Príchodom leta hľadáme odevy, ktoré nás udržia v chlade a v suchu počas horúcich dní. Okrem svojho pohodlia, by sme však mali zvážiť aj vplyv nášho výberu na životné prostredie. V tomto článku preskúmame látky, ktoré sú ideálne na leto, nielen pre ich špeciálne schopnosti, ale aj pre ich udržateľnosť. Od prírodných možností až po inovatívne alternatívy, objavíme látky, ktoré vám nielen pomôžu poraziť teplo, ale tiež budú v súlade s vaším ekologickým prístupom.
Prečo je to dôležité?
Váš výber látky má veľký vplyv na uhlíkovú stopu, a tým aj na zdravie planéty. Zatiaľ čo polyester sa zdá byť najlepšou voľbou (väčšina oblečenia je vyrobená z polyesterovej tkaniny), nie je dobrý pre planétu. Jeho zložky vážne poškodzujú životné prostredie tým, že znečisťujú ovzdušie, vodu a život rastlín počas výroby, používania aj likvidácie. Naopak, udržateľné tkaniny boli vyrobené spôsobom šetrným k životnému prostrediu. To má mnoho podôb – môžu byť vyrobené z recyklovaných materiálov alebo pestované udržateľným spôsobom. To znamená, že vo výrobnom procese sa venuje zvýšená pozornosť, aby sa zabezpečilo ekologické pestovanie, výroba bez chemikálií a spravodlivé mzdy pre pracovníkov. Náš zoznam obsahuje niekoľko udržateľných látok, ktoré by ste mohli zahrnúť do svojho šatníka. Sú dobré nielen pre životné prostredie, ale aj pre vás a sú základom pohodlného letného oblečenia. Niektoré sú dostupné, iné menej, a možno sa k nim dostanete práve počas dovolenky.
Ľan
Ľan je jednou z najstarších látok, pričom vlákna divokého ľanu pochádzajú už z obdobia pred 30 000 rokmi a boli objavené v horách Kaukazu. Ľan je tiež jednou z najuznávanejších tkanín na leto vďaka svojej priedušnosti a okrem toho, že poskytuje pohodlie v horúcom podnebí, je aj biologicky odbúrateľný. Na svoj rast vyžaduje menej vody v porovnaní s inými vláknami zvyčajne nevyžaduje pesticídy ani chemické hnojivá. Výber ľanových tkanín pre vaše odevy vás nielen udrží v suchu, ale podporí aj udržateľnejšie poľnohospodárske postupy a zníži uhlíkovú stopu vášho šatníka.
Organická bavlna
Bavlna je letnou klasikou pre svoju priedušnosť a hebkosť. Avšak výber organickej bavlny posúva vašu voľbu na ďalšiu úroveň z hľadiska udržateľnosti. Organická bavlna sa pestuje z geneticky nemodifikovaných rastlín, bez použitia pesticídov alebo škodlivých chemikálií, čo znižuje znečistenie pôdy a vody. Okrem toho, metódy ekologického poľnohospodárstva podporujú biodiverzitu a zdravie poľnohospodárskeho ekosystému. Voľbou odevov z organickej bavlny si vyberáte chladivé, pohodlné oblečenie, ktoré tiež podporuje zodpovedné poľnohospodárske postupy. Produkcia bežnej bavlny využíva viac chemikálií na jednotku plochy ako ktorákoľvek iná plodina a celkovo predstavuje 16 % svetových pesticídov. Dopady tohto nadmerného používania chemikálií na životné prostredie a ľudské zdravie sú alarmujúce. Preto hľadajte organickú bavlnu, aby ste získali rovnaké výhody ako pri bežnej bavlne, ale s lepším environmentálnym prístupom.
Merino vlna
Vlna v lete? Verte tomu! Toto vlákno pochádza z oviec merino – ktoré produkujú špeciálny typ vlny, ktorá je jemnejšia, mäkšia a ľahšia ako jej hustejšie, a teda, vlnené náprotivky. Materiál je recyklovateľný, biologicky odbúrateľný a riadi sa princípom “Responsible Wool Standard”, ktorý zaisťuje humánne zaobchádzanie s ovcami. Je to tiež prirodzene pružný materiál a odvádza vlhkosť, vďaka čomu je vynikajúcou voľbou pre pohyb a cvičenie.
Konopná tkanina
Konopná tkanina je typ textílie, ktorá sa vyrába z vlákien zo stoniek rastliny Cannabis sativa (Konopa siata). Ide o odolnú a udržateľnú textíliu. Pestovanie a spracovanie konopného vlákna nezahŕňa používanie pesticídov a iných chemikálií. Vďaka tomu je konopné vlákno prírodným a ekologickým produktom. Keď sa spracuje na látku, konope má podobnú štruktúru ako bavlna, pripomína trochu aj plátno. Materiál je pre životné prostredie však lepší ako bavlna, ktorá na svoj rast vyžaduje obrovské množstvo vody. Konopná tkanina sa tak ľahko nepokrčí, preto je skvelá pre ľudí, ktorí neradi žehlia. Tiež nezachytáva škvrny a veľmi ľahko sa čistí. Okrem toho ide o ľahkú tkaninu a vysoko priedušnú, takže je ideálna do horúceho podnebia a letného počasia. Tento typ tkaniny sa ľahko farbí a je vysoko odolný voči plesniam a potenciálne škodlivým mikróbom. Konopná tkanina zmäkne každým praním a jej vlákna sa neznehodnocujú ani po desiatkach praní.
Tencel alebo Lyocell
Tencel alebo Lyocell je polosyntetická tkanina, ktorá sa používa ako alternatíva bavlny alebo hodvábu. Ide o typ umelého hodvábu vyrobeného väčšinou z celulózy získanej z dreva (napríklad eukalyptus) alebo iného rastlinného materiálu. Tieto rýchlo rastúce rastliny si vyžadujú pri výrobe menej vody a chemikálií v porovnaní s inými syntetickými vláknami. Ich výrobný proces je tiež uzavretý, čo znamená, že použité chemikálie sa recyklujú a opätovne používajú v uzavretom cykle. Z tencelu sa bežne vyrábajú najmä športové odevy a spodné prádlo. Lyocell je mäkký, luxusný a má vysoký lesk, vďaka ktorému vyzerá ako hodváb. Okrem svojej príťažlivosti je aj biologicky odbúrateľný a recyklovateľný. Obe udržateľné vlákna sú mäkké na dotyk a vysoko priedušné, vďaka čomu sú vynikajúcou voľbou na leto.
Econyl a recyklovaný nylon
Táto nylonová náhrada je textíliou s “uzavretou slučkou”, čo znamená, že na jej výrobu nie je potrebný žiadny nový materiál. Je vyrobená z rôznych vyradených plastov (ako sú koberce alebo rybárske siete), má ďalší bonus v tom, že spotrebuje menej vody ako tradičná výroba nylonu. Econyl je obzvlášť užitočný pri odvádzaní vlhkosti. Stále viac značiek používa toto vlákno na letné oblečenie, vrátane plaviek až po súpravy na cvičenie.
Bambus
„Bambusová tkanina“ označuje rôzne textílie vyrobené z bambusu. Môžu byť vytvorené rôznymi spôsobmi. Vysokokvalitné bambusové plátno sa vyrába necelulózovými extrakčnými metódami. Prírodný enzým sa aplikuje na rozdrvené vlákna bambusového dreva, ktoré sa potom čistia a spriadajú do priadze. Tento proces výroby nie je škodlivý pre životné prostredie a hotová tkanina je pevná a trvácna. Väčšina druhov bambusových tkanín sa však touto mechanickou technikou nevyrába. Aby ste zaručili, že kupujete kvalitnú bambusovú tkaninu, uistite sa, že sa vyrába skôr mechanicky než chemicky.
Bambus sa neuveriteľne ľahko pestuje; rýchlo rastie a darí sa mu aj v oblastiach, kde nevyrastú iné plodiny. V zásade je teda vplyv pestovania bambusu na životné prostredie pomerne malý. Aj keď je na jednotlivých pestovateľoch bambusu, aby zaručili, že ich úroda sa zozbiera udržateľným spôsobom. Bambusová látka je vysoko priedušná a pružnejšia ako bavlna. Je vysoko absorpčná, takže je ideálna na leto. Je tiež antibakteriálna a nespôsobuje alergické reakcie. Bambus je jednou z najjemnejších tkanín na planéte, ktorú si zamilujete.
Khadi
Khadi je jednou z najobľúbenejších tkanín v Indii, ktorá má v krajine historický a filozofický význam. Predstavil ju Mahátma Gándhí, otec národa. Založil hnutie Swadeshi na podporu khadi tkaniny a na pomoc Indii stať sa sebestačnou a nezávislou. Khadi je v súčasnosti jedným z riešení svetovej environmentálnej krízy. Mnoho jednotlivcov čoraz viac inklinuje k používaniu tejto ekologickej látky s dlhou životnosťou. Khadi je ručne pradená a ručne tkaná látka pomocou kolovratu, nazývaného charkha. Keďže je ručne tkaná, znižuje spotrebu energie a prírodných zdrojov. Strojové zariadenie používané pri výrobe khadi je jednoduché, čo znižuje náklady na prácu. Existujú tri rôzne typy tkanín khadi – bavlna Khadi, hodváb Khadi a vlna Khadi. Na letné mesiace vám odporúčame zvoliť si bavlnu Khadi alebo mušelín. Khadi bavlna je ľahká a priedušná. Khadi tkanina nedráždi pokožku a nelepí sa na telo. Preto je vhodná aj pre citlivú pokožku. V lete udržuje telo v chlade, pretože umožňuje ventiláciu vzduchu. Dokáže absorbovať vlhkosť a pot, vďaka čomu je ideálnou voľbou na horúce dni.
Banánová vláknina
Výroba banánových vlákien zahŕňa časovo náročné metódy pestovania, extrakcie vlákien, ich spracovanie a triedenie. Takto sa tvorí pevné, ale jemné a lesklé vlákno, ktoré pri tkaní vytvára pružnú, no prispôsobivú textíliu. Abaka (banánové) vlákno má nízky dopad na životné prostredie, jeho procesy vyžadujú nízku (mechanickú) energiu a nevyžaduje žiadne chemikálie na pestovanie alebo spracovanie. Typicky sa tká v miestnych komunitách na bezelektrických krosnách. Má však vplyv na dopravu, pretože sa pestuje lokálne. Na rozdiel od bavlny, ktorá sa musí obrábať, aby sa pôda znovu zúrodnila, rastliny abaky môžu rásť na rovnakom mieste. Nepotrebujú ani hnojivá navyše aby sa im darilo, a dokonca majú korene dostatočne dlhé na to, aby udržali zem na mieste a zabránili zosuvom pôdy. Banánové vlákno je prírodné vlákno, ktoré je biologicky odbúrateľné, vďaka čomu je skvelou alternatívou k polyesteru. Vlákna sú mäkké a príjemné k pokožke, čo z nich robí ideál na leto.
Sójová tkanina
Sójová tkanina, často známa ako „rastlinný kašmír“, má jemnosť hodvábu a je jedným z najekologickejších materiálov na svete. Táto fascinujúca textília, vyrobená zo sójového proteínu získaného zo sójových šupiek, berie odpadový produkt a premieňa ho na textíliu s minimálnym použitím nebezpečných chemikálií a nízkym stupňom spracovania. Sójová tkanina má komplikovaný a rôznorodý vplyv na životné prostredie. Javí sa síce ako jedna z najekologickejších látok, pretože je vyrobená z odpadových zdrojov. Výroba sójového plátna zachraňuje odpad zo skládky a dáva mu nové využitie. Premena sójového proteínu na tkaninu však často vyžaduje použitie nebezpečných chemikálií. Avšak výrobcovia sójových tkanín, ktorí nepoužívajú alkálie alebo formaldehyd, vyrábajú jeden z najekologickejších materiálov, aký bol kedy vytvorený. Vďaka svojmu chemickému zloženiu má sójová tkanina jedinečné vlastnosti. Tento materiál je napríklad UV odolný a extrémne antibakteriálny. Sójová tkanina vyzerá ako hodváb vďaka svojim vlastnostiam odrážajúcim svetlo a je tiež mimoriadne mäkká a ľahká. Má skvelú splývavosť a je dosť elastická. Aj keď sa táto látka dobre farbí, počas prvých praní môžu farby púšťať. Materiál sa nekrčí ani nezráža, napriek tomu, že je trochu náchylný na žmolkovanie. Je to biologicky odbúrateľná a udržateľná látka vhodná na leto.
Modal
Modal, polosyntetické vlákno vyrobené z drevnej buničiny, je známe svojou mäkkosťou a vysokou priedušnosťou. Jeho výrobný proces vyžaduje menej vody a energie v porovnaní s inými syntetickými vláknami. Modalová tkanina je vedomá voľba, ktorá spája pohodlie bavlny s menšou ekologickou stopou.
Úvahy o udržateľnosti
Pri výbere vášho oblečenia, ide o viac, než je “len” osobné pohodlie, ide aj o ohľaduplnosť k životnému prostrediu. Ak sa rozhodnete pre prírodné, organické alebo recyklované tkaniny, môžete výrazne znížiť environmentálnu stopu vášho šatníka. Navyše, výberom týchto materiálov podporujete uvedomelé a dlhodobé spotrebiteľské praktiky. Takže, zatiaľ čo si užívate leto štýlovo a pohodlne, môžete sa tiež cítiť dobre, lebo viete, že robíte pozitívnu voľbu aj pre svet okolo vás.
Titulný obrázok: freepik.com