktorý vám umožní byť v prírode alebo vás zapojí do kreatívnej činnosti, ako je riešenie krížoviek, maľovanie alebo hranie šachu. Nielenže to zníži vašu spotrebu elektriny, ale je to aj dobrý návyk pre vaše duševné zdravie.

2. Precvičujte si vedomú spotrebu
Keď nepoužívate nabíjačku alebo elektrické spotrebiče, odpojte ich zo siete. Neustále používanie má za následok aj neustálu spotrebu elektriny, čo nakoniec zvyšuje vašu celkovú spotrebu. Využívajte prirodzené slnečné svetlo, keď je k dispozícii. Rovnako si dávajte pozor na spotrebu vody, pretože ohrievače vody môžu prispievať k vysokej spotrebe elektriny. Okrem toho, kedykoľvek je to možné, zvoľte prirodzené sušenie bielizne.
3. Zapojte sa do komunity
Pomalý životný štýl zahŕňa pestovanie komunitných väzieb. Berte to ako signál, aby ste si osvojili nový koníček a zapojili sa do komunitného záhradníctva alebo farmárčenia. Mohlo by sa to rozšíriť do ďalších komunitných projektov, ako je spoločná chôdza, turistika alebo bicyklovanie.
4. Varte a pečte vedome
Varenie a pečenie sú ďalšie aktivity, ktoré sa dajú ľahko zmeniť na ekologickejšie. Príprava vlastného jedla umožňuje šetrenie obalových materiálov a zároveň zabezpečuje, že si môžete udržiavať zdravú stravu. Varenie vo väčších objemoch, alebo keď sa pripravujú podobné jedlá spolu, pomáha znižovať spotrebu energie. Okrem toho sa rozhodnite pre prirodzené rozmrazovanie potravín bez potreby mikrovlnnej rúry, zatiaľ čo používanie spotrebičov, ako sú rôzne tlakové hrnce a fritézy, môže pomôcť znížiť spotrebu elektriny.
Znížte spotrebu energie chladničky tým, že ju nepreplníte ani do nej hneď nevložíte horúce jedlo, pretože to naruší jej vnútornú teplotu a zvýši energiu generovanú na ochladenie.
5. Podporujte obnoviteľnú energiu
Mohli by ste zvážiť inštaláciu solárnych panelov, z dlhodobého hľadiska sa ako investícia rozhodne vyplatia. Oplatí sa presadzovať ekologické riešenia a vyberať si obnoviteľné zdroje energie, ako je slnečná energia, pretože chceme zabezpečiť, aby bol celý dodávateľský reťazec energie obnoviteľný, udržateľný a zelený.
6. Naučte sa nakladať s odpadom
Jedným z najdôležitejších spôsobov, ako prijať pomalý život a zároveň byť environmentálne uvedomelý, je znižovanie odpadu. Prijatím minimalistického zmýšľania môžete robiť vedomé rozhodnutia o tom, čo si ponechať a čoho sa zbaviť. Ide o upratovanie domova, zjednodušenie vášho života a zníženie celkového vplyvu na životné prostredie. Skvelý spôsob, ako znížiť odpad, je praktizovať princípy opätovného použitia a recyklácie. Namiesto nákupu nových produktov, ktoré môžu skončiť na skládke, zvážte alternatívy, ktoré predlžujú životnosť existujúcich predmetov. Oprava alebo recyklácia nábytku, oblečenia a iných materiálov môže ušetriť peniaze a pomôcť zabrániť skládkovaniu odpadu. Nezabudnite tiež, že dôsledné triedenie odpadu a jeho správna likvidácia pomôže s problémom preťažovania skládok.

7. Obmedzte nakupovanie
Napríklad, pokiaľ ide o oblečenie, pomalý životný štýl povzbudzuje k nákupu menšieho množstva kvalitnejších vecí, ktoré vydržia dlhšie, sú vyrobené z udržateľných materiálov a podporujú etické postupy. To neznamená, že sa musíte úplne vzdať módy. Znamená to jednoducho robiť premyslené a vedomé rozhodnutia o tom, kde a na čo miniete svoje peniaze. Podobne postupujte aj pri nákupoch iných vecí, ako sú napríklad bytové dekorácie, spotrebiče a podobne. Snažte sa, aby každé rozhodnutie bolo v súlade s vašimi hodnotami udržateľnosti a zodpovednosti.
Jednoducho spomaľte
Spomalenie môže byť jedným z najlepších rozhodnutí, ktoré môžete urobiť pre svoje duševné zdravie. Znamená to uprednostniť čas s priateľmi a rodinou pred časom stráveným naháňaním termínov. Znamená to čítať, robiť jogu, behať a dýchať vedomejšie. Spomalenie v konečnom dôsledku vytvára priestor na to, aby sme robili viac toho, čo milujeme, čo upokojuje náš nervový systém. Koniec koncov vám to pomôže zlepšiť aj pracovné výsledky. Dovoľte si zastaviť sa a pozorovať svoje okolie. Toto všetko prispieva k pocitu pohody. A keď sa človek cíti emocionálne dobre, dokáže sa opäť spojiť s tým, čo je dôležité.
Vedeli ste že…
- Hnutie Slow Living, ktoré vzniklo v 80. rokoch 20. storočia v Taliansku, bolo založené ako reakcia na otvorenie McDonald’s v srdci Ríma ako obrana regionálnych kulinárskych tradícií a návrat ku kultúre?
- Viedlo tiež k objavu 5 regiónov nazývaných Modré zóny, kde ľudia žijú najdlhšie a sú v najlepšom zdravotnom stave: Loma Linda v Kalifornii, Okinawa v Japonsku; Sardínia v Taliansku; Nicoya v Kostarike a Ikaria, Grécko.

Keby sa to tak podarilo viacerým…
Viac ľudí by bolo spokojných so svojimi životmi. Prestali by sa usilovať o materiálne statky a status, po ktorom ich ego tak zúfalo túži. To nás drží uviaznutých v životnom štýle, ktorý ničí klímu. Uvedomili by si, že hodnota pochádza zvnútra, zo samotnej existencie, nie z niečoho, čo robíme, dosiahneme alebo si kúpime. A ako začať? Zhlboka sa nadýchnite, dajte si telefón na režim „Nerušiť“. Zvládnete to. 🙂
Dúfame, že vám tento článok poslúži ako pripomienka, aby ste sa starali aj o svoje duševné zdravie, a zároveň o životné prostredie. Máte nejaké osobné tipy, o ktoré by ste sa chceli podeliť? Dajte nám vedieť, ako praktizujete umenie pomalého života!
Titulný obrázok: Canva
Páčil sa vám náš článok? Prihláste sa k odberu nášho newslettra v spodnej časti našej stránky, aby vám žiadny článok neunikol.