Polystyrén je bežne používaným materiálom, s ktorým sa stretávame na každom kroku. Pomáha pri ochrane výrobkov pred poškodením, ako súčasť balenia elektroniky, či krehkých predmetov, využitie nachádza aj pri donáškach z reštaurácií a svoje opodstatnenie už roky dokazuje aj v stavebníctve vďaka svojím tepelnoizolačným vlastnostiam. Len málokto však vie, že polystyrén ako taký je 100% recyklovateľná komodita. Záleží iba na nás, ako sme disciplinovaní a ako s ním naložíme.
V dnešnej dobe už väčšina z nás hľadí na používané materiály ako na budúci odpad. Snažíme sa vyberať práve také, ktoré po doslúžení budú môcť zostať čo najdlhšie cirkulovať v obehu. Jedným z takých materiálov je aj stavebný polystyrén. Na jednej strane nám polystyrénový odpad môže vzniknúť pri demolácii starých stavieb a na druhej strane riešime otázku, čo s odrezkami polystyrénu, ktoré nám vystali pri zatepľovaní nových stavieb.
Aby nekončil polystyrénový odpad na skládkach, tak aj v Európe začínajú vznikať prvé firmy na spracovanie demolačného stavebného expandovaného polystyrénu (EPS), kde dokážu polystyrén očistiť a separovať od lepidla a iných nečistôt. Takto očistený polystyrén je následne použiteľný pre ďalšiu výrobu, či už priamo pre výrobcov suroviny EPS alebo pre spracovateľov.
Na druhej strane, odrezky, ktoré vznikajú na stavbe, sa po zbere a následnom podrtení pridávajú ako recyklát do primárnej suroviny. A práve správnym vytriedením polystyrénu vieme jednoducho zabezpečiť obehovú životnosť tohto materiálu, ktorý častokrát mylne končí nevyužitý na skládkach.
Kde môžeme polystyrén odovzdať?
Už vo viacerých stavebninách po Slovensku (napríklad sieť stavebnín DEK) nájdeme špeciálne kontajnery, do ktorých môžeme bezplatne doniesť polystyrén, ktorý nám zvýšil na stavbe, resp. odrezky, ktoré vznikli. „Na vlastné náklady zabezpečujeme zber z týchto miest. Disponujeme linkou na spracovanie odpadového polystyrénu a povoleniami od orgánov životného prostredia na jeho následné spracovanie. Takto mesačne spracujeme aj 50 kamiónov polystyrénového odpadu, ktorý by inak skončil na skládke,“ vysvetlil nám konateľ firmy Slovizol, Stanislav Sedlár. Slovizol ako jeden z prvých výrobcov expandovaného polystyrénu na Slovensku zabezpečuje zber zvyškov stavebného polystyrénu od svojich obchodných partnerov, stavebnín a zberných dvorov. Odpad sa opätovne využije na výrobu nového polystyrénu a zabezpečí sa tak jeho cirkulácia.
Do kontajnerov môžeme doniesť aj výplňový polystyrén napríklad z balenia elektroniky, ktorého drť nájde využitie ako prídavok do odľahčených betónov.
Firma Slovizol spolu so Združením výrobcov a spracovateľov EPS – EPS SR, ktoré je členom v európskej organizácii EUMEPS, aktívne spolupracuje na tvorbe noriem a opatrení súvisiacich s obehovým hospodárstvom v rámci Európskej únie aj na Slovensku. Členovia združenia EPS SR sa dobrovoľne zaviazali, že v roku 2025 bude podiel recyklácie stavebného polystyrénu na Slovensku viac ako 50%. Aj v spolupráci s Inštitútom cirkulárnej ekonomiky INCIEN hľadajú spoločne riešenia pre zlepšovanie odpadového hospodárstva aj v rámci našej krajiny. Jedným z výsledkov je aj vytvorenie mapy zberných miest, kde môžu ľudia polystyrén odovzdať.
Ďalším, veľmi významným krokom k ochrane životného prostredia je spolupráca medzi spoločnosťou Slovizol a regionálnym združením 57 obcí z Nitrianskeho kraja. Výsledok je, že odpadový polystyrén z viac ako 25 tisíc domácností a od takmer 81 tisíc obyvateľov nekončí na skládkach ani v prírode, ale vo firme Slovizol, kde sa následne tento polystyrénový odpad spracuje.
Zateplenie domov s použitím polystyrénu je absolútne bezpečné a práca s ním je veľmi jednoduchá, rovnako, ako je jednoduchá aj jeho recyklácia. Stačí iba, aby polystyrén neskončil nevytriedený na skládke a dostal druhú šancu.
Článok sme vám priniesli vďaka spolupráci s výrobcom a recyklátorom expandovaného polystyrénu – so spoločnosťou Slovizol, ktorej už viac ako 14 rokov patrí stabilné miesto na trhu s tepelnoizolačnými materiálmi.
Páči sa vám, čo píšeme?
Podporiť našu prácu môžete zaslaním darcovskej SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.