Šetriť vodou neznamená vidieť výsledky len na účtoch od vodárenskej spoločnosti. Šetriť vodou predovšetkým znamená šetriť prírodnými zdrojmi a neplytvať. Rovnako, ako sa v domácnostiach snažíme neplytvať potravinami, rovnakú zásadu by sme mali mať aj pri vode a zvážiť našu vodnú stopu. Aj tu existujú drobnosti, na ktoré keď sa zameriame a prijmeme ich za svoje, môžeme dosiahnuť pekné výsledky a posunúť našu domácnosť o veľký kus bližšie k tomu, aby bola ekologickejšia. V dnešných tipoch sa zameriame na kúpeľňu, v ktorej denne strávime pomerne významnú dobu.
Sprcha alebo kúpeľ?
Na to, aby sme určili, ktorý spôsob hygieny je ekologickejší a pri ktorom minieme menej vody, nemusíme byť majstrami matematiky. Stačí porovnať dobu potrebnú na napustenie vane s dobou, ktorú trávime v sprche. Ak si chceme dopriať dobrý horúci kúpeľ vo vani plnej vody, tak na napustenie si počkáme 10-15 minút. Okrem toho, po kúpeli sa odporúča ešte osprchovať sa, aby sme zo seba zmyli zvyšky mydla a peny. Takže vyhráva sprcha, ale pozor na jej dĺžku.
Dĺžka sprchovania sa
Tak schválne sme si pred prípravou tohto článku stopli čas, ktorý v sprche trávime. Náš priemerný redakčný čas (samozrejme, každý sa sprchujeme osamote) dosiahol 3 minúty 16 sekúnd, posnažili sme sa. Podľa odporúčaní je ideálna dĺžka sprchy v priemernom trvaní 3-4 minút. A tu môžeme použiť legendárnu vetu z filmu Jedz, modli sa a miluj: „Všetko, čo je dôležité, bude čisté.“ Ak si netrúfnete odhadnúť, koľko trvajú 3-4 minúty, pusťte si pri sprchovaní vašu obľúbenú pesničku. Keď dohrá, je na čase otočiť kohútik a vypnúť vodu.
TIP OD VÁS
„Keď čakáme na zohriatie vody, do sprchy dáme vedro a zachytenú vodu používame na zalievanie kvetín, splachovanie toalety alebo pri umývaní.“
Obmedzovač prietoku vody
Už väčšina batérií disponuje tzv. obmedzovačom prietoku vody, ktorý aj keď vodu pustíme takpovediac naplno, voda tečie v obmedzenom režime. Ak takúto batériu ešte nemáte, odporúčame vám ju po doslúžení tej starej, namontovať.
Prečítajte si tiež:
Čo je vodná stopa produktov a koľko vody spotrebujeme na výrobu vybraných potravín?
Kvapkajúci kohútik
Pri technickej dokonalosti našej kúpeľne ešte chvíľu zostaneme. Kvapkajúci kohútik môže nielen dráždiť náš zvukový bubienok, no svojím spôsobom sa tiež podpisuje na množstve celkovej spotrebovanej vody. Je na čase vziať do ruky náradie, opraviť pokazené a začať šetriť.
Voda nemusí stále tiecť
Pri umývaní zubov tiež myslite na životné prostredie. Už deti v škôlke sú vedené k tomu, aby pri čistení zúbkov vypínali vodu. Ak necháme vodu tiecť celý čas počas umývania zubov, tak čistá pitná voda ide priamou cestou do kanalizácie. Takto zbytočné plytvanie azda neprekoná nič. Podobne to platí aj pri sprchovaní sa. Pri holení sa v sprche alebo pri „napeňovaní“ sa odporúča sprchu vypnúť.
Toaleta
Viete, koľko vody sa spotrebuje počas jedného spláchnutia? Pri novších typoch toaliet ide o osem litrov, pri starších pokojne aj o 12 litrov. Nesplachovať zbytočne je azda zlaté pravidlo, ktoré by si mal osvojiť každý. Nemusíme teda spláchnuť každú jednu použitú servítku, radšej ju odneste do koša. Dôležité je tiež priebežne kontrolovať, či nám toaleta nepreteká. V opačnom prípade prichádzame o tisícky litrov pitnej vody ročne.
TIP OD VÁS
„My sme pre zníženie množstva vody potrebnej na spláchnutie vložili do nádržky na vodu plastovú fľašu napustenú vodou. Zmenšili sme tak objem nádržky a zároveň voda stačí na spláchnutie všetkého.“
Prečítajte si tiež:
Moje tipy ako neplytvať potravinami