15 praktických príkladov, ktoré vás presvedčia, že byť ekologický neznamená míňať viac

Častokrát panuje v spoločnosti názor, že žiť ekologicky zároveň znamená aj žiť drahšie. Pritom starať sa o svoje zdravie a životné prostredie nemá s väčšími výdavkami nič spoločné. Na príkladoch nižšie si preto dokážeme, že pomocou naozaj drobných krokov môže byť náš život ekologický a dokonca aj ušetríme.

Na bicykli alebo pešo

Namiesto toho, aby sme do práce alebo do obchodu použili auto, vyskúšajme ísť pešo alebo na bicykli. Nielenže tak strávime oveľa viac času vonku a svoje telo udržíme v kondícii, ale túto zmenu pocíti aj naša peňaženka a zároveň aj planéta, ušetrenými emisiami.

Balená voda

Kupovať pitnú balenú vodu alebo si pitnú vodu jednoducho napustiť do pohára kedykoľvek doma? Asi jednoduchá otázka, čo poviete? Ak ste naučení kupovať balenú vodu, nielenže máte starosť s jej nákupom, navyše sa musíte postarať aj o úplne zbytočný odpad v podobe prázdnych plastových fliaš. A odpad to nie sú len prázdne plastové fľaše, ale aj plastové obaly, ktoré nám držia „šesťbalenie“ pohromade. Nie je teda lepšie otočiť kohútikom a dopriať si čerstvú vodu priamo z vodovodu?

Vlastná taška

Keď k nám prišli veľké obchodné reťazce, zrazu sme mali neobmedzený prístup k nákupným taškám a to zadarmo. S jedným nákupom sme ich zobrali hneď niekoľko. To, čo nás naučili, už neplatí. Za nákupné tašky musíme platiť a to je dobre. Cena za jednu tašku sa tak z nuly dostala aj na 30 centov. Zoberte si so sebou vlastné nákupné tašky a ušetrite. Je to azda tá najjednoduchšia cesta, ako byť ekologický.

Nákupný zoznam

Predtým, ako sa vyberieme na nákup, vytvorme si nákupný zoznam. Nielenže tak nebudeme zbytočne pobehovať po obchode, ale predídeme tak aj zbytočným nákupom a plytvaním potravinami. Prečítajte si tiež tipy, ako neplytvať potravinami a inšpirujte sa.

Nákup z druhej ruky

Vyskúšali ste už nákup z druhej ruky? Nehovorím len o „nákupoch“ oblečenia v second handoch. Z druhej ruky môžeme zohnať aj knihy, elektroniku, použitý nábytok ale aj spoločenské hry. Alebo čo tak navštíviť SWAP vo vašom okolí? SWAPové akcie sú totiž ideálnym miestom, kde môžeme nájsť naozaj skvelé veci a darovať im tak druhú šancu. To, čo je pre iného človeka už nepotrebné, pre druhého je akoby nájdený poklad.

Požičať, nenakupovať

Častokrát nakupujeme veci, ktoré použijeme iba jedenkrát a zvyšok času len nepotrebne ležia na najvyššej poličke nášho domu. Namiesto nákupov nového náradia, športových potrieb, elektroniky, potrieb pre deti, či vybavenia na stanovanie, si ich jednoducho požičajme. Spýtajme sa našich priateľov, či kolegov, určite nám radi pomôžu.

Predať alebo darovať

Ak kupujete tovar z druhej ruky a požičiavate si predmety od svojich priateľov, zvážte tiež možnosť niečo darovať, zapožičať alebo predať, predtým, ako to vyhodíte. Pre nás už nepotrebné veci môžu niekomu pomôcť. Určite nimi pomôžete rôznym charitatívnym organizáciám alebo útulkom pre zvieratá. Potešia sa akejkoľvek pomoci. A nezabudnite, darovať môžeme aj vlastný čas. Každá pomocná ruka sa zíde.

Opraviť

Kedysi bolo možné opravovne nájsť na každom kroku. Dať si opraviť obuv, či elektroniku nebol žiadny problém. V dnešnej dobe je však oveľa jednoduchšou cestou niečo vyhodiť a kúpiť si niečo nové s domnienkou, že nám to vydrží dlhšie. Tento systém je však neudržateľný, skládkujeme čoraz viac a našu planétu viac nafúknuť nedokážeme. Takže nabudúce, ak sa nám roztrhnú rifle, zlomí sa nám opätok alebo pokazí mobil, skúsme sa popozerať po nejakom šikovnom opravárovi. Budete určite potešení, ako sa niektoré veci dajú ľahko opraviť a vy sa s nimi nebudete musieť rozlúčiť.

Nabíjateľné batérie

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko batérií môžeme za jeden rok v našej domácnosti spotrebovať? Nielenže tým vytvárame zbytočný odpad, ale zároveň plytváme aj našimi peniazmi. Oveľa ekologickejšou a úspornejšou cestou je investovať do nabíjateľných batérií, ktoré nám v priebehu krátkeho času ušetria nemalé peniaze.

Vypnite, pozhasínajte

Zvyknete dávať váš mobilný telefón na noc na nabíjačku? Priemerná doba nabíjania dnešných smart mobilných telefónov sa pohybuje na úrovni 2 hodín. Ak si v noci doprajete 8 hodinový spánok, počas ktorého váš mobilný telefón „nabíjate“, nielenže tým plytváte energiou, ale zároveň si tak poškodzujete batériu. No a tu sa pomaly dostávame k predchádzajúcemu bodu, kde sme hľadali lokálnych opravárov. Rovnaký systém šetrenia platí aj pri nabíjaní notebookov, zhasnutia nepotrebného osvetlenia, vypnutia televízorov a podobne.

Digitalizácia

Digitalizácia je skvelý trik, ktorým ušetríme nielen naše peniaze, ale aj stromy. Je to jednoduché. Nechajte si elektronicky posielať faktúry za energie, mobilný telefón, využívajte elektronické bankovníctvo, vyskúšajte streamovacie služby ako Netflix, či Spotify. Sú to jednoduché triky, ktoré sú z dlhodobého hľadiska cenovo výhodné. Napríklad väčšina bánk má zasielanie papierových výpisov spoplatnené, elektronickými výpismi ušetríme lesy aj našu peňaženku.

Lokálnosť a sezónnosť

Na Slovensku si vieme dopestovať a produkovať všetky základné potraviny, no naučili sme sa naše kvalitné výrobky vyvážať a zahraničné dovážať. Vytvorili sme zvláštny systém, ktorému málo kto rozumie. Ak pri našich nákupoch dáme prednosť lokálnym výrobcom, či malým farmárom, budeme na jednej strane poznať pôvod nakupovaných potravín, podporíme aj rozvoj miestnych hospodárov a na druhej strane pomôžeme našej prírode. Znížime totiž množstvo skleníkových plynov, ktoré sa vyprodukujú, keď sa k nám výrobky dovážajú.

Vlastné čistiace prostriedky

Tiež sa vám častokrát stáva, že pri čistení napríklad kúpelne je vaša pokožka podráždená a cítite silný chemický zápach? Áno, možno sa vám podarí dokonalo odstrániť vodný kameň, ale do kanalizácie tak vypúšťate nemalé množstvo chemických látok a nehovoriac o množstve plastového odpadu po čističoch. A pritom vyrobiť si domáci a účinný čistič nie je nič náročné a postačia nám ingrediencie, ktoré hravo nájdeme aj doma.

Kompostujte

Častokrát míňame veľa peňazí na kúpu kvalitného kompostu do našej záhrady. Pritom stačí jednoduchá vec. Vyčleniť si kúsok priestoru vo svojej záhrade a zriadiť si kompost. Je to skvelý spôsob ako eliminovať množstvo odpadu z domácnosti, ktorý putuje na skládky a zároveň si tak sami vytvoríme ten najprírodnejší kompost, za ktorý sa nám naša záhrada poďakuje bohatou úrodou.

Nemusíme byť vegetariánmi

Pokúsme sa aspoň vyskúšať rastlinnú stravu. Vyberme si jeden alebo dva dni v týždni, v ktoré vynecháme mäsité jedlá. Podľa informácií na stránke worldwildlife.org, je spotreba vody na 1 kilogram pšenice asi 750 litrov. Na výrobu 1 kilogramu hovädzieho mäsa sa spotrebuje 10 000 – 15 000 litrov vody (waterfootprint.org). To je obrovský rozdiel pre ktorý sa oplatí zredukovať spotrebu mäsa.


Páči sa vám, čo píšeme?

Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Odporučte článok vašim známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook EkoReštart
Instagram @ekorestart.sk
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.