Praktický sprievodca ako prikrmovať vtáčiky: Čo im môžete dať do kŕmidla a čo im, naopak, môže ublížiť?

Keďže január býva v dlhoročných priemeroch najchladnejším mesiacom roka, teraz je ten správny čas na doplnenie kŕmidla pre vtáky. Začnite tým, že si všimnete, ktoré vtáčiky už navštevujú vašu záhradu či okolie bytu. Rôzne operence majú rôzne chute, takže kŕmenie vtákov, ktorí k vám už chodia, je dobrým začiatkom a navyše ich to povzbudí, aby sa k vám stále vracali. Keď už nakŕmite svojich pravidelných hostí, môžete potravu obohatiť inými druhmi krmiva a prilákať do vašej záhrady ešte viac rôznych druhov. Vtáky si zvyknú na vaše prikrmovanie najmä v zlom počasí, keď im potrava môže zachraňovať životy. Nezabudnite kŕmidlo udržiavať vždy čisté, bez snehu a pred jeho opätovným naplnením ho vyčistite a vysypte všetky staré zvyšky.

Kŕmidlá vtákom pomáhajú prekonať drsné zimné podmienky, tak má určite význam, aby ste vedeli, čo do nich vložiť a čo, naopak, nie.

1. Čierne slnečnicové semienka – Nazývajú sa aj „hamburgerom“ vtáčieho sveta: takmer každý vták, ktorý sa zastaví pri vašom kŕmidle, ich zje, pretože ich tenkú šupku je ľahké rozlúsknuť. Tieto semienka sú u vtákov jedným z najobľúbenejších krmív. Ak dávate do svojho kŕmidla iba jeden druh krmiva, toto je presne ten, ktorý si vyberte.

2. Arašidy – Sojky, brhlíky či sýkorky ochotne navštívia vaše kŕmidlo, aby si dali túto vysokobielkovinovú a energetickú potravu. Dokonca aj pinky budú jesť arašidy. Uistite sa však, že sú zbavené škrupín a nesolené.

3. Loj – Toto krmivo s vysokým obsahom tuku pravdepodobne nájdete vo svojom supermarkete (spýtajte sa mäsiara). Alebo si lojovú guľku vyrobte sami doma.

4. Dobre zmiešané semienka – Existujú aj zmesi semienok. Dajte si však pozor, pretože zlé zmesi majú v sebe veľa zbytočného “plniva” – nezdravé semená, ktoré väčšina vtákov nezje. Zle namiešané mixy môžu v sebe zahŕňať semená určené pre domáce zvieratá ako ovos, či pšenicu. Dobré zmiešané semienka, majú veľké množstvo slnečnicových semien, drvenú kukuricu, biele proso a sem-tam aj nejaké arašidy. Takéto zmesi kupujte v špecializovaných predajniach pre vtáky alebo si vytvorte vlastnú zmes. Vtáčikom urobia radosť aj posekané vlašské orechy, makové zrnká, proso, ľanové semienka či ovsené vločky.

5. Nyjer/semienko bodliaka – Hoci to môže byť trošku drahšie, nyjer alebo semienka bodliaka dychtivo konzumujú všetky malé pinky, zelienky, strnádky a tiež glezg.

6. Požlt farbiarsky – Akékoľvek kŕmidlo na slnečnicové semienko môžete naplniť jadierkami požltu. Vyhnite sa však kladeniu semien na zem vo vlhkom počasí, pretože môžu rýchlo navlhnúť a splesnivieť a potom ich nie je možné zjesť.

7. Pomliaždená kukurica – Vrabce, kosy, sojky, hrdličky alebo dokonca veveričky sú len niektoré z tvorov, ktoré môžete očakávať pri svojich kŕmidlách, ak ich naplníte mierne podrvenou kukuricou.

8. Múčne červy – Myšlienka na múčne červy vám asi nebude príjemná, nie sú práve najatraktívnejším typom vtáčieho krmiva, ale väčšina vtákov ich zhltne bez mihnutia oka. Larvy múčnych červov sú dokonalým doplnkom stravy voľne žijúcich operencov. Uprednostňujú sa živé múčne červy, ktoré majú vyšší obsah živín, avšak sušené sa ľahšie skladujú a nebudú liezť von z kŕmidla.

9. Ovocie – Hrozno alebo jablká a hrušky sú skvelým doplnkom kŕmidla pre vtáčiky. Nakrájajte ovocie na malé kúsky, aby si na ňom mohli ľahšie pochutnať aj menšie vtáky. Dajte si pozor, aby boli čerstvé a na kŕmidle nehnili. Ovocie môžete hodiť aj pod kŕmidlo.

10. Vaječné škrupiny –  Sú naozaj dobré pre vtáky, pretože obsahujú vysoký obsah vápnika, minerálu, ktorého má veľa vtákov nedostatok. Vápnik je obzvlášť dôležitý pre samice vtákov, ktoré ho potrebujú na vytvorenie škrupín pre vajcia. V prírode však môže byť ťažké nájsť ho dostatok. Jednoducho opláchnite vaječné škrupiny a potom ich pečte v rúre pri 220 stupňov po dobu 10 minút. Keď vychladnú, rozdrvte ich a pridajte do vtáčieho krmiva. Prípadne ich môžete rozhádzať po tráve – to môže mať dokonca ďalšiu výhodu v tom, že odradíte slimákov, ktorí nemajú radi ich drsný povrch.

Čo by ste vtákom nemali dávať?

Existuje niekoľko vecí, ktoré by ste nikdy nemali dávať na kŕmidlo, či už prikrmujete vtáky v zime alebo v akomkoľvek inom ročnom období (prikrmovanie je odporúčané iba v zime).

ČOKOLÁDA – pretože je toxická pre vtáky. Možno sa vám to zdá smiešne, ale určite už niekoho napadlo naservírovať im napríklad orieškovú verziu tejto dobroty.

ZVYŠKY ZO STOLA – nie sú pre vtáky zaujímavé ani zdravé a je pravdepodobnejšie, že prilákajú potkany. Môžu tiež obsahovať oleje, cesnak alebo korenie, ktoré je škodlivé pre vtáky.

ZHNITÉ POTRAVINY – to môže viesť k škodlivým baktériám a plesniam, ktoré spôsobujú vtákom choroby.

POŠKODENÉ SEMIENKA – do kŕmidla vkladajte iba suché a čerstvé semienka, ak sú pokazené, klíčiace alebo mokré na dotyk, treba ich zlikvidovať.

BEZ SOLI – ak sa soľ konzumuje vo veľkých množstvách, je pre vtákov toxická a ovplyvňuje ich nervový systém. Preto sa vyhýbajte silne soleným krmivám či soleným orechom. Tiež nepridávajte soľ do vody pre vtáky ako spôsob, ako zabrániť jej zamrznutiu, umiestnenie pingpongovej loptičky na povrch je oveľa bezpečnejšia možnosť.

MÄSO – pretože to priláka nechcených hostí, ako sú napríklad potkany. Surové mäso sa tiež veľmi rýchlo kazí a množia sa v ňom baktérie, ktoré môžu vtáky v konečnom dôsledku zabiť.

CHLIEB – pretože má veľmi malú nutričnú hodnotu pre vtáky a zasýti im žalúdok. To bude znamenať, že nebudú jesť dostatok semien, obilnín a tukov, aby boli zdravé počas zimných mesiacov.

MLIEKO – pretože to im spôsobí nevoľnosť a hnačku, ktoré potom spôsobia dehydratáciu. To je nebezpečné najmä pre vtáky v zime, keď je nedostatok vody.

Ak máte takú možnosť, prikrmujte vtáčiky. Prirodzené zdroje potravy, ako je hmyz, semená a bobule, sú v zime vzácnejšie. Vtáky zároveň vyžadujú v tomto období oveľa viac potravy, aby mali dostatok energie a tuku na udržanie tepla. Kŕmením vtáčikov v zime im poskytujete stály zdroj potravy, aby nemuseli plytvať svojou energiou na hľadanie hmyzu pod vrstvami snehu a v zamrznutej zemi. Pomôžete tak opereným kamarátom prežiť zimu, a to urobí zázraky s vtáčou populáciou na jar.

Máte obľúbený recept na domáce vtáčie maškrty? Napíšte nám, aby sme mohli inšpirovať aj ostatných čitateľov a naplniť hladné brušká našich operených kamarátov.

Titulný obrázok: freepik.com