Dajme na rady odborníkov a užime si silvestrovské oslavy zodpovedne

Hlučné výbuchy pyrotechniky, typické pre oslavy príchodu nového roka, sú zábavou pre ľudí a nočnou morou pre zvieratá. Niektorí domáci miláčikovia ich prečkajú v láskavom opojení veterinárnych liekov, alebo trasúc sa vo svojom úkryte. Majitelia sú im nablízku, pozornosť od vzruchov môžu odviesť napríklad hrou. Pomôcť však treba i zvieratám v prírode – v záhradách, parkoch, či na poliach, kde sú každoročne vystavené stresu z hlučnej zábavy. Predísť stratám na ich životoch a zraneniam sa dá jednoducho.

„Predstavte si, že ležíte v posteli, pokojne snívate a odrazu – tresk! Salva a za ňou ďalšia, neprestajné výbuchy a všade prebleskujú svetlá ako z reflektorov. Čo urobíte? Možno by ste preľaknutí vybehli von a utekali od tej hrôzy čo najďalej. Podobný stres zažívajú zvieratá v krajine vždy, keď oslavujeme ohňostrojmi – teda svetelnými a zvukovými efektmi s mohutnou silou a dosahom. Vyľakané opúšťajú svoje úkryty a vrhajú sa do tmavého nebezpečenstva,“ hovorí Lucia Deutschová z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku.

„Napríklad vtáky sa v zime častejšie zdržiavajú v skupinách. Nerozvážne používanie pyrotechniky sa preto môže stať osudné aj pre celé kŕdle. V roku 2011 svet obletela správa, keď v mestečku Beebe v štáte Arkansas, v noci okolo jedenástej začali z neba padať tisíce vtákov druhu vlhovec červenokrídly. Pristávali na strechy, cesty, dvory, na ľudí, chodníky boli pokryté vtákmi. Výsledky potvrdili psychickú traumu a vylúčili chorobu či prítomnosť cudzorodých látok v telách uhynutých jedincov. Pravdepodobnou príčinou je, že vtáky boli vydesené ohňostrojmi počas osláv príchodu nového roka, stratili koordináciu a narážali do prekážok,“ dopĺňa Deutschová.

„S používaním pyrotechniky sa začína nezriedka už cez deň, čo môže stresovať okrem iných druhov aj myšiarky ušaté – sovy, ktoré zimujú v skupinách na stromoch parkov či záhrad. Cez deň potrebujú odpočívať, na lov sa vydávajú za súmraku. Najviac pyrotechniky sa používa za šera alebo v noci, kedy už vtáky zanocovali (s výnimkou sov), čím je vplyv ešte rušivejší a nepríjemnejší. V tme sa rozospaté vtáky (napríklad hrdličky, vrabce, stehlíky) orientujú ťažšie. Nočné prelety môžu spôsobiť zbytočnú stratu tukových, ako aj energetických zásob, nazbieraných počas krátkeho zimného dňa, čo sa môže zimujúcemu vtáctvu stať i osudným. Je zrejmé, že kým niektorí ľudia majú z hlučných a svetelných efektov radosť, vtáctvo a iné živočíchy trpia,“ hovorí Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.

Mnoho štúdií preukázalo, že zvieratá menia svoje správanie a vykazujú fyziologickú odpoveď na náhle hlasné zvuky. Touto témou sa v špecializovanom výskume zaoberali i odborníci v Holandsku. Zistili, že novoročné oslavy spôsobili stres a masívny presun veľkého množstva vtákov z oblastí, kde boli využité ohňostroje a ktoré boli pre vtáky dôležitým biotopom

Aby naše oslavy neublížili zvieratám, odborníci pripravili niekoľko rád:

  • Namiesto hlučných delobuchov a ohromujúcich svetelných efektov zvoľte napríklad prskavky, alebo sviečky. Eliminujete tak nielen hluk, ale tiež nepríjemné zostatkové toxické látky v prostredí.
  • Ak sa pyrotechniky neviete vzdať, vyberte si takú, ktorá má len malý dosah – čo sa týka hlučnosti aj svetelných efektov.
  • Nepoužívajte pyrotechniku v blízkosti lokalít, kde sa môže ukrývať vtáctvo, alebo iné zvieratá – vyhýbajte sa porastom stromov či kríkov, vodným plochám, parkom, cintorínom, záhradám a ďalším miestam, ktoré živočíchy s obľubou využívajú na odpočinok. Ak vtáctvo či iné zvieratá nevidíte, neznamená to, že tam nie sú.
  • Pred použitím pyrotechniky odstráňte aspoň 1 deň predtým všetky kŕmidlá a iné lákadlá pre vtáctvo. Ak nie je možné odstránenie, zakryte ich.
  • Pozorne dodržiavajte pokyny – návod na použitie pyrotechniky, ktorú sa chystáte použiť. Tieto pokyny často obsahujú aj zásady pre ochranu domácich zvierat a voľne žijúcich živočíchov.
  • Vždy odstráňte všetok svoj odpad vzniknutý použitím pyrotechniky.

Článok sme vám priniesli vďaka občianskemu združeniu Ochrana dravcov na Slovensku, ktoré sa venuje výskumu a ochrane voľne žijúcich dravých vtákov a sov vo voľnej prírode na celom území Slovenska.


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.