Chôdza a jej najvýznamnejšie benefity: 10 dôvodov, prečo ísť radšej pešo a nechať auto doma

Zavedenie pravidelnej chôdze do každodenného života má množstvo výhod pre vás i vaše okolie. Nielenže to bude pozitívne pôsobiť na vaše fyzické a psychické zdravie, ale ovplyvní to aj životné prostredie. Každý dobrý EKO skutok sa počíta. Naše nadšenie z benefitov chôdze radi odôvodníme a podelíme sa s ním aj s vami. Tu sú hlavné dôvody, prečo by ste mali pravidelnú chôdzu praktizovať.

Zníženie emisií

Zdanlivo zrejmé vyhlásenie, ktoré si zaslúži hlbšie preskúmanie. Viac ako 10 miliónov ľudí ročne zomiera v dôsledku znečistenia ovzdušia. Emisie automobilov sú jednou z hlavných príčin skleníkových plynov. Doprava je zodpovedná za takmer štvrtinu emisií skleníkových plynov EÚ a za takmer pätinu emisií skleníkových plynov SR. Výskum naznačuje, že výber chôdze namiesto cestovania autom môže mať v priebehu roka významné výhody pre životné prostredie. Bolo vypočítané, že päť ciest s dĺžkou 2 km, ktoré prejdete týždenne pešo (namiesto autom) môže znížiť množstvo emisií o 86 kg ročne. A to už je pekné číslo na jednu osobu.

Šetrenie do budúcna

Nielenže obmedzuje znečistenie emisiami automobilov, chôdza môže tiež prispieť k zníženiu budúcich výdavkov. Znečistenie časom spôsobuje škody na okolí, vrátane budov a prírody. Znížením množstva vyprodukovaného oxidu uhličitého bude potrebných menej financií na nápravu tohto poškodenia. Tieto peniaze by potom mohli ísť do iných oblastí ako sú školstvo a zdravotníctvo.

Tichšie prostredie

Čím viac ľudí chodí pešo a menej používa autá, tým výraznejšie klesá hluk. Ľudia vo všeobecnosti nemajú radi zvuk generovaný dopravou v mestských oblastiach, pretože spôsobuje poruchy spánku a narúša iné pokojné aktivity, ako je napríklad čítanie. Ak by viac ľudí chodilo pešo, hluk z dopravy by sa mohol znížiť, čo by malo prínos pre zdravie, nielen životného prostredia, ale aj ľudí a zvierat. Keď sú jedinci dlhodobo vystavení hluku z dopravy, spôsobuje to nielen frustráciu, ale aj prípadné poškodenie sluchu.

zdroj: freepik.com

Nulové náklady

Jednou z najlepších výhod chôdze je, že je zadarmo. Na rozdiel od niektorých iných foriem cvičenia je bezplatná a nevyžaduje žiadne špeciálne vybavenie ani tréning. Môžete si počas nej pokojne vychutnať miestne okolie a sledovať zmeny v prírode. S autom musíte platiť za údržbu, poistenie a daň, ale musíte si tiež zabezpečiť dostatok paliva. Znížením svojich jázd spotrebujete menej paliva a ušetríte viac peňazí.

Psychické benefity

Pravidelná chôdza má výrazne pozitívny vplyv na celkové psychické zdravie a pohodu. To platí najmä pre chodenie v prírodnom prostredí, ako sú napríklad pobrežné chodníky, parky a iné zelené plochy, ktoré blahodarne ovplyvňujú psychické zdravie. Chôdza v takomto prostredí dokáže odbúrať stres, úzkosť, smútok a posilniť imunitu. Môže tiež zvýšiť našu schopnosť sústrediť sa a myslieť s väčšou jasnosťou. Chôdza zlepšuje aj kreativitu a schopnosť riešiť problémy. Keď rozhýbete nohy, váš mozog začne pracovať lepšie.

Zdravšie telo

Naše organizmy túžia po pohybe, hoci len z času na čas, aby sme tak znovu nabili naše telo aj myseľ. Každodenne sa musíme naháňať, aby sme stihli autobus, vlak, mhd do školy, práce, alebo na večeru či stretnutie s kamarátmi. My však potrebujete čas a priestor na pohyb, a preto je dobré zaradiť ho do každého dňa, aspoň formou chôdze. Navyše je to spôsob, ako môžete preskúmať svoje okolie a objavovať náhodné, fascinujúce veci. Pravidelná chôdza môže tiež znížiť riziko vzniku ochorení, ako sú srdcové choroby, cukrovka 2. typu, osteoporóza a niektoré druhy rakoviny. Len pomocou chôdze si udržíte a zlepšíte svoje zdravie, posilníte kosti, znížite prebytočný telesný tuk a zvýšite svalovú silu a vytrvalosť.

Zelenšie prostredie

Ďalším podnetom pre používanie vlastných nôh je, že vyžadujú menej miesta. Na celú plochu auta sa zmestí okolo 20 ľudí, ktorí idú pešo. Chôdza vedie k menšiemu dopravnému preťaženiu. Parkovanie vozidiel je ďalšou otázkou z hľadiska využitia priestoru a problémom samým o sebe. Namiesto parkovísk by sa mohli v mestách vysadiť stromy, pretože mestská zeleň má pozitívny vplyv na životné prostredie a komunitu. Zeleň a samotná príroda poskytuje sviežejší a čistejší vzduch. V porovnaní s cementom a betónom, stromy čistia ovzdušie absorbovaním oxidu uhličitého a iných škodlivých častíc a uvoľňovaním kyslíka, zatiaľ čo zastavané prostredie prispieva k jeho znečisteniu. Zelené plochy sú veľmi dôležité aj preto, že slúžia ako oddychové miesta, ktoré umožňujú našej mysli odpočívať, relaxovať a zotavovať sa.

Budovanie komunity

Keď sa ulicami prechádza viac osôb, oblasť sa zdá byť bezpečnejšia. Motivuje to ľudí k podobnému činu a pomáha im vyjsť zo svojej komfortnej zóny. Súvisí to aj so znižovaním pocitov úzkosti v mestských oblastiach. Osamelosť nie je dobrá pre vašu psychiku. (Samota vám častokrát prospeje, osamelosť nie.) Ako ľudia sme sociálne stvorenia. Keď sa rozhodnete stráviť nejaký čas vonku, ďaleko od svojich obrazoviek, otvoríte sa možnostiam budovania nových kontaktov. A ľudia sa cítia prirodzene bezpečnejšie v prostrediach, kde je prítomná redukcia hlučnej, hustej a nezodpovednej premávky.

Lepší spánok a imunita

Ak budete pravidelne cvičiť, budete v noci lepšie spať. Je to preto, že fyzická aktivita prirodzene zvyšuje účinky melatonínu, hormónu spánku. Štúdia zistila, že u zdravých dospelých jedincov, ktorí denne chodili pešo, to malo významný pozitívny vplyv na kvalitu a dĺžku spánku. Chôdza tiež pomáha znižovať bolesť a stres, ktoré môžu spôsobiť poruchy spánku. Mierne intenzívne cvičenie – a najmä chôdza – zlepšuje aj náš imunitný systém. Zvyšuje počet imunitných buniek, ktoré napádajú patogény v našom tele, čím sa znižuje riziko vážneho ochorenia na infekčné choroby.

Je vhodná pre viaceré skupiny

Naše telá nie sú určené na to, aby sme celý deň sedeli. Akýkoľvek typ pohybu je lepší ako žiadny pohyb. Chôdza je skvelou formou fyzickej aktivity aj pre ľudí s nadváhou, starších alebo ľudí, ktorí už dlho necvičili. Chôdza si vyžaduje len minimálne, takmer žiadne vybavenie, možno ju vykonávať kedykoľvek počas dňa a hlavne vlastným tempom. Ak je pre vás príliš ťažké chodiť odporúčaných 30 minút denne naraz, robte pravidelné malé prechádzky (po 10 minút) 3-krát denne a postupne ich predlžujte. Môžete sa prejsť bez obáv z rizík spojených s niektorými ráznejšími formami cvičenia. A ak vás to začne naozaj baviť, chôdza sa neobmedzuje len na prechádzky po miestnych uliciach. Existujú rôzne kluby, ktoré môžete navštíviť, aby sa chodenie pešo stalo príjemnou a spoločenskou súčasťou vášho životného štýlu.

Na záver možno povedať, že výberom chôdze – hoci aj na kratšie vzdialenosti – môžete výrazne prispieť k zdraviu životného prostredia. Ako začať?

  • Vystúpte z MHD o jednu zastávku skôr a do práce alebo domov choďte pešo.
  • Choďte pešo (nešoférujte) do miestneho obchodu.
  • Prejdite sa so psom (alebo so psom vášho suseda, alebo s vaším susedom).
  • Urobte z chôdze súčasť vašej rutiny. Snažte sa napríklad chodiť každý deň v rovnakom čase.
  • Naše telá majú tendenciu zvyknúť si na fyzickú aktivitu, takže postupne  zvyšujte svoju intenzitu, ak budete zlepšovať svoju kondíciu.

Ak sa teraz cítite inšpirovaní vyjsť von a začať viac chodiť pešo, náš článok mal význam. Ak nie, čítajte znova. 🙂