Len 15 ročná Švédka Greta Thunberg začala v auguste minulého roka protestovať za klimatickú budúcnosť planéty. Ani netušila, aký celosvetový ohlas jej protesty budú mať.
Presne 20. augusta 2018 sa Greta Thunberg, vtedy žiačka 9. ročníka, rozhodla nechodiť do školy až do konania švédskych parlamentných volieb, ktoré boli naplánované na 9. septembra 2018. Urobila tak po horúčavách, ktoré sužovali Európu v roku 2018 a požiaroch vo Švédsku v tom istom roku. Jej požiadavkou bolo, aby Švédska vláda znížila uhlíkové emisie a každý deň počas školských hodín protestovala pred budovou švédskeho parlamentu s nápisom „Skolstrejk för klimatet“ (školský štrajk za klímu).
Pre britský The Guardian sa vtedy vyjadrila: „Švédsko malo práve skúsenosť s najhorúcejším letom vôbec. Blížili sa voľby, ale nikto nehovoril o klimatických zmenách. Preto som sa rozhodla sedávať pred švédskym parlamentom, aby som žiadala našich politikov považovať zmeny klímy za to, čo predstavujú: za najväčšiu vec, ktorej čelíme.“
Prečítajte si tiež:
Ako dlho sa rozkladá cigaretový ohorok či plastový pohár?
Od parlamentných volieb pokračovala v štrajku každý piatok, za čo si postupne vyslúžila celosvetovú pozornosť. Silné bolo jej vyjadrenie na summite OSN o klimatických zmenách v Katoviciach v decembri 2018: „Hovoríte, že nadovšetko milujete svoje deti. A napriek tomu im pred očami kradnete ich budúcnosť“.
Gréta si získala sympatie mnohých študentov v najrôznejších kútoch sveta. Z jej protestov sa rýchlo stal celosvetový fenomén a prerástli do globálnej iniciatívy Fridays for Furture (Piatky za budúcnosť). V marci tohto roku sa do protestov zapojili aj slovenskí stredoškoláci. Protesty prebiehali v Bratislave, Košiciach, Žiline a v Liptovskom Mikuláši. Celosvetovo sa týchto protestov zúčastnilo 1,4 milióna ľudí.
Podľa všetkých správ by aktuálne podujatia, ktoré sa konajú dnes 24. mája, mali prekonať túto hranicu. Protesty sa konajú vo viac ako 1 600 mestách v 119 krajinách sveta vrátane Slovenska. Slovenskí študenti aktuálne protestujú v Bratislave, Košiciach, Žiline, Michalovciach a v Banskej Bystrici.
Cieľom protestov Friday for Future je upozorniť na závažnosť problému klimatických zmien, nájsť riešenia, ktoré zabránia katastrofálnym následkom klimatických zmien, ktoré sa dotknú najmä budúcich generácií, pretože „Zem B“ totiž neexistuje.
Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi na Facebooku, daj like našej Facebook stránke NašeBIO alebo nás sleduj na Instagrame @nasebioeko a už ti neuniknú žiadne novinky zo sveta BIO & EKO.