Ak ste si otvorili tento článok, pravdepodobne máte skúsenosti so sústavným neporiadkom vo vašej domácnosti a ste ochotní urobiť zmenu. Pohľad na všetky tie veci v detskej izbe vám otvoril oči a zamýšľate sa čo s tým. Možno však ešte stále pochybujete a pýtate sa: „Nie je to príliš radikálne riešenie? Je minimalizmus s deťmi skutočne možný?” Áno je. A vyčistí vám nielen domov, ale aj vzťahy.
Aké výhody to prináša?
Byť minimalistom neznamená, že musíte bývať v malom dome alebo vymaľovať všetky steny nabielo. Minimalizmus nie je ani o zbavení sa všetkého, čo vlastníte. Minimalizmus znamená robiť rozhodnutia, ktoré ochránia váš rozpočet, priestor, čas aj myseľ. Ak sa stanete s deťmi minimalistami, pocítite vo svojom živote niekoľko výhod. Vyberiete si veci, ktoré milujete a ktoré pre vás majú nejakú hodnotu a ostatné jednoducho necháte ísť. Minimalizmus vám zabezpečí zdravší domov aj vzťahy, šťastnejšie a kreatívnejšie deti. Znamená tiež viac slobody užívať si veci, ktoré máte radi a menej času stráveného upratovaním a v konečnom dôsledku vám zostane aj viac peňazí.
Začíname
Deti sú zvedavé stvorenia s veľkou predstavivosťou, v ich svete záleží na prvom dojme. Predstavujte minimalizmus svojim deťom pomaly a povzbudzujte ich, aby kládli otázky. Pozrite si dokumenty o minimalizme, s menšími deťmi obrázkové knižky. Vysvetlite im svoje rozhodnutie. Deti sú mysliace ľudské bytosti. Preto bez ohľadu na ich vek si spolu sadnite a uveďte všetky dôvody, prečo ste sa rozhodli stať sa minimalistom. A pretože tínedžeri zvyčajne robia unáhlené závery, ubezpečte ich, že vaše rozhodnutie neznamená, že si už nikdy nič nekúpite. Znamená to len, že si svoje nákupy v budúcnosti viackrát dôkladne premyslíte.
Buďte príkladom
Najlepšie, ako presvedčiť deti, aby niečo urobili, je ukázať im svoj vlastný príklad. Ako ich môžete požiadať, aby si upratali hračky a oblečenie, ak ste to sami neurobili? Začnite upratovať vo svojich osobných priestoroch a pozvite deti, aby sa k vám pridali. Choďte príkladom a ukážte im šťastný život s menším množstvom vecí. Nemôžete očakávať, že sa vaše deti zbavia svojich vecí, keď sa sami budete topiť v neporiadku.
Pozitívna motivácia
Ukážte deťom, že upratanie izby bude mať pre ne viacero výhod. Zdôraznite pozitíva odstránenia neporiadku, ako napríklad, že darovaním svojich vecí urobia radosť niekomu inému a dajú svojim hračkám novú šancu. Pochváľte ich za úsilie a nezabudnite poukázať na to, koľko času majú teraz na aktivity, ktoré ich bavia. Môžete ich motivovať aj tak, že ak vytriedia svoje veci, budú mať vo svojej izbe viac miesta na hranie sa s vláčikom, skákanie a jašenie sa. Nikdy, za žiadnych okolností nepoužívajte upratovanie ako formu „trestu“. Ak dáte deťom pozitívnu motiváciu, ako je chvála a poukázanie na viac voľného času či miesta, potom si dobré návyky s najväčšou pravdepodobnosťou udržia aj v budúcnosti.
Zapojte všetkých
Áno, aj manželov. Naučte každého člena rodiny prebrať zodpovednosť za svoje veci. To znamená, upratať si hneď potom, ako vec použil a snažiť sa udržiavať všetko na svojom mieste. Ak použijete niečo spoločné, ten kto to vybral, má povinnosť vrátiť to späť. Ak vaše deti prinesú hračky napríklad do obývačky, uistite sa, že ich potom vrátia do svojej izby. Všetko má mať svoje určené miesto. To je pravidlo, z ktorého bude mať úžitok každý. Buďte dôslední aj vy, pri ukladaní svojich vecí a vaše deti sa to (dúfajme) od vás naučia. Váš obytný priestor tak zostane nielen čistejší ale aj prehľadný.
Ako na to
Ako hovorí Marie Kondo vo svojej revolučnej knihe Kúzelné upratovanie, mali by sme si vybrať to, čo si chceme ponechať, nie to, čoho sa chceme zbaviť. Prvý krok teda nechajte na svoje deti, aby si vybrali hračky, ktoré majú najradšej a s ktorými sa každý deň hrajú. Ak sú deti veľmi malé, môžete im v tom pomôcť. Tieto obľúbené predmety potom fungujú ako kompas, ktorý vám ukáže čo potrebujú, používajú a vyhľadávajú vo svojom každodennom živote. Po vybratí obľúbených položiek je jednoduchšie triediť zvyšné veci. Oblečenie, ktoré je príliš obnosené alebo malé, hračky, ktoré sú zničené a nehrali sa s nimi už roky… Aby ste si uľahčili prácu, pripravte si krabice a koše na triedenie a označte ich popismi: zachovať, predať, darovať, recyklovať. Koše a škatule na hračky oceníte aj neskôr, vďaka nim budú mať vaše deti prehľad, čo kde majú. Každý takýto “zásobník” môžete tiež označiť podľa kategórie pomocou obrázkových štítkov, ak vaše dieťa ešte nevie čítať.
Nezaspite na vavrínoch
Keď odstránite „veľký“ neporiadok, je nevyhnutné osvojiť si zopár dobrých návykov, aby vaša domácnosť zostala minimalistická. Na konci každého dňa strávite len pár minút upratovaním a potom môžete relaxovať. Neskôr, na konci každej sezóny absolvujete malú “inventúru”, počas ktorej sa pozriete, z ktorého oblečenia už deti vyrástli alebo ktoré opotrebovali, ktoré hračky sú pokazené a podobne. Bude to však oveľa jednoduchšie, pretože už vlastníte málo vecí. Ak však nezmeníte nákupné zvyky, ktoré vás viedli k hromadeniu neporiadku, začne sa to odznova. V budúcnosti sa zaviažte, že budete nakupovať pozorne a zodpovedne. Pred nákupom sa opýtate seba aj členov rodiny: „Je to niečo, čo naozaj potrebujeme?“
Čo vám to prinesie
Keď deti vlastnia menej vecí, majú tendenciu si ich viac vážiť. Lepšie sa o ne starajú, pretože nemajú k dispozícii nekonečne veľa náhrad, ak sa niečo pokazí alebo zničí. Preťažovanie detí vecami nie je pre ne vôbec to najlepšie. Keď toho majú príliš veľa, je pre ne ťažké oceniť hodnotu. Žiť s menším množstvom a prijať minimalistický životný štýl pomáha deťom zistiť, aké sú ich priority. Čo si najviac cenia, čo radi robia, čo je pre nich dôležité. Keď začnete vidieť výhody minimalizmu v živote vašej rodiny, upozornite na ne. Zdá sa vám detská izba upratanejšia? Trávite menej času upratovaním? Je zrazu ľahšie nájsť veci? Máte menej stresu a ste ako rodič uvoľnenejší? Odmeňte za to svoju rodinu. Jednou z výhod minimalizmu je, že míňate menej peňazí, ktoré môžete použiť na výlety a vytváranie nových spoločných zážitkov. Skúste niečo nové, čo bude baviť každého.
A čo Vianoce?
Počas sviatkov je na rodiny vyvíjaný tlak na míňanie peňazí, aj keď čaro Vianoc nemá nič spoločné s množstvom darčekov. Minimalistický prístup k sviatkom pomáha odstrániť veľkú časť odpadu, ktorý je s nimi spojený. Balenie darčekov zahŕňa množstvo papiera a plastov na jedno použitie. Niektoré z hračiek netrvajú dlhšie ako samotné vianočné prázdniny. Skládky sa plnia a naša planéta nesie bremeno sviatkov. Nerobte však veľké skoky a nezačínajte s tvrdým minimalizmom na Vianoce. Vaše deti sa budú oveľa ľahšie prispôsobovať minimalistickým Vianociam, ak ste žili minimalisticky už predtým a praktizujete túto filozofiu v každodennom živote. Zmena musí prísť pekne pomaly, od prispôsobenia svojho životného štýlu a sviatky, ako Vianoce, budú len odzrkadlením vášho rozhodnutia. Vyskúšajte tento rok napríklad pravidlo štyroch darčekov. Spočíva v tom, že dieťa dostane na Vianoce štyri darčeky: niečo, čo chce, niečo, čo potrebuje, niečo na oblečenie a niečo na čítanie.
Príbuzní a darčeky
Najväčšie výzvy minimalistických Vianoc sa týkajú rodiny a príbuzných, ktorí majú dobré úmysly a chcú darovať deťom čo najviac. Podeľte sa s nimi včas o svoj prístup k sviatkom a vysvetliť im hodnotu minimalistických Vianoc. Môžete im to uľahčiť tak, že im poskytnete konkrétny zoznam darčekov, ktoré by sa hodili pre vašu rodinu. A nakoniec, namiesto toho, aby ste svoje deti žiadali, aby písali klasické listy Ježiškovi a prosili ho o darčeky, skúste to tento rok poňať ako príležitosť vyjadriť vďačnosť. Pre deti to bude nová skúsenosť, ktorá im do života prinesie skutočné čaro Vianoc.
Nemajte pocit, že minimalistický prístup k Vianociam musí byť len všetko alebo nič. Ako rodina sa k tomu môžete dopracovať postupne a nezabudnite, že akékoľvek malé kroky k odstráneniu prebytku a odpadu sú pozitívna vec. Žijeme v rýchlej, konzumnej spoločnosti, kde sme neustále obklopení správami, ktoré nám hovoria, že potrebujeme viac, novšie, lepšie, rýchlejšie…, aby sme boli šťastní. Zoznámiť deti s myšlienkou minimalizmu, rozhodnúť sa vlastniť menej vecí, aby sme mali viac zo života, je preto dôležitejšie ako kedykoľvek predtým.
Páči sa vám, čo píšeme?
Odporučte článok vašim známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook EkoReštart
Instagram @ekorestart.sk
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.