Takmer štvrť tony odpadu sa podarilo vyzbierať dobrovoľníkom v Tatranskom národnom parku počas akcie Čisté hory, ktorá sa konala poslednú septembrovú sobotu. Ďalších vyše dvesto kilogramov k celkovej bilancii pridali v rámci predtermínov. Konečné číslo však ešte porastie, keďže záujem nadšencov pomôcť vyčistiť Tatry od neporiadku neutícha.
Ešte v piatok ruku k dielu priložili tri skupiny dobrovoľníkov, okrem školákov zo Štrby, ktorí si posvietili na okolie Popradského plesa a Symbolický cintorín, sa do upratovania pustili aj lomnickí škôlkari a dobrovoľníci, ktorí sa zamerali na oblasť Tatranskej Lomnice a jej extravilán. Vo vreciach skončilo celkovo 213 kilogramov neporiadku. V hlavný deň akcie, ktorej 44. ročník sa uskutočnil v rámci iniciatívy Ministerstva životného prostredia SR Čisté Slovensko, sa 750 účastníkom podarilo vyzbierať ďalších 246,7 kilogramu odpadu.
„Na jednej strane nás teší takýto záujem o akciu, no na druhej sme rozčarovaní, že sa stále nájde dosť ľudí, ktorí nemajú problém vyhodiť odpad v národnom parku. Problémom už nie sú ani tak turistické chodníky, ale predovšetkým odpočívadlá popri cestách, ako aj intravilány a ich okolie, o čom svedčí i množstvo odpadu, ktorí zhromaždili dobrovoľníci v oblasti Tatranskej Lomnice,“ konštatuje dlhoročný koordinátor akcie Igor Stavný. Len počas soboty tam vo vreciach skončilo 117,7 kilogramu neporiadku.
Najbežnejšie nájdený odpad
Vo vreciach už tradične končili najmä obaly od potravín, papierové obrúsky, cigaretové ohorky či sklenené fľaše, našli sa však aj rôzne kusy oblečenia, vložky do topánok, podrážka, plechovky od farieb, zadné perovanie z auta, šuplík z kovu i detská plastová pištoľ. „Zaujímavé je, že viacerí kolegovia skonštatovali, že v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi výrazne ubudlo plastových fliaš, čo by sa dalo pripísať na vrub ich zálohovaniu,“ doplnil koordinátor akcie, ktorej je už tradične vyhradená posledná septembrová sobota.
Upratovalo sa nielen od Oravy po Tatranskú Javorinu
Záujemcom bolo k dispozícii desať nástupných miest od Oravy až po Tatranskú Javorinu, oblasť od Sivého vrchu po Kamenistú dolinu mali pod patronátom dobrovoľní a profesionálni strážcovia prírody, ktorí spolu s pracovníkmi Slovenských elektrární vyčistili i Žiarsku dolinu. Ruku k dielu už tradične priložili najmä školy, ktoré v najvyhľadávanejších lokalitách ako Štrbské Pleso, Tatranská Lomnica a Hrebienok tvorili až osemdesiat percent účastníkov. Každý, kto sa do upratovania Tatranského národného parku zapojil, už tradične získal aj pamätnú samolepku.
Už teraz je jasné, že konečná bilancia podujatia sa ešte zvýši. V najbližších dňoch sa chystajú školáci zo Ždiaru po neporiadnych turistoch poupratovať trasu Monkova dolina – Strednica. Ohlásili sa už aj horolezci z Nitry, ktorí chcú aj tento rok pokračovať v čistení okolia Skalnatého plesa.
História
Podujatie Čisté hory má za sebou bohatú históriu. Po prvýkrát sa akcia uskutočnila v roku 1979. Až do vlaňajška dobrovoľníci spolu s Tatranským národným parkom čistili od odpadu aj Pieniny. Po reforme národných parkov si každé chránené územie organizuje upratovanie už vo vlastnej réžii. Podľa štatistík sa za viac ako štyri desaťročia podarilo odbremeniť prírodné prostredie od vyše 65 ton odpadu. Rekordným bol rok 1980, keď účastníci Čistých hôr vyniesli z dolín 7 655 kilogramov neporiadku, pričom až 3 700 kilogramov vyzbierali v okolí Skalnatého plesa. Akcia doteraz prilákala zhruba 48-tisíc dobrovoľníkov, okrem škôl prejavili o ňu záujem napríklad aj firmy, ktoré v Tatrách pre svojich zamestnancov organizujú teambuildingy.
Fotogalériu k akcii Čisté hory 2022 nájdete na Facebooku Tatranský národný park.
Páči sa vám, čo píšeme?
Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.