Chcete začať s cvičením? Zistili sme za vás, ktoré športy sú tie najekologickejšie a zároveň najlepšie pre telo i myseľ

Január sa už tradične spája s plnením novoročných predsavzatí. Nejeden z vás si určite povedal, že začne cvičiť. Fitká sa zapĺňajú a energie sa spotrebúvajú. Samozrejme, že šport je pre každého človeka veľmi prospešný, prináša zdravotné benefity pre telo aj myseľ, ale dá sa to aj inak… Zlepšite svoje zdravie a zároveň znížte uhlíkovú stopu. Vyskúšajte s nami tieto skvelé spôsoby ekologického cvičenia. Nejde o žiadne novinky, stačí len brať ohľad na životné prostredie.

1. Turistika

Vezmite svoje cvičenie von. Potulky po prírode vám umožnia vychutnať si úžasné výhľady na krajinu a precvičia aj vaše hamstringy, pretože turistické chodníky ponúkajú neustále sa meniaci terén. Turistika je nenápadné celotelové cvičenie. Buduje silné svaly a kosti, posilní váš kardiovaskulárny systém, znižuje riziko respiračných ochorení a zlepšuje váš zmysel pre rovnováhu, pretože chodníky často stúpajú a klesajú. Turistika na Slovensku to nie sú len Vysoké Tatry. Naša krajina ponúka oveľa viac. Stačí si len vybrať podľa svojich preferencií a schopností. Skúste objaviť svoje turistické cestičky priamo v mieste, kde žijete. A ako bonus navyše, vám turistika pomôže cítiť sa psychicky dobre. Vedecké štúdie dokázali, že ľudia, ktorí chodia do prírody, vykazujú nižšiu aktivitu v oblasti mozgu spojenej s depresiou.

2. Chôdza

Každý cvičebný program by mal zahŕňať kardiovaskulárne cvičenie, ktoré posilňuje srdce a spaľuje kalórie. Chôdza je jedným z najlepších, ak nie najlepším spôsobom, ako nadobudnúť trochu fyzickej aktivity. Môžete ju robiť kdekoľvek a kedykoľvek bez akéhokoľvek špeciálneho vybavenia, stačia vám dobré topánky. Nie, nie je to len pre začiatočníkov. Aj tí zdatnejší z vás, si môžu pri chôdzi dobre zacvičiť. Pomocou rýchlej chôdze môžete spáliť až 500 kalórií za hodinu! Ak by sme sa na to pozreli veľmi nadnesene: Na schudnutie jedného kila je potrebné spáliť približne 3 500 kalórií, takže stratíte kilo každých sedem hodín chôdze, ak ste počas nej nič iné nerobili. Všetko však vykonávajte s mierou. Nechoďte rovno z gauča na sedemhodinovú prechádzku. Začiatočníci by mali začať s rýchlou chôdzou dlhou približne 10 minút vkuse a postupne sa posúvať až na 30 minút denne. Nepridávajte viac ako päť minút naraz. Predtým ako zvýšite rýchlosť alebo sklon, najprv predĺžte čas strávený na prechádzke. Rýchla chôdza pomáha znižovať riziko srdcových chorôb, vysokého krvného tlaku a cukrovky. Tým, že odídete z domu každý deň o niečo skôr a do práce pôjdete pešo (ak je to možné), urobíte dobrú službu sebe aj prírode.

3. Beh

Nemusíte vždy jazdiť autom do drahej posilňovne a spotrebovať elektrinu, aby ste si kvalitne zacvičili. Napríklad aj beh je ekologické cvičenie, ktoré nevyžaduje dopravné prostriedky, pretože ho môžete vykonávať priamo pred vašimi dverami. Navyše, trávenie času vonku a nie na bežiacom páse, môže precvičiť rôzne svaly nôh, keďže terén sa často mení. Behanie vonku tiež vytvára lepšiu ekonomiku behu (t.j. koľko energie spotrebujete pri aeróbnej intenzite), teda lepšiu efektivitu. Väčšina veľkých miest ponúka aj preteky, ktoré zbierajú peniaze na nejakú dobrú vec, ako napríklad beh, ktorý podporuje výskum rakoviny prsníka. Môžete nájsť oblasť, ktorá sa vám páči a hneď budete behať s novou motiváciou, okrem toho, že ide o to najcennejšie – vaše zdravie. Ak chcete, aby bol beh skutočne ekologickým cvičením, prečo si neobuť ekologickú bežeckú obuv? Skúste napríklad barefoot bežecké topánky, ktoré pomáhajú podporovať prirodzený bežecký krok.

4. Domáca posilňovňa

Nábytok a predmety, ktoré máte, môžete použiť priamo u vás doma. Vyskúšajte napríklad urobiť nasledovné: Na precvičenie tricepsov použite pevnú stoličku. Postavte sa chrbtom k stoličke, pokrčte kolená do 90 stupňov a položíte za seba dlane na sedadlo. Udržujte chodidlá na šírku bokov, pomaly sa spúšťajte nadol, kým necítite ťah, a potom znova zatlačte nahor. Ako závažie pri cvičení môžete použiť fľaše s vodou alebo tetrapaky s mliekom. Činky a iné cvičebné vybavenie sa dá požičať alebo zohnať z druhej ruky od kolegov, či priateľov. Zapracujte aj na posilnení úchopu pomocou jednoduchej tenisovej loptičky. Môžete tiež použiť antistresovú loptičku alebo akýkoľvek typ poddajnej lopty, ktorý doma nájdete. Výborným pomocníkom na cvičenie je aj stena. Také drepy a výpady nevyžadujú tiež nič iné, len vaše vlastné telo. Dobrá rada na záver: Pri cvičení nezadržiavajte dych, mierny ťah je v poriadku, bolesť už nie.

5. Joga

Lekcie jogy sú teraz populárnejšie ako kedykoľvek predtým. Ako ekologický bonus, joga nevyžaduje použitie strojov a potrebuje len minimálne vybavenie (podložka, jogové bloky a popruh) a dá sa cvičiť aj doma. Ako začiatočníci si môžete zadarmo pozrieť tisíce jogových videí na YouTube alebo sa prihlásiť na skupinové online cvičenia alebo zvážte súkromné (online) vyučovanie od certifikovaného učiteľa. Pripojíte sa veľmi jednoducho pomocou aplikácii ako je napríklad Zoom. K dispozícii je veľké množstvo tried živého vysielania po slovensky, ale aj v cudzích jazykoch, čo vám dá možnosť zlepšiť sa aj po tejto, lingvistickej stránke. Pravidelné cvičenie jogy vám pomôže získať pružnosť a posilná váš stred tela. S jogou sa spája aj meditácia a upokojenie mysle. Ak sa dá, presuňte svoju každodennú prax von a využite upokojujúce účinky prírody. Nezabudnite na biologicky odbúrateľnú podložku.

6. Tímové športy

Pripojením sa k tímovému športu si môžete nájsť priateľov a pomôcť životnému prostrediu. Zistite si, či nejaký tím trénuje vo vašej blízkosti. Aby ste ušetrili prírodu môžete hrať s použitým vybavením. Skúste nájsť bezplatné skupiny, ku ktorým sa môžete pripojiť, prostredníctvom susedských združení, rekreačných líg a podobne. Vyhnite sa zhonu mesta a choďte si zacvičiť do prírody, kde omladíte svoju myseľ aj telo. Môžete pridať aj ku skupine, ktorá organizuje pravidelné výlety do okolia spojené so športom.

7. Plogging

Tento názov vám možno neznie až tak povedome, aj keď sme už o ňom v minulosti písali, ale plogging je veľmi populárna športová a ekologická aktivita, ktorá vznikla vo Švédsku. Jej podstatou je, že namiesto toho, aby ste si išli zabehať alebo prejsť sa “iba tak” s prázdnymi rukami, trávite svoj čas vonku zbieraním odpadkov. Chystáte sa na túru? Prineste si vrece na odpadky a zbierajte ich pozdĺž celej cesty. Idete si zabehať vo svojom okolí? Vezmite si vrece a zvyšok už poznáte… Plogging vám dáva dvojitý bonus ekologického cvičenia. Pešia turistika, beh alebo chôdza sú samé o sebe ekologické a oblasť, kde ste cvičili, bude po vás čistejšia ako predtým.

8. Horská cyklistika

Svoju uhlíkovú stopu môžete znížiť aj cvičením na dvoch kolesách s návalom adrenalínu. Horská cyklistika pomáha ľuďom cítiť sa viac prepojení s prírodou. Šliapanie do pedálov zvyšuje svalovú silu v nohách. Je to ideálny šport pre každého, kto považuje beh alebo chôdzu za náročné na kĺby. Úspechy, ktoré získate pri bicyklovaní, môžu zlepšiť iné fyzické aktivity vášho všedného dňa. Pôjde vám lepšie stúpanie po schodoch, aj zdvíhanie tašiek s ťažkým nákupom. Teplo sa oblečte a hurá na dve kolesá. Váš bicykel predsa nemusí čakať do jari!

Archív Marty Boh 

Aby sa váš tréning zmenil na ekologický, nepotrebujete urobiť radikálne zmeny. Stačí trocha vynaliezavosti a vedomé pochopenie toho, kedy a ako konáte šetrne k životnému prostrediu. Ak sa nabudúce rozhodnete cvičiť, nezabudnite na tento článok, prospeje to nielen vášmu dlhodobému zdraviu, ale aj zdraviu planéty a budúcej generácie.

Titulný obrázok: freepik.com