Aj keď to mnohí neradi priznáte, blíži sa opäť škola a s ňou spojené nakupovanie pomôcok. Nie je prekvapením, že práve školské zariadenia sú jedným z najväčších producentov odpadu. Veď si predstavte len tie kvantá papiera… Predtým ako tento rok začnete nakupovať, skúste porozmýšľať, čo môžete urobiť, aby ste to svojou troškou zmenili k lepšiemu.
1. Predtým ako začnete
Pri každom nákupe, nielen školských pomôcok, platí jedna dôležitá zásada. Porozprávajte sa. Najprv sami so sebou (radšej formou vnútorného monológu), a potom aj so svojimi deťmi, aby ste zistili odpovede na tieto otázky: Aké školské pomôcky moje dieťa skutočne potrebuje? Čo doma máme a môžeme to ešte použiť? Čo musíme kúpiť a ktoré produkty sú ekologickejšie? Ak dieťa uvidí, že nakupujete uvážene, osvojí si tiež tieto návyky.
Nie, zero waste nie je vyhodiť všetko plastové, čo doma máte a nakúpiť nové veci z bambusu a iných ekologických materiálov. Zero waste znamená nenakupovať nič (prípadne len to, čo naozaj musíte) a využiť to, čo už doma máte.
2. Zo starého nové
Pred začiatkom školského roka poupratujte svoju domácnosť a určite nájdete zabudnuté perá a ceruzky, ktoré stačí zastrúhať alebo do nich dokúpiť náplne (vieme, že ich máte). Možno objavíte aj zopár zošitov. Ak je v nich popísaných len zopár strán, môžete ich vytrhnúť, poznámky odložiť a hneď máte o jeden, dva zošity viac. Zo školskej tašky vyhoďte júnovú desiatu, vyčistite ju a bude ako nová. (Tá taška, nie desiata). Opätovné použitie toho, čo už máte, zabezpečí, že staré zásoby nevyjdú nazmar a nebudete musieť kupovať toľko vecí, koľko ste si mysleli, že potrebujete. Skrátka menej odpadu, menej výdavkov.
3. Vyrobte si to doma
Obaly na zošity a knihy môžete vyrobiť z papiera alebo látky a nemusíte kupovať plastové. Skvelo vám poslúžia staré noviny alebo letáky. Overte si, či nepúšťajú farbu, aby vaše dieťa neprišlo zo školy ako kominár. Čo sa týka peračníkov, tie sa často vyrábajú s použitím syntetických materiálov, čo nie je ideálne z hľadiska udržateľnosti. Skúste si peračník vyrobiť doma so svojimi deťmi. Dá sa to napríklad zo starého kúska látky, na internete určite nájdete presný postup. Môže to byť napokon celkom zábavná spoločná aktivita, na ktorú budete ešte dlho spomínať. Ak si na takéto niečo netrúfate, podporte lokálnych výrobcov alebo chránené dielne, kde si kúpite originálne slovenské výrobky, ktoré boli vyrobené šetrným spôsobom s ohľadom na životné prostredie.
4. Nové, ale…
Ak potrebujete kúpiť niečo nové, myslite na dve zásadné veci. Na prvom mieste kvalita a životné prostredie. Nekvalitné materiály sa ľahko zničia a budete ich musieť pravidelne dokupovať. Platí to najmä pri batohoch. Školskú tašku vyberajte tak, aby vydržala niekoľko rokov a páčila sa vášmu dieťaťu aj dlhšie. Nenechajte sa zlákať reklamou s aktuálne obľúbenou postavičkou, ktorá na vás vyskakuje aj z chladničky. Garantujeme vám, že o pár mesiacov už nebude in a váš školák si bude pýtať novú tašku. Zaobstarajte mu preto kvalitný a nadčasový ruksak, ktorý bude nosiť dlhé roky. To isté platí aj o oblečení (nielen) do školy. Preferujte kvalitu a prírodné materiály, ktoré sú priedušné a pri praní nepúšťajú mikroplasty. Navrhnite výmenu oblečenia v rámci rodiny či priateľov. Deti zo všetkého rýchlo vyrastú a aj nosené oblečenie je po nich takmer ako nové.
5. Zelenšie varianty
Ekologické perá, ceruzky, lepidlá, farbičky… to všetko vám môže slúžiť pre inšpiráciu ako urobiť veci inak, možno lepšie. Ak si však objednáte ekologickú ceruzku, ktorá kvôli vám precestuje pol zemegule… Najekologickejšia ceruzka je tá, ktorú už vlastníte. Je ťažké byť 100% udržateľný, pokiaľ ide o nákup školských potrieb. Nejde o najlacnejšie produkty a s rodinným rozpočtom to môže celkom pekne otriasť, najmä, keď je školákov viac. Dajte si preto čas a nenakupujte na poslednú chvíľu. Veľa vecí sa dá zohnať eco friendly a zároveň aj za dobrú cenu. Nezabudnite si všímať aj obaly výrobkov, aby vaša snaha byť ekologický nevyšla nazmar (ak samotný “eko” produkt bude zabalený v plaste). Začať môžete napríklad s papierom. Kupujte recyklovaný papier do tlačiarne a recyklované zošity. Uhlíková stopa recyklovaneho papiera je až o 40 % menšia ako pri novom bielom papieri a na jeho výrobu sa spotrebuje až 5x menej vody. A koľko stromov v lese ušetríte!
6. Aké materiály?
Ekologické materiály, z ktorých sú vyrobené školské potreby sú napríklad kov, drevo alebo recyklovaný plast. Vo všeobecnosti sa snažte vyhýbať veciam vyrobeným z pôvodného plastu a hlavne problematickému PVC. V obchodoch sú už aj perá z bambusové materiálu alebo si kúpte obyčajné – plniace pero. Takto namiesto celého pera budete musieť vyhodiť “iba” atramentovú kazetu. Čo sa týka ceruziek, všímajte si označenie certifikátom FSC, ide o výrobok z udržateľne vyťaženého dreva. Dobrá ceruzka je netoxická s prírodným ílom a grafitovým jadrom, ktoré sú biologicky odbúrateľné. Ekologickejšia guma na gumovanie môže byť zase vyrobená napríklad z prírodného kaučukového latexu. Pravítka a uhlomery už nájdete tiež aj v bambusovej verzii namiesto všadeprítomného plastu.
7. Zlaté pravidlo
Platí, že menej použitých materiálov v rôznych kombináciách znamená lepšie recyklovateľný výrobok (napríklad celokovové nožničky sú lepšie ako kombinácia kov+plast). Preferujte školské pomôcky bez povrchových úprav, náterov a metalického vzhľadu. Buďte pozorní aj pri chemikáliách v lepidlách, či vodových farbách. Bežné pastelky sú vyrobené z parafínu na báze ropy a tónované chemickými farbivami. Fixky, zvýrazňovače a lepidlá sa dajú kúpiť tiež aj na vodnej báze (water based).
8. Eko desiata?
Nezabudnite ani na ekologické balenie jedla. Vyhnite sa používaniu plastových sáčkov, igelitiek, alobalu a desiatového papiera na jedno použitie, ktoré sa nalepí na pečivo ako kliešť. Namiesto toho vyskúšajte obaly z včelieho vosku a silikónové vrecká. Sú praktické na balenie sendvičov alebo drobného občerstvenia ako je ovocie alebo zelenina.
Na trhu sú aj nerozbitné nerezové obedové boxy, ktoré sú vhodné do umývačky riadu, mrazničky a dokonca rúry. Namiesto jednorazových príborov si vaše deti môžu do školy vziať riad z domu, prípadne znovupoužiteľné bambusové príbory. Nezabudnite na nerezovú fľašu na vodu, ktorá udrží nápoj v optimálnej teplote po celý deň.
9. Nepreháňajte to
Skúste sa pozrieť aj na online portály ako napríklad Marketplace na sociálnej sieti a overte si či niekto náhodou nepredáva alebo nedaruje kancelárske potreby vo vašom okolí. Nakupujte podľa zoznamu a zbytočne nepreháňajte. Snažte sa nekupovať zásoby, ktoré vaše deti nebudú potrebovať. Ak vám niečo zostane, nevyhadzujte to, darujte to rodine, známym alebo miestnym školám. Pamätajte, že ak vaše deti počas roka niečo potrebujú a vy to už doma nemáte, ľahko to nájdete v obchode alebo na internete.
Nákup školských pomôcok nemusí byť stres. Nenechávajte si ho na poslednú chvíľu a spojte si ho s niečím príjemným. Doobeda pokojne nakúpite a poobede si urobte výlet. Prázdniny sa ešte nekončia, treba si užiť každý jeden deň.
Ešte jedna eko rada na záver: Ak budete objednávať školské pomôcky cez internet, skúste sa opýtať aj iných rodičov, čo im ešte chýba a môžete si objednať viacerí naraz. Ušetríte na poštovnom, možno získate množstevnú zľavu a hlavne minimalizujete svoju uhlíkovú stopu.
Prečítajte si tiež:
- Ako u detí vypestovať lásku k životnému prostrediu? Pomôžu vám odpadky a trocha fantázie
- V školských jedálňach končí v koši obrovské množstvo jedla, takmer polovicu z neho tvoria nevyzdvihnuté obedy
- 5 jednoduchých tipov, ako motivovať deti správne triediť odpad
- Požičaná planéta sa stáva významným programom enviro vzdelávania na školách
- Praktické príklady ako znížiť svoju uhlíkovú stopu a pomôcť tak našej planéte
Páči sa vám, čo píšeme?
Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.