Začína sa Konferencia COP27. Dôležitým bodom je otázka klimatickej spravodlivosti

V nedeľu 6. novembra 2022 začína Konferencia Organizácie spojených národov o zmene klímy COP27. Tento rok sa konferencia bude konať v egyptskom letovisku Šarm aš-Šajch pri Červenom mori a potrvá dva týždne až do 18. novembra. Očakáva sa, že samit bude v aktuálnom ročníku hostiť viac ako 40 000 účastníkov, medzi nimi viac ako 100 hláv štátov, vlád, desaťtisíce delegátov a médiá.

Kľúčovou otázkou tohto ročníka konferencie je, či bohatšie krajiny nesúce historickú zodpovednosť za klimatickú krízu zaplatia za straty a škody, ktoré táto kríza spôsobuje. Podľa organizácie Greenpeace je konferencia COP27 „priestorom na dosiahnutie skutočného pokroku v oblasti finančnej podpory pre krajiny najviac postihnuté následkami klimatickej zmeny, pretože jedine silné finančné záväzky a solidarita sú cestou k čistej, bezpečnej a spravodlivej budúcnosti pre všetkých.“

Víziou egyptského predsedníctva COP27 je prejsť od rokovaní a plánovania k implementácii. „Musíme harmonizovať naše globálne úsilie. Ak máme splniť svoje sľuby a záväzky, slová sa musia zmeniť na činy. Naše spoločné úsilie v boji proti nepriaznivým vplyvom zmeny klímy je nevyhnutné/rozhodujúce, ak máme zabezpečiť udržateľnú budúcnosť pre všetkých,“ uvádza oficiálna stránka konferencie COP27.

Popri globálnych rokovaniach, ktoré sa počas konferencie uskutočnia v Egypte, egyptské predsedníctvo COP27 určilo aj niekoľko kľúčových tematických dní, ktoré budú zahŕňať príležitosti na panelové diskusie, okrúhle stoly a sprievodné podujatia. Tieto tematické dni sú súčasťou úsilia o napredovanie v opatreniach v oblasti klímy, vytvorenie priestoru pre zapojenie mládeže, občianskej spoločnosti a domorodého obyvateľstva ​​do centra diskusií. Medzi kľúčové oblasti záujmu patrí prísľub inovácií a čistých technológií, ako aj ústredné postavenie vody a poľnohospodárstva v súvislosti s klimatickou krízou, stratou biodiverzity, energetickou transformáciou, či snahami o dekarbonizáciu.

Konferencie sa zúčastní aj predsedníčka EK Ursula von der Leyen, komisárka pre energetiku Kadri Simson, komisár pre životné prostredie, oceány a rybolov Virginijus Sinkevičius, či komisár pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski. Švédska aktivistka Greta Thunberg sa konferencie nezúčastní. Podľa nej politickí lídri využívajú konferenciu len pre zviditeľnenie sa v médiách.

Potrebu dosiahnuť a implementovať záväzné kroky v rámci jednotlivých politík štátov pre zníženie dopadov klimatických zmien podčiarkujú ničivé záplavy v Pakistane, rekordné vlny horúčav v Európe, Indii, Číne a dokonca v marci aj bezprecedentne vysoké teploty na oboch póloch. Chudobné krajiny zároveň potrebujú pomoc od bohatých, aby získali prístup k zeleným technológiám a pomohli im prispôsobiť sa vplyvom extrémneho počasia. Ak im vyspelé krajiny vrátane Slovenska nepomôžu, viacerí odborníci vyslovili obavy z globálnych migračných vĺn.

Zdroj: cop27.eg, Greenpeace, The Guardian
Titulná fotografia: freepik.com


Páči sa vám, čo píšeme?

Odporučte článok vašim známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook EkoReštart
Instagram @ekorestart.sk
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.