Môže nám to pripadať zvláštne, avšak medzi počítaním kalórií a meraním uhlíkovej stopy existuje súvislosť. V čom? Jednoducho v pochopení a prijatí.
Určite to poznáte. Aj keď nemusíte patriť medzi športovo založených ľudí alebo medzi tých, ktorí si musia strážiť svoju váhu, niekedy vám nedá nepozrieť na údaje o energetických hodnotách jedla, ktoré konzumujete. Zvykli sme si, že sú bežnou súčasťou informácií na obaloch s jedlom. V minulosti sme ich nepoznali a dnes na ich sledovanie úplne prirodzene používame aj rôzne aplikácie či smart hodinky. Vďaka tomu lepšie rozumieme nášmu telu a príjmu a výdaju energie, ktorú potrebujeme pre správne fungovanie.
A rovnako je to aj s meraním uhlíkovej stopy. Možno ste sa vo svojom okolí stretli s názormi, ktoré spochybňujú výpočty alebo aj celú problematiku vplyvu zvýšeného množstva oxidu uhličitého na našu klímu. Každá nová téma však potrebuje svoj čas pre pochopenie a prijatie. Poznanie hodnoty vyprodukovaného oxidu uhličitého pri nákupoch nám pomáha lepšie rozumieť tomu, aký vplyv majú naše nákupné rozhodnutia na stav životného prostredia. Takúto funkcionalitu priniesla v minulom roku Tatra banka pre svojich klientov. Vo svojich mobilných aplikáciách môžu vidieť pri každej platbe kartou, akú odhadovanú hodnotu ekvivalentu CO2 predstavuje nákup v potravinách, na pumpe či v obchode s oblečením.
Ako to funguje?
Klient bežne zaplatí v obchode či na internete svojou kartou a v prehľade pohybov na účte mu banka zobrazí hodnotu ekvivalentu CO2. Výpočet je odhadovaný, lebo banka, samozrejme, nepozná obsah nákupného košíka. Vychádza z kategórie obchodníka a vstupuje do neho napríklad aj celý výrobný reťazec od vzniku suroviny až po konečnú likvidáciu produktov v danej kategórii. Banka klientom pri každej transakcii zobrazuje aj tipy pre udržateľnejšie nákupy a zaujímavé informácie, ktoré im môžu pomôcť žiť udržateľnejším spôsobom života.
>>> VIAC O MERANÍ UHLÍKOVEJ STOPY
Titulný obrázok: zdroj Profimedia