Najzaujímavejšie novoročné tradície vo svete spojené s prírodou. Prečo Íri spia s imelom a v Brazílii preskakujú vlny?

V niektorých kultúrach je zvykom začať Nový rok jedlom pre šťastie. Iní veria, že dodržiavanie novoročných povier, či už nosenie určitej farby spodnej bielizne alebo zdobenie domu jedinečným spôsobom, pomôže v nadchádzajúcich mesiacoch priniesť zdravie, bohatstvo a šťastie. Pripravili sme si pre vás zoznam zaujímavostí z osláv Nového roka s rituálmi založenými na prírode. A hoci si nemôžeme byť istí, že nejaká novoročná tradícia urobí rok, ktorý nás čaká, lepším, určite nezaškodí vyskúšať jednu alebo dve, aby ste zistili, či fungujú.

1. Okrúhle jedlo prináša šťastie

Mnoho kultúr verí, že jedenie okrúhlych jedál vedie k prosperite. V Taliansku plní túto funkciu šošovica. Jej konzumácia vraj prinesie do domu peniaze. Na Filipínach je zvykom zjesť 12 guľatých plodov, jeden za každý mesiac, aby sa zabezpečil rok hojnosti. Musia byť okrúhle, pretože to predstavuje bohatstvo a prosperitu. V Turecku sú symbolom hojnosti granátové jablká. Jesť ich je určite skvelé, ale ak chcete mať naozaj dobrý rok 2024, “rozbite” toto ovocie na prahu. Pre trochu šťastia navyše, skúste pred dvere posypať soľ, aby ste nastolili pokoj a šťastie.

2. Opäť to jedlo

Podľa starej maďarskej povery, ak ľudia na Silvestra nezjedia všetko, čo majú, bude o nich postarané aj na ďalší rok. Preto Maďari nechávajú silvestrovské jedlo v chladničke a v špajzi na druhý deň. Španieli začínajú nový rok zjedením 12-tich bobuliek hrozna. Áno, presne 12, jednu na každý úder polnoci, čo predstavuje každý mesiac nového roka. Tradícia las doce uvas de la suerte sa začala koncom 19. storočia a verí sa, že odvráti zlo a zároveň zvýši šance na úspešný a šťastný rok. To však bude fungovať iba vtedy, ak sa vám podarí prehltnúť všetko hrozno v priebehu niekoľkých sekúnd, pretože je potrebné, aby bolo zjedené, kým hodiny odbijú polnoc.

3. Preskočte sedem vĺn

V Brazílii ľudia zvyčajne chodia na pláž, keďže tam majú teplo a leto. Hneď po polnoci preskočia sedem vĺn a vyslovia sedem želaní. Tradícia je založená na vzdávaní úcty Yemanji, bohyni vody. Predtým, ako vstúpite do vody, by ste sa mali obliecť do bielej farby, pretože to symbolizuje čistotu a zabezpečuje mier počas nasledujúceho roka. Ľudia nosia aj iné svetlé farby, ako je zelená, ktorá symbolizuje dobré zdravie. Najväčším novoročným rituálom je však upokojenie morskej bohyne Lamanjá. Na Nový rok ľudia hádžu do mora dary ako ryžu a kvety, aby potešili bohyňu, o ktorej sa verí, že je tá, ktorá riadi vody.

4. Nájdite lásku

Tým, ktorí chcú stretnúť svojho budúceho manžela alebo manželku, sa odporúča, aby si na noc pod vankúš dali vetvičky imela, cezmíny alebo brečtanu. Funguje to tak, že sa vám bude snívať o ich budúcom partnerovi. Tomu hovoríme sladké sny.

5. Ozdobte svoje vchodové dvere

Pre Grékov je cibuľa symbolom šťastia a plodnosti, pretože klíči aj vtedy, keď sa jej nikto nevenuje. Na Silvestra si rodiny v Grécku zavesia nad dvere zväzky cibule ako prostriedok, ako prizvať prosperitu do domu. Na Nový rok rodičia prebúdzajú svoje deti jemným ťukaním, práve touto cibuľou, po hlave.

6. Symboly šťastia

V Nemecku a Rakúsku existuje niekoľko rôznych prírodných symbolov, ktoré môžete darovať priateľom a rodine, aby im priniesli šťastie. Patria k nim prasiatka, huby, ďatelina. Existuje mnoho teórií o tom, prečo sú práve svinky symbolom šťastia. Môže to byť preto, že dokážu nakŕmiť celú rodinu a napríklad v stredoveku sa udeľovalo prasiatko ako cena útechy. Na Nový rok mnohí Nemci obdarúvajú svojich priateľov a rodinu malými marcipánovými figúrkami. Niekedy sú ozdobené štvorlístkom, podkovou, inokedy muchotrávkou.

7. Pozdravte zvieratká

Valónski a flámski farmári v Belgicku si myslia, že by sa slávnosti nového roka mal zúčastniť každý, vrátane dobytka. Preto vstávajú 1. januára veľmi skoro, aby zaželali „Šťastný nový rok“ všetkým kravám, koňom, prasiatkam, sliepkam a iným hospodárskym zvieratám. Takto vraj budú mať dobrý farmársky rok. Tí, ktorí nemajú vlastné hospodárske zvieratá, namiesto toho prajú svojim domácim zvieratám šťastný nový rok. Verí sa, že toto gesto prinesie rodine šťastie po zvyšok roka. Povinnosťou v Belgicku je zjesť ako prvé jedlo kyslú kapustu a pred jedlom si pod tanier vložiť mincu. Podobne ako na Halloween a na Štedrý večer deti navštevujú svojich susedov, spievajú im piesne a na oplátku dostávajú sladkosti.

8. Vylievanie vody z okna

V Portoriku veria, že vyliatie vedra s vodou z okna odháňa zlých duchov. Ak sa to zdá príliš nespravodlivé voči ľuďom, ktorí môžu ísť okolo, Portoričania tiež sypú cukor zo svojich domov, aby pozvali šťastie dovnútra, čo je o niečo sladšie, (aj keď tiež nie veľmi ekologické), riešenie.

9. Choďte sa okúpať

Novoročnou tradíciou v Holandsku je kúpanie sa v mori. Tradícia nazývaná Nieuwjaarsduik je považovaná za nový začiatok nového roka. Ak by ste sa chceli prihlásiť na osviežujúci štart do roka, najznámejší novoročný ponor sa odohráva v Scheveningene. Od začiatku 20. storočia je na viacerých miestach sveta tradíciou, začať 1. január ponorením sa do mrazivej studenej vody. Ide o rituál známy ako Ponor ľadového medveďa. Účastníci s vysokou toleranciou chladu často využívajú chladivý kúpeľ ako príležitosť na získanie peňazí pre miestne neziskové organizácie, takže všetko to drkotanie zubov ide na dobrú vec.

10. Výmena polievky

1. január je aj Deň nezávislosti Haiti. Z tohto dôvodu je so sviatkom spojené dôležité novoročné tradičné jedlo. Jedia tu tekvicovú polievku, joumou, pretože to bola pochúťka, ktorú zotročení černosi nemali dovolené. Ľudia často chodia na návštevy a prinášajú svoju polievku a vymieňajú ju za tú od rodiny, priateľov a susedov.

zdroj: freepik.com

11. Čas strávený vonku

Jedno z najlepších novoročných predsavzatí je byť viacej vonku. Vedia to aj Američania. S cieľom povzbudiť ľudí, aby chodili viac do prírody, sa americké štátne parky už neraz spojili a zorganizovali novoročné túry po celej krajine, až v 50 štátoch. Je tu totiž zvykom na Nový rok usporiadať stovky bezplatných túr so sprievodcom, pre dospelých aj deti.

12. Posadnutosť mandarinkami a pomarančmi

Jednou z najbežnejších čínskych novoročných tradícií sú všadeprítomné pomaranče a mandarínky. Verí sa, že prinášajú šťastie a bohatstvo, vďaka svojej výslovnosti a znakom. Čínske slovo pre pomaranč je 橙 (chéng /chnng), čo má podobný zvuk ako „úspech“, zatiaľ čo mandarínku môžete napísať ako 桔 (jú /jyoo), čo zahŕňa čínsky znak pre šťastie (吉 jí /jee/ ). Počas osláv čínskeho nového roka preto uvidíte všade pomaranče a mandarínky. Tieto pripadnú na 10. februára a máme pred sebou rok Draka.

13. Upratovanie ako novoročný zvyk

Hogmanay, oslava škótskeho Nového roka, je známa po celom svete. Málokto však vie, že bežný rituál Hogmanay zahŕňa upratovanie domu (ako to máme my pri jarnom upratovaní) a potom chodenie z miestnosti do miestnosti s tlejúcou vetvou borievky, aby sa zahnali choroby a zlí duchovia. Staré vidiecke tradície zahŕňajú požehnanie domu svätenou vodou z miestneho potoka. Škóti v South Queensferry sa oblečú do masiek a kostýmov a skočia do chladnej vody rieky Forth, čím zároveň získavajú peniaze na charitu.

14. Lezenie po stromoch

Nový rok alebo Novo Leto sa v Slovinsku oslavuje množstvom svetiel a orechovým koláčom. Očakáva sa, že sa zobudíte skoro, aby ste mali dobrý a produktívny rok. Starou slovinskou tradíciou, pochádzajúcou z mesta Kočevje, však bolo vyliezť deň pred Novým rokom na vysoký strom – pozrieť sa do budúcnosti a vidieť, čo môže nový rok priniesť.

zdroj: freepik.com

15. Prírodné dekorácie a rezance soba

Oshogatsu sa v Japonsku oslavuje s rodinou, ktorá spoločne upratuje a zdobí celý dom. Prinesú prírodné dekorácie, ako sú borovicové vetvy, slivkové kvety a bambus. Japonci upratujú svoje domovy, aby ich zbavili zlých duchov z minulého roka. Počas týchto chladných sviatočných nocí je v celom Japonsku tradíciou jesť rezance soba nazývané „toshikoshi soba“ (novoročná soba). Soba je druh rezancov vyrobených z pohánky, ktorá im prepožičiava svetlohnedú farbu a lahodnú textúru. Na Nový rok sa tieto rezance môžu podávať teplé alebo studené, vo vývare alebo s omáčkami. Soba sa tiež považuje za symbol šťastia a dlhovekosti vďaka svojmu dlhému tvaru. Samotná pohánka je odolná, čo symbolizuje odolnosť a rezance soba sa pri konzumovaní ľahko rozpadávajú, čo symbolizuje jednoduché prerušenie všetkých útrap predchádzajúceho roka.

Nový rok je najhmatateľnejším symbolom nových začiatkov, predsavzatí a sľubov. Veríme, že nejaký z cieľov sa podarí dosiahnuť aj Vám. Ak ste si dali predsavzatie v nejakej ekologickej oblasti, budeme Vás v ňom podporovať a stáť pri Vás počas celého roka 2024.

Krásny nový rok 2024 z online magazínu Eko Reštart!

Titulný obrázok: zdroj freepik.com