Francúzska vláda oznámila plány na zákaz predaja ovocia a zeleniny v jednorazových plastových obaloch od 1. januára 2022 ako súčasť svojho zákona o odpadoch zameraného na ekologickú transformáciu krajiny zahŕňajúcu vyradenie plastov na jedno použitie do roku 2040.
Zákaz používania plastových obalov na ovocie a zeleninu s hmotnosťou balenia menej ako 1,5 kg tak predstavuje ďalší krok Francúzska pre znižovanie vyprodukovaného plastového odpadu. Prvou fázou bol zákaz predaja jednorazového riadu vrátane pohárov a tanierov, či vatových tampónov. V roku 2021 francúzska vláda rozšírila tento zákon zákazom predaja plastových slamiek, príborov, viečok na nápojové poháre, či plastových konfiet.
Novela zákona vstúpi do platnosti 1. januára 2022, no zákon sa bude uplatňovať postupne až do 30. júna 2026, aby mali výrobcovia čas na zmenu a nájdenie vhodných alternatív a riešení.
V prvej fáze bude platiť zákaz používania plastových obalov na približne 30 druhov čerstvého nespracovaného ovocia a zeleniny, ako napríklad pór, cuketa, baklažán, paprika, uhorky, zemiaky, mrkva, kapusta, okrúhle rajčiny, karfiol, ostatná koreňová zelenina, z ovocia najmä jablká, hrušky, pomaranče, mandarínky, citróny, grapefruity, slivky, melóny, ananásy, či mango.
Odhaduje sa, že v súčasnej dobe je až 37% čerstvého ovocia a zeleniny zabalených v plastových obaloch. Podľa informácií francúzskeho ministerstva životného prostredia odstráni nové opatrenie zhruba miliardu „nepotrebných plastových obalov“.
Novela zákona bude mať zatiaľ dve výnimky: ovocie a zeleninu predávanú v baleniach 1,5 kg a viac a ovocie a zeleninu, u ktorých hrozí riziko poškodenia, ak by sa predávali voľne.
Cieľom opatrení je motivovať zákazníkov nosiť si do predajní vlastné nákupné sieťky či vrecká na zeleninu a ovocie a zároveň motivovať pestovateľov a predajcov, aby vlastnými krokmi predchádzali tvorbe obalového odpadu.
Od roku 2022 sa očakávajú aj ďalšie zmeny v zákonoch Francúzska, ktoré sa dotknú plastových vrecúšok na čaj, zákazu plastových hračiek, ktoré sú súčasťou detských menu v niektorých fastfoodových reťazcoch, či zákazu používania jednorazových obalov na jedlá a nápoje podávané a konzumované v mieste predaja.
Páči sa vám, čo píšeme?
Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.