Tri jednoduché recepty na prírodný dezodorant, ktoré musíte vyskúšať: Postačia vám základné ingrediencie

Nájsť ten pravý dezodorant môže byť zložité, najmä ak máte citlivú pokožku a trpíte alergiami. Pri jeho výbere sa musíte zamerať okrem príjemnej vône aj na zloženie a vyhýbať sa potenciálne dráždivým zložkám. Dobrou správou je, že na trhu je veľa prírodných možností, ktoré sú rovnako účinné ako tie chemické.

Prečo prírodný?

Typický syntetický dezodorant z drogérie často obsahuje veľa chemikálií, endokrinných disruptorov, parabénov, ftalátov, umelých vôní, konzervačných látok a obávaný hliník. Keďže pokožka je najväčším orgánom, všetko to, čo na ňu nanesiete, sa vstrebáva rovno do vášho tela. V prírodných dezodorantoch nenájdete žiadne syntetické a umelé prísady, naopak, obsahujú zložky s dezinfekčnými alebo antibakteriálnymi vlastnosťami, ako je kokosový olej, čajovníkový olej, esenciálne oleje ako levanduľa, santalové drevo alebo bergamot, ktoré poskytujú príjemnú vôňu. Sú tu zastúpené aj prirodzene absorbujúce prísady ako napríklad jedlá sóda bikarbóna alebo kukuričný škrob, na boj proti vlhkosti. Prírodné dezodoranty neupchávajú potné žľazy ako “tradičné” antiperspiranty a neobsahujú hliník.

zdroj: freepik.com

Rozdiel dezodorant & antiperspirant

Chemické dezodoranty sú vyrobené tak, aby eliminovali pach potu. Zvyčajne obsahujú antimikrobiálne látky alebo etanol, ktoré pomáhajú zabíjať baktérie spôsobujúce tento zápach. Na druhej strane, antiperspiranty sú určené na zníženie alebo odstránenie potu. Tieto produkty používajú soli na báze hliníka na upchatie potných žliaz, takže baktérie nedostávajú žiadnu vlhkosť. Používanie produktov, ktoré zabíjajú (častokrát aj užitočné) baktérie, vedie k množeniu nových, odlišných baktérií. A to aj takých, ktoré môžu spôsobiť ešte silnejší zápach, alebo dokonca ovplyvniť funkciu imunitného systému. Prírodné dezodoranty síce prekrývajú zápach, nezabraňujú však poteniu sa – a to je dobrá vec. Pri prechode na prírodný produkt však zo začiatku nečakajte rovnaké výsledky ako pri tradičných dezodorantoch. Môže trvať niekoľko dní alebo aj týždňov, kým vaše podpazušie znovu vyváži svoj “ekosystém”.

Vytvorte si svoj vlastný

Pamätajte si však, že tieto recepty nesľubujú zastavenie potu (nejde o antiperspirant), ale pomôžu udržať váš telesný pach na uzde.

Návod číslo 1

Budete potrebovať:

1/2 šálky kokosového oleja

1/4 šálky kukuričného škrobu (alebo šípkového prášku pre citlivú pokožku)

1/4 šálky sódy bikarbóny

1/8 – 1/4 čajovej lyžičky esenciálneho oleja (vyberte si svoju obľúbenú vôňu)

Ako postupovať?

Ak je kokosový olej v pevnom stave, vložte ho do hrnca a roztopte napríklad nad parou, postačí aj minútka. Kokosový olej sa roztápa už pri teplote 24°C. Vmiešajte esenciálny olej.

Pridajte kukuričný škrob a sódu bikarbónu a vymiešajte do hladka. Preneste do téglika a výsledný produkt aplikujte rukami alebo využite prázdnu tubu od dezodorantu, aby ste sa vyhli neporiadku. V lete svoj prírodný dezodorant udržujte v chlade, pretože ako už viete, kokosový olej má nízky bod topenia.

zdroj: freepik.com

Návod číslo 2

Ingrediencie:

1/3 šálky kokosového oleja

1/4 šálky sódy bikarbóny

1/4 šálky marantového škrobu

6 až 10 kvapiek esenciálnych olejov, ak je to potrebné

Ako postupovať?

Zmiešajte sódu bikarbónu a marantový škrob. Nasypte do tekutého kokosového oleja a premiešajte. Pridajte obľúbený esenciálny olej. Zmes vložte do prázdnej sklenenej nádoby.

Na použitie stačí malé množstvo, ktoré zohrejete medzi prstami, kým sa nezmení na tekutinu. Aplikujte do podpazušia.

Pri výrobe vlastného prírodného dezodorantu môžete experimentovať s rôznymi bázami, práškami a olejmi. Bambucké maslo, kakaové maslo a kokosový olej fungujú dobre ako základy, ale môžete ich aj vynechať, ak uprednostňujete čisto práškové zloženie. Kakaové maslo nepoužívajte, ak nosíte biele oblečenie. Môže zanechať škvrny.

Návod číslo 3 (guľôčkový dezodorant)

Budete potrebovať:

2 lyžičky jedlej sódy

1-2 lyžičky škrobu

5 kvapiek éterického oleja podľa vlastného výberu

100 ml vody

prázdny roll-on (nájdete na internete alebo zrecyklujte staré prázdne balenie)

Ako na to:

Do hrnca so zohriatou vodou vmiešajte škrob. Priveďte do varu, pokým tekutina nedosiahne konzistenciu pripomínajúcu sirup. V prípade potreby pridajte ďalší škrob. Zmes nechajte vychladnúť na cca 30 °C. Prisypte jedlú sódu, zmiešajte tak, aby sa rozpustila. Nakoniec pridajte éterický olej a opäť poriadne premiešajte. Zmesou naplňte prázdnu nádobku. Ak chcete intenzívnejšiu vôňu, pridajte viac éterického oleja, ak sa viac potíte, viac jedlej sódy.

zdroj: freepik.com

Tipy na NAJ esenciálne oleje

  • mäta dodá sviežosť
  • citrusy pozdvihnú náladu
  • céder je vhodný pre pánov
  • šalvia, limetka a cyprus regulujú tvorbu potu
  • tea tree alebo aj čajovníkový olej eliminuje zápach a má výrazný antibakteriálny účinok

Na záver článku vám chceme ešte pripomenúť, že pot je pre nás ľudí celkom prirodzená vec. Je to spôsob, akým telo vyplavuje toxíny a reguluje telesnú teplotu. Nemá zmysel pridávať do organizmu viac toxínov vo forme “bežných” antiperspirantov a zároveň mu brániť v tom, aby sa sám detoxikoval. Vyskúšajte tieto prírodné domáce recepty a nedovoľte už viac, aby vám strach zabránil zdvihnúť ruky vysoko nad hlavu a užívať si život.

Titulný obrázok: freepik.com