Vždy, keď varíte, určite vám zostanú nejaké zvyšky, ktoré sa nedostanú do hlavného jedla. V tomto článku sme zhrnuli nápady, ktoré vám pomôžu využiť tieto ingrediencie namiesto toho, aby ste ich vyhodili. Okrem zníženia odpadu, ich pridanie do niektorých receptov môže zlepšiť ich chuť, tak prečo to nevyskúšať?
1. Pripravte vývar
Odložte si zvyšky, ako sú hovädzie kosti, kosti z pečeného kurčaťa a zeleninové šupky a dajte ich zamraziť do uzatvárateľných vreciek. Použiť môžete šupky z mrkvy, cibule, stonky bylín, húb… Vytvoríte z nich vývar na svoje budúce recepty. Nevyhadzujte ani parmezánové kôrky – chuťovo obohatia vaše polievky a omáčky.
2. Urobte nátierku
Máte zvyšky syra? Použite ich na prípravu nátierky. Vezmite si kúsky syrov, pomixujte ich v kuchynskom robote spolu s cesnakom, čiernym korením a soľou. Táto jednoduchá, rýchla nátierka je vynikajúca na krekroch alebo roztopená na teplých toastoch. Môžete si ju aj zmraziť.
3. Pripravte omeletu
Ak vám z varenia zostanú nejaké kúsky zeleniny – povedzme nasekaná cuketa alebo špargľa – vhoďte ich na panvicu spolu s vajíčkami a urobte si rýchle a jednoduché jedlo. To isté môžete urobiť aj si bylinkami, ako napríklad s mätou, petržlenovou vňaťou, pažítkou…, v závislosti od toho, čo vám zvýšilo.
4. Vytvorte Sofrito
Nasekajte kúsky zeleniny a zvyšky najemno a použite ich ako základ omáčok a nálevov. Sofrito zvyčajne vyžaduje stonkový zeler, cibuľku, mrkvu, petržlen a olivový olej – presne tie suroviny, ktoré sa vo vašej kuchyni bežne vyskytujú.
5. Spotrebujte celú brokolicu a karfiol
Keď krájate brokolicu, odložte si stonky aj ružičky. Môžete ich premeniť na chutnú nátierku. K naparenej brokolici (karfiolu) stačí pridať maslo, smotanu, olivový olej, osoliť a okoreniť podľa chuti.
6. Urobte si smoothie
Čo s nezjedenými jablkami a prezretými banánmI? Rozmixujte ich na smoothie. Existuje niekoľko receptov na smoothie, ktoré môžete vyskúšať, od jednoduchej kombinácie čučoriedok, jogurtu, mlieka a medu až po zeleninové smoothie zo sladkej repy, ktoré obsahuje nielen cviklu, ale aj natrhané kelové listy (vrátane stonky!) a mrazený banán.
7. Odložte citrusové šupky
Ak nepoužijete citrusovú kôru, môžete ju kandizovať a neskôr použiť v dezertoch, ako sú napríklad pudingy s kandizovanou citrónovou alebo pomarančovou kôrou. Môžete ju použiť aj na ozdoby na nápoje alebo dajte zvyšky citrusových šupiek vylúhovať s bielym octom a vytvoríte tak domáci prírodný čistiaci prostriedok. Citrusové šupky mu dodajú príjemnú vôňu.
8. Zemiakové šupky ako pochúťka
Ak váš recept vyžaduje ošúpané zemiaky, šupky si odložte. Poriadne ich umyte, usušte, pridajte soľ a strúhaný parmezán a potom ich pečte v rúre, kým sa syr neroztopí. Podávajte s kyslou smotanou a pažítkovým dipom.
9. Zelený poklad
Ide o chutný spôsob, ako spotrebovať akékoľvek vädnúce čerstvé bylinky a premeniť ich na zelenú omáčku. Na mysli máme napríklad na pesto, salsa verde, chimichurri, chermoula, pistou, zhoug a podobne. Premiešanie byliniek s čili s olejom udrží omáčku žiarivo zelenú niekoľko dní.
10. Nevylievajte nálevy
Keď do receptu potrebujete olivy, nakladané uhorky alebo iné prísady uložené v slanom náleve, môžete byť v pokušení vyliať túto pridanú tekutinu – nerobte to. Olivový nálev môžete použiť ako marinádu na mäso. Nálev z uhoriek bude zas skvelý na šalátové dresingy, môže dokonca vylepšiť zemiaky.
11. Domáci dresing
Zvyšky horčice alebo majonézy môžete využiť tiež. Stačí k nim do pohára pridať olej, citrónovú šťavu alebo ocot. Pretrepte a máte hotovo. Bonus: Nemusíte ani plytvať vodou na umývanie ďalšej misky, v ktorej by ste inak robili dresing.
12. Melónové šupky inak
Po zjedení melónu, vám zostane ešte jeho kôra, z ktorej si môžete vyrobiť ďalšiu pochúťku. Kôru jednoducho ošúpte a nakrájajte na kúsky, vložte do pohára, pridajte soľ, vodu a korenie, ak chcete (skúste kôpor a cesnak) a nechajte pohár niekoľko dní odležať. Prirodzene sa vyskytujúce baktérie na vodnom melóne fermentujú kôry na pikantné „uhorky“. Keď sa vám ich chuť už páči, presuňte kôry do chladničky.
13. Pór nie je len biely
Zelené časti póru tvoria niekedy aj viac ako jeho tretinu. Namiesto toho, aby ste ich vyhadzovali, nakrájajte ich na kúsky a povarte, aby boli mäkké. Môžete ich pridať do praženice, polievok, dusených pokrmov, omáčok, frittaty, quiche a mnohých ďalších jedál. Alebo ich jednoducho použite namiesto cibule vo svojom obľúbenom recepte.
14. Vädnúca zelenina
Nastrúhajte ju na rýchly snack, muffiny, palacinky alebo ich pridajte do polievky. Vaša rodina sa nikdy nedozvie, že ten chutný perník obsahoval tú smutnú cuketu zo spodku chladničky. 🙂 Náš tip: Vädnúcu zeleninu môžete oživiť aj umiestnením do pohárov s vodou.
15. Výroba octu
Použite zvyšky ovocia na výrobu octu. Jablčný ocot je viac populárny ako ktorýkoľvek iný, ale poslúžia aj zvyšky z iného ovocia, ako sú hrušky alebo ananás. Aby ste to urobili správne, naplňte nádobu zvyškami, pridajte lyžicu cukru, zalejte vodou tak, aby bol celý obsah prikrytý, prikryte ešte vekom alebo utierkou, denne premiešajte, počkajte pár dní a sceďte. Prirodzene sa vyskytujúce baktérie na ovocí premenia ovocnú vodu na mierne alkoholovú, potom octovú. Časy fermentácie sa líšia, ale váš ocot pravdepodobne začne chutiť kyslo asi po týždni.
16. Neplytvajte pečivom
Ak bochník dobrého chleba po dni alebo dvoch stratí svoju čerstvosť, urobte to, čo robia Taliani: Chlieb nakrájajte, pokvapkajte dobrým olivovým olejom a potrite odrezanou stranou rozpolenej zrelej paradajky. Dochuťte soľou a korením, zabaľte do alobalu a upečte do chrumkava. Ak máte po ruke starý chlieb, pripravte si francúzsky toast, chlebový nákyp (žemľovku), krutóny do polievky alebo strúhanku.
17. Zvyšky mäsa
Z mäsa, ktoré vám zostane, pripravte hamburgery alebo fašírky zmiešaním s rôznymi bylinkami a starším chlebom. Ak chcete, opečte ich ihneď; v opačnom prípade ich uložte do mrazničky, keď ich budete neskôr potrebovať.
18. Zmeňte uhol pohľadu
Uvedomte si, že zvyšky z varenia sú plnohodnotné prísady do ďalšieho varenia. Premeňte cestoviny, ktoré vám zostali z obeda alebo varenú zeleninu na frittatu. Zmiešajte varenú zeleninu s plechovkou celých paradajok a vytvorte zeleninovú omáčku na cestoviny. Vytvorte burrito so zvyškom uvarenej ryže, mäsa a zeleniny a doplňte ho kyslou smotanou a salsou.
19. Zo “všetkého” môže byť polievka
Pripravte si polievku. Z dusenej, praženej alebo grilovanej zeleniny, ktorú ste na obed podávali ako prílohu, sa na večeru môže stať polievka. V mixéri rozmixujte zeleninu na pyré s 3 alebo 4 šálkami zeleninového alebo kuracieho vývaru a potom polievku zohrejte v hrnci. Dochutíte soľou, korením, prípadne troškou pesta alebo krutónmi z bodu 16.
20. Zmrazte to
Namiesto toho, aby ste nechali zvyšky jedla ležať v chladničke celý týždeň, dajte ich do vzduchotesných nádob a vložte do mrazničky ešte v deň, keď jedlo pripravujete. Zamrazte to v menších nádobách, aby ste nemuseli rozmrazovať naraz veľkú dávku polievky alebo iného jedla len pre jedného človeka. Nezabudnite nádoby označiť, aby ste vedeli, čo v nich nájdete.
Posledná, dôležitá rada na záver znie: Vždy spotrebujte najviac z toho, čo doma máte, kým sa znova vydáte do obchodu s potravinami. Priemerný Slovák ročne vyhodí okolo 100 kilogramov potravín. Medzi tým, čo kupujeme, a množstvom, ktoré zjeme, je rozdiel. Zamyslite sa. Pomôcť vám môže aj vytvorenie stravovacieho plánu, vyskúšajte si to už tento týždeň a dajte nám do komentárov na našich sociálnych sieťach vedieť, čo si o tom myslíte.
Titulný obrázok: zdroj freepik.com