Máj – lásky čas. Aká ochrana je najviac ekologická? Zistíte to v našom EKO sprievodcovi antikoncepciou

Hneď na začiatok vás chceme ubezpečiť, že tento článok nemá byť nijakým príkazom, (koniec-koncov, to nie je cieľom ani iných článkov) ale skôr návodom ako sa dajú veci robiť inak, ekologickejšie a skôr zaujímavým prierezom rôznych druhov antikoncepčných metód, ich výhod a nevýhod. Toľko k úvodu a teraz poďme na zaujímavé fakty. 🙂

Na začiatok

Pokiaľ ide o antikoncepciu, jedinou stopercentne spoľahlivou metódou je abstinencia. Na tom sa zhodneme asi všetci. Ak si však chcete užiť zdravý sexuálny život, ktorý neprináša na svet nový život, potom si budete musieť vybrať jednu alebo viac alternatívnych metód antikoncepcie. Dostupných je približne 15 druhov antikoncepcie, pričom niektoré sú ekologickejšie ako iné. V tomto článku sa pozrieme na antikoncepciu, načrtneme najobľúbenejšie možnosti a preskúmame, nakoľko je každá z nich “zelená”, alebo má potenciál ňou byť.

Veci, ktoré ľudia zvažujú pri rozhodovaní sa o antikoncepcii

Ľudia majú často tendenciu zvoliť si antikoncepciu na základe viacerých faktorov. Rozhodujúca môže byť účinnosť, jednoduchosť použitia, kompatibilita, požadovaná úroveň ochrany. Rôzne metódy vyhovujú rôznym jednotlivcom a párom. Okrem toho sa však diskutuje aj o vplyve antikoncepcie na životné prostredie. Takže, poďme sa teraz na to pozrieť z hľadiska ekológie.

zdroj: freepik.com

Metódy antikoncepcie a životné prostredie

Niektoré z najpopulárnejších možností antikoncepcie sú tieto:

Antikoncepčná tabletka

K dispozícii je veľké množstvo antikoncepčných piluliek – vrátane kombinovaných piluliek, ktoré obsahujú kombináciu hormónov estrogén a progesterón. Pri správnom užívaní je antikoncepčná tabletka účinná na 99 percent. Väčšina ľudí ich však neberie dokonale, a preto sa predpokladá, že skutočná účinnosť je okolo 91 percent. 9 zo 100 žien, ktoré užívajú tabletku ako formu antikoncepcie, otehotnie každý rok, čo poukazuje na dôležitosť užívania tabletky presne tak, ako vám to bolo povedané.

Nakoľko je teda tabletka ekologická?

Existujú obavy z pilulky a jej vplyvu na životné prostredie. Hormóny z nej neskôr opustia organizmus prostredníctvom moču a dostanú sa do vodných ciest. Environmentálne agentúry na celom svete zistili, že vystavenie antikoncepčným hormónom má výrazný vplyv na ryby – zmenilo ich gény a správanie. Ich reprodukcia je narušená a oneskorená a bolo tiež zaznamenané poškodenie obličiek a pečene rýb. Pri zvažovaní pilulky a jej vplyvu na životné prostredie tiež stojí za zmienku, že pilulka je balená v blistrových baleniach a kartónových obaloch, takže sa uistite, že ich správne recyklujete, keď je to možné.

Kondómy

„Mužský kondóm“ je najobľúbenejší, existuje však aj „ženský kondóm“. Kondómy, ktoré sa používajú správne sú na 98 percent účinné pri prevencii nechcených tehotenstiev, ale keďže dokonalosť je aj tu zriedkavá, skutočná štatistika je niekde pri 85 percentách. Ak sa kondóm používa sa ako jediná forma antikoncepcie, každý rok otehotnie 15 zo 100 žien. Dôvody môžu zahŕňať nesprávne navliekanie, neúplné rozvinutie, prípadne ich použitie po záručnej dobe. Napriek tomu sú kondómy jedinou metódou antikoncepcie, ktorá pri správnom používaní do istej miery chráni pred nežiaducimi sexuálne prenosnými infekciami a chorobami.

Aký je vplyv kondómov na životné prostredie?

Ide o produkt na jedno použitie a štandardné verzie sú vyrobené z biologicky odbúrateľných materiálov zmiešaných s biologicky nerozložiteľnými materiálmi – čo znamená, že sú odsúdené na tisíce rokov na skládkach. Mnohé kondómy navyše obsahujú vedľajší živočíšny produkt nazývaný kazeín, ktorý pochádza z kravského a kozieho mlieka. Tieto kondómy preto nie sú vegánske, ani bez “krutosti”. Na trhu sú však aj ekologickejšie možnosti – existujú vegánske, prírodné kondómy, ktoré sú vyrobené z fairtrade gumy a sú plne biologicky odbúrateľné. Ak výrobcovia sľubujú funkčnosť navyše, napríklad “dlhšiu výdrž” alebo “väčšie potešenie a citlivosť”, vo všeobecnosti to znamená viac pridaných chemikálií. Štúdie naznačujú, že niektoré z nich môžu narušiť hormóny a vaginálnu flóru. A ak takéto kondómy skončia na skládke, tieto chemikálie sa môžu vylúhovať do podzemnej vody.

A čo je najdôležitejšie, keď už používate kondómy, po použití ich zahoďte do koša a nesplachujte do záchoda! Nielenže môžu zablokovať toalety, ale môžu spôsobiť rôzne problémy v riekach a moriach. Balenie kondómov je tiež environmentálny problém, ale je ťažké ho obísť, pretože každý kondóm musí byť pred použitím zabalený spôsobom, ktorý je individuálny a nekontaminovaný.

Vnútromaternicové teliesko (IUD)

IUD, tiež známy ako „cievka“  je malé “zariadenie” v tvare T vyrobené z plastu alebo kovu, ktoré sa vkladá do maternice, kde môže zostať 5 až 10 rokov. Vnútromaternicové teliesko je na 99 percent účinné ako antikoncepcia, keď je správne vložené a nevyžaduje žiadnu inú starostlivosť. IUS (vnútromaternicový systém) je podobný, ale uvoľňuje do tela gestagén, zatiaľ čo vnútromaternicové teliesko je bez hormónov a spolieha sa len na samotné teliesko, aby sa zabránilo otehotneniu. Bez hormónov a iba s jedným malým zariadením používaným každých päť až 10 rokov je vnútromaternicové teliesko pravdepodobne najekologickejšou možnosťou antikoncepcie – ale nevyhovuje každému! Okrem vyššie uvedených ekologických výhod, vnútromaternicové teliesko často vedie k tomu, že jeho užívateľka má menšiu alebo žiadnu menštruáciu.

Náplaste, vaginálne krúžky, pesar

Tieto sú vyrobené z plastu, uvoľňujú hormóny a sú dodávané v plastových obaloch. K tomu sa musia vymieňať raz mesačne, resp. raz týždenne. Pesar alebo klobúčik možno opakovane používať 2 roky, je vyrobený zo silikónu a neobsahuje žiadne hormóny. Je to tým pádom menej škodlivá možnosť.

Sterilizácia

Ak ste si istí, že nechcete mať žiadne deti, alebo už nechcete rozšíriť rodinu, ktorú máte, potom sú k dispozícii dve možnosti: sterilizácia (pre osoby so ženským reprodukčným systémom) a vazektómia (pre osoby s mužským reprodukčným systémom).

Aplikácie na sledovanie plodných dní

Aplikácie, ktoré vám pomôžu sledovať ovuláciu a zvoliť si najlepšie obdobie na vyhnutie sa počatiu, majú minimálny dopad na životné prostredie, ale ich efektívnosť je predmetom diskusií (niektoré štúdie hovoria o 27% nespoľahlivosti).

zdroj: freepik.com

Antikoncepcia je šetrná k životnému prostrediu

Vieme, že je to odvážne tvrdenie, ale mnohí odborníci hovoria, že akákoľvek antikoncepcia je v porovnaní s nárastom počtu obyvateľov ekologická. Ľudia sú, žiaľ, pre našu planétu ekologickou záťažou číslo jeden. Je potrebné si však vybrať spôsob antikoncepcie, ktorý je v prvom rade vhodný pre vás. Až potom môžete robiť ekologické rozhodnutia – či už pomocou biologicky odbúrateľných kondómov, alebo kontaktovaním výrobcu tabletiek so žiadosťou, aby urobil ich obal šetrnejší k životnému prostrediu.

Na záver

V tomto článku sme samozrejme nepokryli všetky možnosti – sú tu ďalšie, ktoré môžete zvážiť. Keď sa však na antikoncepciu pozeráme z hľadiska životného prostredia, pamätajte, že kontrola pôrodnosti je osobná vec a to, čo vyhovuje jednej osobe, nemusí vyhovovať inej. Vaše osobné zdravie je dôležité, preto sa pred rozhodnutím o antikoncepcii vždy poraďte so svojím lekárom. Pamätajte tiež, že iba abstinencia, prípadne kondómy vás môžu ochrániť pred nežiaducimi sexuálne prenosnými infekciami a chorobami.