Údolie rieky Slatina v okrese Zvolen je v našich zemepisných šírkach unikát. Sú tu skalnaté brehy, na nich mohutné duby a pod nimi rieka s veľmi starými brehovými porastami. Ide o jedno z posledných stredohorských údolí s meandrujúcou riekou v strednej Európe, kde sa zachovala príroda, akú už inde nenájdeme. Napriek tomu táto lokalita takmer zmizla kvôli plánovanej výstavbe priehrady.
Hrozbu zaplavenia prírodného bohatstva tohto údolia a tiež celej obce Slatinka sa podarilo v roku 2020 zahnať miestnemu Združeniu Slatinka, ktoré o to bojovalo takmer 30 rokov. Spoluzakladateľkou združenia, ktorá v ňom ako dobrovoľníčka pôsobí dodnes, je Martina Paulíková – výrazná osobnosť medzi slovenskými ochranármi a ochranárkami, ktorá zároveň pracuje pre organizáciu WWF Slovensko – Svetový fond na ochranu prírody.
Príbeh záchrany údolia, fenomén živých riek a tiež tipy pre ochranu prírody, ktoré môže zobrať za svoje do bežného života každý, priblížila v rozhovore s enviro aktivistkou Martou Fandlovou v tretej epizóde enviropodcastu Nadácie VÚB Atlas.
Pri Zvolene zachránili posledné riečne údolie svojho druhu v strednej Európe
Najväčšia hodnota údolia rieky Slatina spočíva v rozmanitosti prírodne cenných ekosystémov. Už v 50-tych rokoch minulého storočia však vznikol plán výstavby 12-kilometrovej priehrady na rieke Slatina, ktorá mala slúžiť ako zásobáreň úžitkovej vody pre priemysel. Pochovať pod vodnou hladinou mala aj celú obec Slatinka. „Boli sme mladí, nechceli sme to nechať tak. Zistili sme, že projekt priehrady vychádza zo starých a neobhájiteľných prístupov. Naštudovali sme si dokumenty, aby sme mohli pred úradmi argumentovať. Začali sme presadzovať iné alternatívy, hoci nás považovali za zelené decká, ktoré bránia inžinierom v práci,“približuje aktivistka Martina Paulíková, ktorá sa do Slatinky dostala po prvýkrát ako študentka fakulty ekológie v roku 1993.
Po takmer troch dekádach úsilia sa Združeniu Slatinka spolu s miestnymi obyvateľmi podarilo Slatinku a jej vzácnu riečnu biodiverzitu zachrániť. Vláda v roku 2020 vo svojom programovom vyhlásení oznámila, že vodné dielo Slatinka sa ako projekt definitívne končí. Neskôr bola rieka Slatina zaradená do siete európsky významných chránených území Natura 2000.
Ocenený príbeh ochrany prírody, ktorý ide príkladom
Príbeh veľkej odvahy a vytrvalosti si zaslúži pozornosť a uznanie celého Slovenska, o čo sa postaralo v roku 2021 aj enviro ocenenie Atlas. Stojí za ním Nadácia VÚB, ktorá teraz v decembri prekročila významný míľnik – 20. výročie svojej práce pre podporu neziskového sektora na Slovensku. Podpora pre Združenie Slatinka zo strany jednej z najdlhšie fungujúcich firemných nadácií pokračovala tiež ďalšie roky, a to s unikátnym projektom „Riekoles“. Aj z enviro grantu tu vznikol náučný chodník, ktorým chcú ochranári podľa Martiny Paulíkovej posilniť osvetu a ekoturizmus v lokalite medzi Zvolenom a Zvolenskou Slatinou.
Vypočujte si celý rozhovor v podcaste Atlas
Rieky sa niekedy prirovnávajú k žilám v tele. Sú miestom, kde prúdi energia, živiny, život sa koncentruje do pohybu. „Rieka však nie je len to, čo vidíme na povrchu. Tvoria ju aj brehy a to, čo je pod nimi, teda aj to čo nevidíme a čo je pre nás ľudí mimoriadne dôležité. Keď staviame priehrady, bagrujeme, tento systém narúšame. Regulované rieky tečú rýchlejšie, erodujú svoje dno, zahlbujú sa a ocitajú sa nižšie pod krajinou. To sa prejavuje v našich studniach, lesoch, na poliach. A to je ten problém, že rieka namiesto toho, aby krajinu sýtila vodou, ju vysušuje,“ vysvetľuje v rozhovore Martina Paulíková.
- V čom spočíva najväčšia hodnota živých riek?
- Ako sa v priebehu rokov ochranárom na Slovensku zmenila situácia? Ako sa angažuje mladá generácia v porovnaní s minulými dekádami?
- Čo dnes môžu zažiť návštevníci údolia rieky Slatina? Čo ponúka projekt „Riekoles“ a ako tu napreduje ekoturimus?
- Čo Martina Paulíková odkazuje ľuďom, ktorí chcú podporiť prácu ochranárov a myslieť viac na udržateľnosť v bežnom živote?
- Aké knihy a tipy na dovzdelanie sa v téme ochrany vôd odporúča?
Odpovede ponúka tretia epizóda enviropodcastu Nadácie VÚB Atlas.
Vypočuť si ju môžete na Spotify.
Titulný obrázok: Marta Fandlová pozvala do štúdia ochranárku Martinu Paulíkovú – zástupkyňu Združenia Slatinka aj organizácie WWF Slovensko. Zdroj: Nadácia VÚB