Pandy sú fascinujúce a výnimočné stvorenia. Na rozdiel od mnohých iných druhov žijú pandy veľké v lesoch už milióny rokov. Tieto jemné obry, ľahko rozpoznateľné vďaka čiernobielej srsti, sa stali ikonickým druhom. Tu sú niektoré fakty, ktoré ste o nich možno nevedeli:
1. Majstri maskovania
Výrazné čiernobiele sfarbenie pandy veľkej má dve hlavné funkcie: maskovanie a komunikáciu. Zblízka môžu pôsobiť nápadne, no zo vzdialenosti okolo 50 metrov pandy splývajú s prostredím – biela farba ich maskuje v snehu, čierna v tieni.
2. Sú pandy medvede?
Vedecky povedané, pandy sú medvede, ale nebolo ľahké dospieť k tomuto záveru. Mnoho rokov si výskumníci neboli presne istí, ako klasifikovať pandy veľké. Na rozdiel od iných druhov medveďov, pandy nie sú všežravé. Takže po celé roky vedci klasifikovali pandy veľké ako úzko súvisiace s medvedíkmi čistotnými a pandami červenými. Až v deväťdesiatych rokoch minulého storočia, rozsiahly molekulárny výskum tohto druhu odhalil, že pandy veľké a medvede (čeľaď Ursidae) majú blízky genetický vzťah.
3. Ako dostali meno
Vedecký názov pre pandy veľké, Ailuropoda melanoleuca, v preklade znamená „čierna a biela mačacia noha“. Názov „panda veľká“ sa objavil preto, lebo vedci si všimli, že panda má podobnú stravu a štruktúru labiek ako panda červená, ktorá bola objavená pred 50 rokmi. Vzhľadom na tieto podobnosti sa predpokladalo, že tieto dve zvieratá patria do rovnakej čeľade. Hoci genetické testovanie neskôr zistilo, že tieto dva druhy nie sú príbuzné, mená zostali.
4. Nezvyčajné oči
Rovnako, ako mačky domáce, aj pandy veľké majú vertikálne štrbiny pre zreničky. V skutočnosti sa názov pre pandy v Číne, daxiaongmao” (大熊猫), prekladá ako „veľký mačací medveď“. Tieto oči poskytujú pandám vynikajúce nočné videnie, ktoré im pomáha, keď hľadajú potravu pri slabom osvetlení.
5. Starostlivosť o mláďatá
Mláďatá pandy sa rodia ružové a merajú asi 15 cm! Sú tiež slepé a oči otvárajú šesť až osem týždňov po narodení. Matky pandy majú so svojím mláďaťom kontakt takmer 100% celodenného času počas prvého mesiaca. Mláďa držia v náručí a zakrývajú ho labkou alebo hlavou. Samice pandy rodia každé dva roky jedno alebo dve mláďatá. Mláďatá zostávajú so svojimi matkami 18 mesiacov, kým sa odvážia odísť.
Prečítajte si tiež:
Matky v prírode: 11 zvieracích hrdiniek, ktoré pre svoje mláďatá obetujú všetko

6. Jeden rok pandy sa rovná trom ľudským
Rok pandy zodpovedá približne trom ľudským rokom z hľadiska dĺžky života. Pandy veľké žijú vo voľnej prírode 18 – 20 rokov a v zajatí 25 – 30 rokov. Najstaršou pandou veľkou na svete bola Xinxing („Nová hviezda“) v zoo Chongqing, uhynula vo veku 38 rokov a štyroch mesiacov (1982 – 2020). To je ekvivalent 115 ľudských rokov!
7. Lezú po stromoch aj plávajú
Napriek svojej veľkosti a na pohľad nemoternému telu s krátkymi nohami sú pandy veľké prekvapivo dobré v plávaní a šplhaní. Vo veku 5 mesiacov sa mláďatá pandy učia liezť – niekedy si to precvičujú tak, že vylezú na svoju mamu. Neskôr sa môžu vyšplhať do nadmorských výšok až 3,9 kilometra. Pandy lezú aj na stromy. Niekedy pandy lezú na strom zadnými nohami, až kým nie sú v úplnej stojke hore nohami, čo im umožní zanechať svoj pach na vyšších miestach. Sú tiež dobrými plavcami. Nezvyknú sa potápať pod vodou, ale užívajú si čľapkanie sa v studenej vode, keď sa v zime topí sneh.
8. Šiesty „prst“
Pandy majú 5 krátkych prstov a kolíkovitú sezamskú kosť, ktorú používajú ako palec. Táto im vyrastá oproti prstom, preto je pre pandy veľmi užitočná a pomáha im uchopiť jedlo, najmä stonky bambusu a stiahnuť z nich listy.
9. Jedlo je priorita
Väčšina medveďov má pestrú stravu a sú všežravce. Pochutnávajú si na orechoch a semienkach, listoch a kvetoch, hmyze a malých cicavcoch a áno. Ľadové medvede sú najviac mäsožravým druhom medveďa, ktorý je predovšetkým ryby a tulene. Ale pandy veľké sú jedinečný druh. Asi pred tromi miliónmi rokov sa vyvinuli tak, aby existovali výlučne na rastlinách – a najmä na jednej: bambuse. Pandy veľké trávia 10-16 hodín denne jedením jedením bambusu, ktorý svojimi šikovnými labkami vytrhávajú zo zeme. Potrebujú vo svojom areáli aspoň 2 rôzne druhy bambusu, aby sa vyhli hladovaniu. Hoci si pochutnávajú iba na bambuse, táto rastlina pre nich nie je zdrojom potravy bohatým na živiny, čo znamená, že ho musia zjesť veľa, aby sa zasýtili. Pandy veľké dokážu zjesť 12-18 kilogramov bambusu denne!
10. Bambus je ich život
Ako jediný druh medveďa, ktorý sa živí takmer výlučne bambusom, si pandy veľké vyvinuli určité genetické úpravy, ktoré im pomáhajú hľadať a jesť tieto rastliny. Tzv. „pseudopalec“ im pomáha uchopiť stonky bambusu a podľa potreby ich pred jedením rozlomiť. Majú tiež silnú čeľustnú kosť a zuby, ktoré sú vhodné na žuvanie bambusu. Ich veľké stoličky môžu ľahko drviť, čo im umožňuje efektívne spracovať vláknitý rastlinný materiál. Pandy veľké majú tiež oveľa silnejšie vnímanie horkej chuti ako iné medvede, čo sa vyvinulo, keď prešli na rastlinnú stravu. To im uľahčuje odhaliť potenciálne škodlivé toxíny, ako je kyanid, nikotín a ricín, ktoré majú výraznú horkú chuť.

11. Občas si dajú aj niečo iné
Strava pandy je z 99 % vegetariánska. Zahŕňa korene, stonky, výhonky a listy bambusu. Ich tráviaci systém je však typický pre mäsožravce, takže zvyšné 1 % ich stravy môže zahŕňať vajcia, malé zvieratá a zdochliny. Pandy sú tiež známe tým, že si na poľnohospodárskej pôde kradnú tekvicu, fazuľu, pšenicu a iné krmivo pre ošípané.
12. Keď nejedia, spia
Pandy majú dve hlavné záľuby: jedenie a spánok. Na rozdiel od ľudí, pandy nespia počas dlhých úsekov, ale namiesto toho si počas 24 hodín zdriemnu, zvyčajne na dve až štyri hodiny. Za jeden 24-hodinový deň strávia pandy veľké asi 12 až 16 hodín denne jedením a zvyšných 8 až 12 hodín spia. V horúcich letných mesiacoch môže ich denný spánok trvať ešte dlhšie. Pandy majú tendenciu spať buď rozvalené na chrbte, alebo schúlené na boku.
13. A keď nejedia ani nespia tak…
Pandy veľké chodia na veľkú potrebu aj 100-krát denne! Keďže tráviaci systém pandy nie je prispôsobený na spracovanie veľkého množstva bambusu, musia sa vyprázdňovať veľmi často. Po celý deň. Aj keď spia. Dokážu stráviť asi len 17 % bambusu, ktorý jedia, čo znamená, že veľká väčšina z neho vychádza z ich tela ako odpad. Keďže počas spánku pokračujú vo vyprázdňovaní, vedci môžu odhadnúť, ako dlho panda spala na základe množstva výkalov v jej blízkosti.
14. Nehibernujú
Medvede sú známe svojim zimným spánkom, počas ktorého sa s plným bruchom schovajú na teplé miesto, aby prežili zimné mesiace v pokojnom spánku. Ale pandy veľké toto nerobia. Na rozdiel od medveďov, ktorí sa živia mäsom (dokážu získať asi 60 % až 90 % energie z potravy), pandy získavajú menej ako 20 % potenciálnej kalorickej energie z bambusu. V dôsledku toho je jednoducho nemožné, aby prežili zimné mesiace v stave hibernácie. Bambus jednoducho neposkytuje dostatok energie ani živín na to, aby panda vydržala také dlhé obdobie bez jedla. Namiesto toho, keď teploty v zime klesnú, pandy mieria do nižších nadmorských výšok, kde sa môžu ukryť pred prírodnými živlami a vyhnúť sa najchladnejšej časti lesa. Pandy sa neboja chladu. Dokonca aj pri teplotách až -4 °C ich stále môžete vidieť na prechádzkach v bambusových hájoch pokrytých hustým snehom.
15. Diplomacia v kožuchu
Pandy veľké sa v ich rodnej krajine, v Číne, stali dôležitými symbolmi. Sú považované za neoficiálny národný symbol a sú súčasťou čínskej kultúry a folklóru po stáročia. Objavujú sa v starovekom umení, literatúre a mytológii a často symbolizujú silu a statočnosť. Pandy sú vnímané ako jemné a mierumilovné, stelesňujúce tradičné čínske hodnoty. Čína tiež dáva pandy ako dar iným krajinám ako symbol dobrej vôle a posilnenie diplomatických vzťahov. To sa datuje až do dynastie Tang, pred viac ako 1000 rokmi, keď cisárovná Wu Zeitan poslala pár pánd do Japonska. V posledných rokoch sa táto prax posunula od „darovania“ pánd k požičiavaniu pánd chovaných v zajatí do zahraničných zoologických záhrad s cieľom zvýšiť povedomie a získať prostriedky na pokračujúcu ochranu pánd.

16. „Živé fosílie“
Pandy veľké sú špeciálne. Sú jedným z mála druhov, ktoré sú známe ako „živé fosílie“, keďže sa za milióny rokov života na Zemi veľmi nevyvinuli. Najväčšou zmenou, ktorou tento druh prešiel za tri milióny rokov je, že sa zväčšil. Najstaršie pandy boli dlhé len jeden meter– dnes môžu mať až 1,9 metra a vážiť medzi 75 kg a 135 kg. Objav fosílií pánd v roku 2000 odhalil, že okrem ich veľkosti vyzerajú kosti, zuby a lebky starých pánd takmer rovnako ako dnes.
17. Nie sú už ohrozené
Pandy veľké už nie sú klasifikované ako ohrozené vďaka rozsiahlemu úsiliu o ich ochranu. V roku 2016 Medzinárodná únia pre ochranu prírody (IUCN) preklasifikovala tento druh z ohrozeného na zraniteľný. Projekty zalesňovania rozšírili bambusové lesy a poskytli pandám viac zdrojov potravy. Panda v diplomacii tiež údajne prispieva k informovanosti o ochrane tohto druhu. Podľa najnovších dostupných údajov z apríla 2025 žije vo voľnej prírode približne 1 900 jedincov pandy veľkej (Ailuropoda melanoleuca). Tieto pandy sa nachádzajú prevažne v horských oblastiach Číny, najmä v provinciách S’-čchuan (Sichuan), Šen-si (Shaanxi) a Kan-su (Gansu). Okrem toho dosiahol počet pand chovaných v zajatí celosvetovo 757 jedincov. Tieto údaje naznačujú pozitívny trend v ochrane a obnove populácie pandy veľkej.
18. Ekosystémové poklady
Panda veľká v jej ekosystéme zohráva kľúčovú úlohu. Prítomnosť pánd pomáha udržiavať zdravie bambusových lesov, ktoré poskytujú biotop pre mnoho iných druhov – čo je ďalší dôvod, prečo je ochrana tohto druhu taká dôležitá. Keď sa pandy potulujú po svojom prostredí, semená rastlín a stromov sa zhromažďujú v ich srsti čo prispieva k šíreniu a rastu vegetácie a zlepšuje celkový zdravotný stav lesného ekosystému. Dôležitá je aj ich neustála konzumácia bambusu – veľmi rýchlo rastúcej rastliny. Ich stravovacie návyky pomáhajú udržiavať prirodzený rastový cyklus bambusových lesov. Bez pánd by lesy zarástli a boli by nehostinné pre iné druhy. Výkaly pandy navyše pôsobia ako prirodzené hnojivo, obohacujú pôdu živinami a podporujú rast rastlín.
Pandy sú dôkazom toho, že každý druh zohráva dôležitú úlohu vo svojom prostredí.
Titulný obrázok: pexels.com
Aby vám neunikol žiadny náš článok, odporúčame vám prihlásiť sa k odberu nášho newslettra v spodnej časti stránky.