Každý deň počúvame o dôležitosti recyklácie a možno si ani neuvedomujeme, aké má obrovské výhody. Pre životné prostredie, pre nás. Každoročne, druhý septembrový týždeň krajiny Európskej únie oslavujú Európsky týždeň recyklácie batérií. Aj keď pokušenie vyhodiť do koša použité alebo poškodené batérie môže byť silné, je dôležité ich recyklovať.
Batérie sú všade
Či už ste jednotlivec alebo firma, batérie sú súčasťou vášho života. Hodiny, elektrické náradie, elektrické zubné kefky, zastrihávače vlasov, holiace strojčeky, malé domáce spotrebiče… A zoznam pokračuje. Ak si spočítate, koľko batérií miniete za rok, možno budete prekvapení.
1. Batérie obsahujú škodlivé chemikálie
Toto je snáď najdôležitejší dôvod, prečo by ste mali uvažovať o ich recyklácii. Batérie sa skladajú zo škodlivých chemikálií, ktoré môžu byť nebezpečné pre ľudské zdravie, najmä ak sú ponechané v domácnosti, pretože niektoré z týchto chemikálií sa môžu dostať aj do vzduchu, ktorý dýchate. Ak batérie skončia na skládkach začnú sa rozpadávať. Keď skorodujú alebo sa poškodia, unikajú z nich chemikálie, kyseliny a ťažké kovy do pôdy a tieto si môžu nájsť cestu do podzemných vôd, dokonca až do oceánu. Materiály ako olovo, kadmium a lítium-ión patria medzi jedny z najnebezpečnejších látok znečisťujúcich životné prostredie. Sú škodlivé aj pre ľudské zdravie. Ak nebudú správne recyklované, môžu ľahko skončiť aj na “vašom tanieri”.
2. Obnovte neobnoviteľné materiály
Áno, materiály, ktoré sme spomenuli vyššie, sú škodlivé. Ale keď sa používajú správne a bezpečne, nepredstavujú nebezpečenstvo. Výroba batérií zahŕňa ťažbu surovín, ich spracovanie, premenu na batérie a následne na odpad. Medzi spomínané materiály patrí olovo, nikel, oceľ, zinok, ortuť, kobalt, lítium a striebro, aby sme vymenovali aspoň niektoré – a hoci nie sú obnoviteľné, sú neobmedzene recyklovateľné. Rastúca potreba a používanie batérií znamená, vyšší dopyt po týchto materiáloch. Proces ich ťažby môže mať za následok uvoľnenie potenciálne toxických kovov do ovzdušia. Nehovoriac o tom, že baníci v krajinách tretieho sveta, často pracujú v nebezpečných podmienkach. Recyklácia batérií znižuje spotrebu surovín a šetrí zdroje.
3. Znížte náklady na nové batérie
V súlade s predchádzajúcim bodom, recykláciou použitých batérií, ich zhodnotením a opätovným použitím materiálov, môžete priamo zabezpečiť, že sa použijú na ďalšiu výrobu, čo pomáha znižovať výrobné náklady a zaisťuje dostupnosť produktov za konkurencieschopné ceny.
4. Je to aj v zákone
Ďalším veľkým dôvodom na recykláciu batérií je to, že ak to neurobíte, mohli by ste mať problémy so zákonom. V lete minulého roka (2023) nadobudol účinnosť nový zákon na zabezpečenie zberu, používania a recyklácie batérií v Európe. Viac informácií o tomto nariadení nájdete TU.
5. Môžete za ne dostať peniaze
Pre vás to môže byť odpad, ale pre väčšinu recyklátorov a šrotovísk sú to stále cenné predmety. A s radosťou vám zaplatia v hotovosti, aby vás zbavili starých použitých batérií. Koľko, to závisí od typu a množstva baktérií, ktoré chcete recyklovať. Rolu bude hrať aj aktuálna cena olova na burze. Nabudúce, keď sa vaša ruka priblíži k odpadkovému košu, spomeňte si, že vyhodením použitých batérií vlastne vyhadzujete peniaze!
6. Znížte riziko požiaru a výbuchu
V porovnaní s obrovským počtom používaných batérií sú ich výbuchy a požiare pomerne zriedkavé. Môžu sa však vyskytnúť a požiare v zariadeniach na nakladanie s odpadmi sa veľmi ťažko hasia. Pri niektorých typoch batérií je vyššia pravdepodobnosť požiaru ako pri iných, ale so všetkými je potrebné zaobchádzať s rešpektom, najmä ak sú poškodené alebo vystavené teplu. Ich správne skladovanie a recyklácia môže minimalizovať riziko požiaru a výbuchu.
7. Znížiť mieste náklady
Ako každá recyklácia, aj recyklácia batérií pomáha minimalizovať náklady na odpadovú prevádzku, ktorá je financovaná z obecnej dane, ktorú platia domácnosti.
Batérie sa ľahko recyklujú
Batérie sa viac ako kedykoľvek predtým ľahko likvidujú a recyklujú. Viete, kde je vaše najbližšie miesto na recykláciu batérií? Zbiera vaša samospráva odpadové batérie?
Existuje mnoho inštitúcií, ktoré ponúkajú zberné miesta pre batérie, ako sú maloobchodníci a dokonca možno aj váš lokálny supermarket. Každý predajca, ktorý má v ponuke batérie, je povinný ich zároveň aj zbierať. Všetko, čo musíte urobiť, je vziať si so sebou svoje staré batérie, keď idete nakupovať. A na záver ešte jedna rada: Ak sa dá, nahraďte jednorazové batérie nabíjateľnými.