Všetci dobre vieme, že lesy plnia významnú úlohu v boji s klimatickými zmenami. Pomáhajú zadržiavať vodu v krajine, spomaľujú otepľovanie krajiny v čase najväčších horúčav a sú miestom, kde si radi chodíme oddýchnuť. Napriek tomu lesy patria k najviac ohrozeným ekosystémom našej planéty. Podľa Správy o stave lesov (FAO, 2020) svet od roku 1990 stratil 420 miliónov hektárov lesa, pričom takmer polovica svetových lesov zmizla vplyvom činnosti človeka.
Stačí si pritom všímať jedno dôležité označenie, ktoré sa nachádza na papieri a dreve, ktorý používame. Konkrétne ide o označenie o certifikáte FSC. Čo si pod touto značkou predstaviť, ako ju spoznáme a či nájdeme FSC aj na Slovensku nájdete nižšie.
Čo je FSC?
Značka FSC (Forest Stewardship Council) zaručuje, že na výrobu produktov bolo použité drevo, ktoré nebolo vyťažené nelegálne, a ktoré pochádza zo zodpovedne obhospodarovaných lesov. Hospodárenie v lesoch podľa princípov FSC musí byť trvalo udržateľné nielen z hľadiska environmentálneho, ale aj ekonomického a sociálneho.
V lesoch nesmie dochádzať k nadmernej ťažbe, vzácne lesy, ako napr. pralesy musia byť chránené, nesmie dochádzať k znehodnoteniu vzácnych území, ale ani vody, pôdy či iných environmentálnych hodnôt. Rovnako nesmie v lesoch s FSC certifikátom dochádzať k zneužívaniu práv pracovníkov, ohrozeniu ich zdravia a bezpečnosti.
Ako spoznať výrobky zo zodpovedne obhospodarovaných lesov?
Hľadajte na výrobkoch z dreva a papiera logo FSC. Na trhu sú už desaťtisíce druhov výrobkov, napr. domáci a záhradný nábytok, násady na náradie, dosky, schody, parkety, podlahy, hračky, kancelársky či hygienický papier, obaly na nápoje a potraviny a mnoho ďalších. Aj niektoré slovenské vydavateľstvá začínajú tlačiť knihy na FSC papieri.
Ak nakupujeme výrobky s logom FSC, máme záruku, že nákupom neprispievame k devastácii lesov či pralesov ani nepodporujeme nezákonnú ťažbu dreva. Môžeme sa pritom stretnúť s troma typmi loga, ktoré je dobré vedieť rozoznať.
FSC 100%
Nájdeme ho na výrobkoch vyrobených výhradne z dreva a papiera z udržateľne obhospodarovaných lesov podľa pravidiel FSC.
FSC MIX
Takto označené výrobky obsahujú drevo z FSC certifikovaných lesov a/alebo z recyklovaného dreva a/alebo z tzv. kontrolovaného dreva. To je drevo, ktoré ešte nemá FSC certifikát, no spĺňa jeho štandardy – bolo vyťažené legálne, pri ťažbe sa dbalo na práva obyvateľov aj lesníkov a ochranu ekologicky cenných lesov.
FSC RECYCLED
Logo označuje výrobky výhradne z recyklovaného dreva alebo papiera.
Aké sú princípy FSC a ako prebieha certifikácia?
Pri certifikácii posudzujú audítori hospodárenie na konkrétnom lesnom majetku, pričom overujú zhodu s medzinárodne platnými kritériami FSC prispôsobenými na miestne podmienky. Certifikát má platnosť päť rokov a aj počas nich prebieha každý rok „dohľadový audit“. Po piatich rokoch sa hodnotenie opakuje a rozhoduje sa o predĺžení certifikátu. Hospodárenie podľa FSC stojí na 10 medzinárodných princípoch a 70 upresňujúcich kritériách, ktoré pripravila medzinárodná organizácia FSC.
Medzi kľúčové princípy patrí:
- rešpektovanie národných a medzinárodných zákonov a dohovorov,
- zohľadňovanie a zvyšovanie dlhodobého sociálneho a ekonomického štandardu zamestnancov a miestnych obyvateľov,
- zachovanie ekologických princípov ako ochrana biodiverzity,
- nepoškodzovanie vody, pôdy a vzácnych ekosystémov,
- ochrana lesov s vysokou hodnotou, čo sú v SR napr. pralesy alebo vzácne tisové lesy, ktoré sa z nášho územia strácajú,
- životaschopný hospodársky plán a stály monitoring hospodárskych cieľov, ako aj environmentálnych dopadov a stavu lesa.
FSC na Slovensku
Na Slovensku má certifikát FSC asi 10 % lesov. Súčasná vláda sa zaviazala v štátnych lesoch podporovať certifikáciu FSC. Za posledné štyri roky sa rozloha certifikovaných lesov u nás zdvojnásobila, v roku 2022 predstavovala 328-tisíc ha.
Podiel FSC lesov na Slovensku môže zvýšiť dopyt firiem a zákazníkov. Preto je dôležité pridať sa k zodpovedným firmám a spotrebiteľom. Hľadajme pri nákupe spotrebného tovaru do domácnosti či firmy výrobky s logom FSC. Na Slovensku je dnes platných 17 certifikátov pre lesných hopodárov a 204 certifikátov spracovateľského reťazca.
Článok sme vám priniesli vďaka spolupráci s organizáciou WWF Slovensko, ktorá zameriava svoje aktivity na podporu efektívnej starostlivosti o chránené územia, povodia riek a dlhodobo udržateľné využívanie prírodných zdrojov, zabezpečuje odbornú činnosť a prispieva k popularizácii a k vzdelávaniu v oblasti ochrany prírody.