Varenie a pečenie patria medzi najviac energeticky náročné činnosti v rámci našej domácnosti. Pomôcť šetriť energiami, surovinami, našim časom, ale aj našimi financiami, nám pomôžu praktické rady, ktoré sú jednoduché a môže ich vyskúšať každý.
Dvierka rúry a chladničky otvárajme iba v nevyhnutných prípadoch
Ak necháme dvere chladničky otvorené, unikne studený vzduch, čo znamená, že chladnička musí pracovať oveľa viac, aby opäť dosiahla požadovanú vnútornú teplotu. To isté platí aj v prípade rúry na pečenie. Jedlá sa pripravia oveľa rýchlejšie a rovnomernejšie, ak sa vyhneme opakovanému otváraniu dvierok. Navyše otváraním dvierok sa môže znížiť teplota v rúre aj o 27 °C.
- Všetko, čo potrebujeme na varenie sa pokúsme z chladničky vytiahnuť naraz.
- Použime časovač na rúre na pomoc s predhrievaním, kontrolou jedla a ako pripomienku nezabudnúť rúru vypnúť.
Zmrazené potraviny rozmrazujme v chladničke
Postupné rozmrazovanie potravín v chladničke je oveľa zdravšie a energeticky menej náročné, ako keď na rozmrazovanie použijeme mikrovlnú rúru. Mrazené potraviny navyše pomáhajú udržiavať chlad vo vnútri chladničky, pretože chlad z mrazených potravín preniká aj do okolitého vzduchu chladničky.
Veľkosť varnej dosky či horáka prispôsobme veľkosti hrnca
Ak na varenie používame iba malý hrniec, položme ho na najmenší horák. Pri použití väčšieho horáku ako je veľkosť hrnca či panvice, umožňujeme teplu, aby unikalo do miestnosti. Jedlo týmto spôsobom rýchlejšie nepripravíme a navyše plytváme elektrinou, či plynom. Naopak, menšie hrnce s vodou vrú rýchlejšie, ak je horák nastavený na nižší stupeň.
Pokrievka patrí na hrniec
Nezabudnime vždy, ako je to možné, používať pokrievku. Predchádzame tým únikom tepla a pary do miestnosti a jedlo sa pripraví rýchlejšie.
Pečme naraz viac ako jednu vec
Ak si zvykneme v rúre naraz pripravovať viacero jedál, ušetríme tým veľké množstvo energie. Napríklad, ak pripravujeme pečené kura, skúsme s ním naraz upiecť aj zemiaky, či zeleninu.
Tlakový hrniec
Ak chcete dosiahnuť maximálnu efektívnosť pri varení, zaobstarajte si tlakový hrniec. Tlakový hrniec má úžasnú schopnosť pripraviť jedlo za tretinu času ako klasický hrniec.
Používajme minimálne množstvo vody
Čím viac vody budeme používať, tým viac energie je potrebnej na to, aby sa voda priviedla do varu.Skvelý tip na zovretie vody je použiť rýchlovarnú kanvicu a vodu následne preliať do hrnca, v ktorom pokrm pripravujeme.
Pečme v sklenených alebo keramických nádobách
Sklenené a keramické pekáče majú množstvo úžasných vlastností a v našich kuchyniach by nemali chýbať. Pečenie je rovnomernejšie, jedlo sa v nich pripraví oveľa rýchlejšie a je vláčnejšie. Navyše, vďaka svojim vlastnostiam, nám umožňujú pracovať s nižšou teplotou rúry, čím šetríme energiou.
Varič alebo rúru vypínajme o niečo skôr
Pri varení napríklad cestovín, zemiakov alebo vajec, vypnime horák o pár minút skôr, horúca voda nám jedlo dovarí. To isté platí aj v prípade rúry.
Nevyhadzujme a neplytvajme
Naučme sa zúžitkovať všetko jedlo. Zostalo vám z večere napríklad veľa ryže? Čo tak ju na druhý deň využiť a pripraviť chutné rizoto? Stačí opražiť cibuľku, pridať zeleninku, podľa chuti aj trochu vývaru a chutný obed je na svete. Rovnako postupujme aj pri pečení. Ak napríklad z vajíčka potrebujeme len bielok na šľahanie snehu, žĺtko nevyhodíme, ale odložíme a použime na niečo iné.
Kompostujme
Namiesto hádzania zvyškov potravín do koša ich kompostujme. Je to vynikajúci spôsob, ako znížiť množstvo odpadu a zároveň cesta ako zlepšiť stav našej pôdy. Po niekoľkých týždňoch budeme mať pôdu bohatú na živiny a naša záhradka sa nám poďakujeme bohatou úrodou. Vyhnite sa kompostovaniu mäsa, citrusov, čajových vreciek a rýb. Na kompostovanie sú vhodné:
- Odrezky tráv a listy
- Rastlinné kúsky
- Ovocné šupky a zvyšky
- Vaječné škrupiny
- Kávová usadenina
Súvisiace články
- Ako prestať plytvať potravinami? Vyskúšajte Desatoro neplytvania od o.z. Free Food
- Čo urobiť s použitým kuchynským olejom a kde ho môžeme odovzdať?
- Ako správne triediť kuchynský bioodpad, čo do neho patrí a kam ho vyhodiť?
- 8 tipov ako mať zero waste kuchyňu
- Ako si aj v práci vytvoriť ekologickú a zero waste kuchynku? Inšpirujte sa našimi tipmi
Páči sa vám, čo píšeme?
Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.