Iba 10 krajín sveta splnilo normy WHO pre kvalitu ovzdušia. Aký vzduch dýchame na Slovensku?

Smernicu Svetovej zdravotníckej organizácie pre bezpečné hladiny PM2,5 v roku 2023 splnilo iba 10 krajín. Mnohé krajiny si však vylepšili skóre v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi vďaka využívaniu alternatívnych zdrojov energie, vykurovania a dopravy.

Svetová správa o kvalite ovzdušia 2023“, ktorú zostavila švajčiarska spoločnosť IQAir monitorujúca kvalitu ovzdušia, poskytla globálny prehľad údajov o kvalite ovzdušia za uplynulý rok. Správa zhrnula údaje o kvalite ovzdušia zo 134 krajín, ktoré sa zúčastnili prieskumu po celom svete. Viac ako 92 % respondentov prekročilo smernice pre znečistenie časticami. Autori správy uznali, že keďže nie všetky krajiny sa zúčastnili na prieskume, údaje boli obmedzené.

Najčistejšou krajinou bola Francúzska Polynézia s hodnotou PM2,5 iba 3,2. Bangladéš prekročil limit viac ako 10-krát

10 krajín, ktoré splnili normy WHO, bola Francúzska Polynézia s úrovňou PM2,5 len 3.2, potom Maurícius, Island, Grenada, Bermudy, Nový Zéland, Austrália, Portoriko, Estónsko a Fínsko.

Naproti tomu Bangladéš (79.9), Pakistan (73.7) a India (54.4) mali najviac znečistené ovzdušie s úrovňou znečistenia časticami najmenej 10-krát vyššími, ako odporúča WHO.

V rámci Európy sa na prvom mieste v rebríčku najčistejších krajín umiestnil Island, za ním nasledovalo Estónsko, Fínsko, Švédsko a Nórsko.

Najnižšie hodnotené európske krajiny patrí Bosna a Hercegovina, ktorá podľa správy napriek „18 % poklesu úrovne PM2,5 v roku 2023 v porovnaní s rokom 2022“ zostáva opäť najviac znečistenou. Ďalšími najviac znečistenými krajinami boli Severné Macedónsko, Čierna Hora, Srbsko a Turecko. Desiatou najnižšie hodnotenou krajinou je aj Taliansko.

Slovensko sa s hodnotou 13.1 umiestnilo na 16. mieste najnižšie hodnotených európskych krajín. Čistejšie ovzdušie majú v Rakúsku (9.6), v Česku (11.5) a v Maďarsku (12.0).

Analýza odhalila, že hlavným prispievateľom k znečisteniu ovzdušia bola vysoká spotreba fosílnych palív a v niektorých regiónoch sa k tomu pridali faktory vyvolané klimatickými zmenami, ako sú napríklad rozsiahle suchá a následné požiare.

Dobrou správou je, že krajiny, ktoré zavádzajú udržateľnejšie riešenia do bežného života svojich obyvateľov a do fungovania samosprávy a verejnej dopravy, zaznamenali nižšie úrovne znečistenia ovzdušia v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi. Pri pohľade do budúcnosti autori správy vyzvali vlády, aby sa viac zamerali na monitorovanie kvality ovzdušia a prijali proaktívne opatrenia na zníženie emisií.

Zdroj: WHO, IQ Air. Titulný obrázok: Canva