Dánsko chce stavať najväčšiu veternú elektráreň s umelým ostrovom

Dánsko vytvorilo ešte v roku 1991 prvú pobrežnú veternú farmu na svete a o ďalšie prvenstvo sa pokúsi aj v nasledujúcich rokoch. V pláne je vytvoriť veternú elektráreň s umelým ostrovom v Severnom mori, ktorá bude schopná dodávať energiu 10 miliónom domácností, čím by Dáni prepísali históriu kapacít veternej energie.

Dánska vláda schválila ambiciózny plán výstavby energetického ostrova v roku 2020 a práve vo februári tohto roka prišlo k finálnej dohode väčšiny politických strán. Dánsko bude financovať 51 percent nákladov a zvyšok bude rozdelený medzi súkromný sektor. Odhadované náklady na výstavbu sú 28 miliárd eur.

Dánsky minister pre klímu Dan Jørgensen vo vyhlásení uviedol, že „Energetická centrála v Severnom mori bude najväčší stavebný projekt v histórii Dánska. Ide o výnimočný moment pre našu krajinu a pre globálny prechod na zelenú energiu.“ Dánsko tak postupuje opäť o veľký krok vpred v zámere prechodu na udržateľné zdroje energie a zároveň chce ísť príkladom pre ostatné pobrežné krajiny pri využívaní veternej energie na mori.

Ostrov bude vybudovaný približne 80 kilometrov od dánskeho pobrežia a bude slúžiť ako centrála pre zhromažďovanie a distribúciu energie z veterných turbín. Ich budovanie bude prebiehať vo viacerých fázach. Pre predstavu bude plocha ostrova v počiatočnej fáze asi ako 18 futbalových ihrísk so schopnosťou vyrábať 3 gigawatty elektriny z 200 obrovských turbín. V pláne je vďaka vzniku druhej elektrárne na už existujúcom ostrove Bornholm rozšírenie kapacity až na 10 gigawattov, čo je takmer jeden a pol násobok súčasnej potreby Dánska. Elektrina by mala byť dodávaná aj do susedných krajín ako Spojené kráľovstvo, Nemecko a Holandsko.

Dánska energetická agentúra plánuje zahájiť výberové konanie na zhotoviteľa v roku 2022 a o rok neskôr by sme mali poznať víťaza. Plánované dokončenie výstavy prvej fázy je odhadované na rok 2033. Nasledujúce obdobie sa bude niesť aj v znamení analýz environmentálnych dopadov výstavby umelého ostrova a stoviek veterných turbín na morské dno.

Okrem získavania energie z veterných turbín je jedným z cieľov využitia nového ostrova aj výroba zeleného vodíka z morskej vody.

Titulná fotografia: Reprofoto Youtube/Danish Energy Agency


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním darcovskej SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.