Dostali ste na Vianoce nechcený darček? Poradíme vám, čo s ním môžete urobiť

Aj keď výmena vianočných darčekov je pekná tradícia, niekedy sa môže stať, že dostanete veci, ktoré nechcete alebo nepotrebujete. Stáva sa to vtedy, keď kupujete darčeky ako povinnú jazdu ľuďom, ktorých až tak dobre nepoznáte, dospelým súrodencom, ktorí žijú ďaleko od vás, učiteľom, kolegom na firemných večierkoch a podobne. Ak tento rok dostanete nejaký nevhodný darček, nemusíte ho vyhadzovať. Vlastne vyhadzovanie je tá posledná vec, na ktorú by ste mali myslieť, ak chcete byť ohľaduplný k životnému prostrediu, a tiež k citom darcu. Možností je viacero, je dokonca pravdepodobné, že váš nechcený darček by niekto iný veľmi ocenil.

Nejde o veci

Áno, myšlienka sa počíta a vy možno pociťujete vinu za to, že sa vám darček nepáči. Najmä vtedy, ak viete, že osoba, ktorá vám dar dala, venovala svoj čas, aby danú vec vybrala, kúpila, zabalila a odovzdala. Je to však v poriadku, nie všetko vám musí vyhovovať. Skutočná hodnota daru je v jeho dávaní a prijímaní. Samotná položka je oveľa menej dôležitá. Je tiež v poriadku, a v podstate aj dobrá vec, nenechávať si doma nechcené darčeky. Znie to síce necitlivo, ale veci, s ktorými nič neurobíte, sa jednoducho stanú neporiadkom. A nikto nepotrebuje vo svojom živote viac neporiadku. Čo však robiť, keď dostanete niečo, o čom viete, že to nikdy nepoužijete?

Odmietnite

Odmietnuť dar je stratégia, ktorú môžete použiť iba pri ľuďoch, s ktorými máte naozaj blízky a silný vzťah. Niekedy ani vtedy. Musíte byť predvídavý, aby ste darcovi neublížili. Základom je slušnosť. Poďakujte sa a skúste vysvetliť, že darček nedokážete nijako použiť, ani keby ste veľmi chceli. Môžete napríklad povedať, že predmet nie je práve váš štýl, alebo že niečo podobné už doma máte. Pri oblečení môžete argumentovať, že sa vám nepáči farba, alebo vám nesadne veľkosť a zistite, či má darca ešte stále potvrdenie o nákupe. Môžete o neho požiadať, alebo sa dohodnúť na výmene. Všetko veľmi citlivo a taktne.

Vráťte darček do obchodu

Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako sa zbaviť nechcených darčekov, je vziať ich späť do predajne. Musíte však vedieť, z ktorého obchodu dar pochádza, alebo či bol zakúpený online. V súčasnosti, vďaka internetu, nie je vôbec ťažké vystopovať zdroj daru, ktorý sa snažíte vrátiť. Nezabudnite, že každý obchod, či už kamenný alebo online, má svoje vlastné individuálne pravidlá vrátenia tovaru. Všetko závisí od toho, či vám darca prezieravo pribalil aj doklad o kúpe. Časový rámec pre vrátenie tovaru sa líši v závislosti od obchodu. Pre e-shopy v zásade platí 14 dní, a to aj bez udania dôvodu. Ak je darček naozaj nechcený, vráťte ho čo najskôr. Majte tiež na pamäti, že niektoré obchody neakceptujú vrátenie už otvorených položiek.

zdroj: freepik.com

Darujte niekomu inému

Nechcený darček si starostlivo odložte a darujte ho niekomu inému, kto to ocení. Zabráni sa tým plytvaniu a ušetríte aj nejaké peniaze. Pri darovaní takýchto darčekov je potrebné dbať na niekoľko vecí. Najprv sa uistite, že darček je v dobrom stave. Nikto nechce dostať použitý alebo poškodený predmet, preto je nevyhnutné darovať iba veci v dobrom stave a v pôvodnom obale. Po druhé, premýšľajte o tom, kto by najviac danú vec ocenil, aby neskončila tak ako u vás. A predovšetkým! Dajte si pozor, aby ste ho nedarovali naspäť osobe, ktorá vám ho kúpila. Ak zvyknete posúvať svoje darčeky ďalej, je dôležité, aby ste si viedli zoznam, kto vám čo dal. Môžete si doma vyhradiť krabicu, kam budete dávať takéto drobné predmety, ktoré by sa mohli časom niekomu hodiť.

Predajte to

Ak darček naozaj nevyužijete, skúste ho predať. Existuje množstvo online platforiem, ktoré vám to umožnia, dokonca priamo sociálne siete alebo aplikácie v mobile. Oblečenie môžete tiež venovať sekáčom a za peniaze, či body si u nich kúpite niečo, čo sa vám bude páčiť. Ak chcete predať predmet rýchlo, je pre vás ďalšia z možností návšteva záložne. Môžete sa tiež pokúsiť predať svoju položku offline, vo svojom okolí. Je možné, že niektorý z vašich priateľov, rodinných príslušníkov alebo kolegov by mal záujem o kúpu. Skúste tiež inzerovať na nástenke vašej komunity alebo v spoločných bytových priestoroch.

Darujte charite

Ak je vaša položka v dobrom stave, môže ju prijať charitatívny obchod. Väčšina z nich akceptuje nechcené darčeky, hračky, knihy alebo oblečenie. Sú však veci, ktoré vám nevezmú. Pred prinesením darčeka do charitatívneho obchodu si zistite, či váš dar prijme, alebo nie. Zoznamy môžete nájsť aj na webovej stránke charitatívnych prevádzok. Ak nie, zavolajte priamo do obchodu a opýtajte sa. Hračky môžete darovať aj detskému oddeleniu v nemocnici (nezabudnite skontrolovať, čo môžu prijať). Knihy skúste posunúť knižnici, škole alebo akejkoľvek inej charitatívnej organizácii založenej na gramotnosti. Športové vybavenie je možné dať miestnym športovým klubom, oblečenie útulku pre bezdomovcov. Niektoré charitatívne organizácie príjmu aj nábytok, bicykle a počítače. Azylové domy často potrebujú teplé oblečenie a toaletné potreby. Je vám však jasné, že darca by sa nemal dozvedieť, že ste jeho dar dali charite. Dávajte si preto pozor, kam prispejete. Dary prijíma mnoho rôznych organizácií, preto je dôležité vybrať si takú, ktorá je v súlade s vašimi hodnotami.

zdroj: freepik.com

Swapnite to

Usporiadajte výmenný večierok. Výmena nechcených darčekov s priateľmi alebo rodinou je zábavný spôsob, ako sa zbaviť neporiadku a zároveň získať nejaké nové veci, ktoré využijete. Ak plánujete vymeniť nechcené darčeky, nezabudnite myslieť na to, kto vám ich dal a túto osobu na swap radšej nepozvite. Ak vaši priatelia alebo rodina nemajú záujem, alebo ak by ste si radšej vymenili veci s ľuďmi, ktorých nepoznáte, skúste nájsť nejakú swap akciu vo svojom okolí na internete. Darčeky si môžete vymeniť aj počas Štedrého dňa s členmi rodiny. Zistíte, že niečo, čo ste nepotrebovali, je presne to, čo váš partner hľadal.

Upcyklujte

Zmeňte účel predmetu. Nevhodný vianočný darček je príležitosťou otestovať svoju kreativitu. Premeňte fádny sveter na trendy retro vestu. Vyrobte si roztomilý prívesok na kľúče z toho krikľavého šperku, ktorý by ste nikdy nenosili. Premeňte skutočne hroznú súpravu uterákov na svojrázneho medvedíka. Prešite košeľu, ktorá je vám príliš veľká, na obliečku na vankúš. Navštívte Pinterest a YouTube, kde nájdete tisíce jednoduchých návodov na upcyklovanie. Existujú nekonečné možnosti, ako zmeniť účel nechcených darčekov. Buďte kreatívni a uvidíte, čo dokážete vymyslieť.

zdroj: freepik.com

Zmierte sa s tým

Prijmite fakt, že nechcený dar vám zostane. Niekedy možno stačí akceptovať, že darček, ktorý sa vám v skutočnosti nepáči, bude musieť byť súčasťou vášho života, aspoň na chvíľu. To môže byť prípad, keď je dar od blízkeho priateľa alebo člena rodiny, ktorý vám odovzdal niečo veľmi sentimentálne (šperk od babičky, ktorý nebudete nikdy nosiť, ale má citovú hodnotu). V týchto prípadoch je najlepšie riešenie si darček ponechať a nájsť miesto na jeho uloženie. Týmto veciam vyhraďte škatuľu, kreslo, šatník alebo priestor vo svojom dome a obmedzte ich na minimum, aby nezaberali príliš veľa miesta. Väčšina darčekov sa dáva s láskou, preto sa oplatí sa zavesiť si ten “škaredý” obraz alebo obliecť si aspoň raz ten “ohavný” sveter, nech má darca radosť.

Najlepším spôsobom ako na nevhodné darčeky, je pokúsiť sa im úplne vyhnúť. Potrebné je začať v predstihu s komunikáciou, s tými, ktorí vás pravdepodobne obdarujú. Napíšte svoj zoznam a požiadajte ľudí, aby sa ho držali, aby ste dostali iba veci, ktoré využijete. Prípadne skúste zaviesť zásadu úplného zákazu darčekov a blízkym navrhnúť, aby ste napríklad trávili spolu viac času. To platí počas celého roka. Mohli by ste si uvariť skvelé jedlo a vychutnať teplý nápoj, pozrieť si predstavenie v divadle alebo dobrý film v kine.

Titulný obrázok: freepik.com