V bežnom živote využívame čoraz viac elektronických zariadení, a preto nie je prekvapením, že elektroodpad je najrýchlejšie rastúcim typom odpadu na Slovensku aj na Zemi. Život bez práčky, chladničky, notebooku, smartfónu alebo len obyčajného fénu na vlasy je dnes nepredstaviteľný. Na Slovensku sa ročne vyzbiera približne 8,5 kg elektroodpadu na jedného obyvateľa a toto číslo rýchlo rastie. Ide však len o približne polovičnú časť elektrických zariadení, ktoré sa na Slovensku ročne vyprodukujú.
Na Slovensku recyklujeme len 45,6 % elektroniky, čo je síce priemer EÚ, ale rozhodne máme čo zlepšovať. Mnohým z nás doma leží v šuplíku starý mobilný telefón do zálohy, v špajzi máme 2 roky nepoužitú pekáreň na chleba a na elektrickú váhu zo zásady radšej nestúpame, aby sme si nepokazili náladu.
Dnes je Deň Zeme, a preto sme pre vás pripravili 6 konkrétnych krokov, ako:
- Žiť udržateľnejšie, ale dopriať si elektroniku, ktorá nám zlepšuje život
- Zabrániť vzniku toxického elektroodpadu
- Ušetriť
1. Nekupovať, čo nebudete používať
Najúčinnejším tipom, ako šetriť planétu aj peňaženku je nenakupovať zbytočnosti. Dajte si na to pozor najmä pred kúpou takého typu elektroniky, ktorú ste dovtedy nevlastnili. Ak neradi pečiete, sotva využijete robot na miesenie cesta, aj keď ho majú práve v akcii.
Pred kúpou sa tiež zamyslite, ako často budete techniku využívať a či ju potrebujete vlastniť. Komunitné požičovne a knižnice vecí sú čoraz bežnejšie. V Bratislave môžete za drobný ročný poplatok využívať napríklad knižnicu vecí Goetheho inštitútu, kde nájdete širokú paletu sezónnej a príležitostnej elektroniky, ako je zmrzlinovač, gril, príklepová vŕtačka alebo projektor na občasné posedenie s priateľmi pri filme.
2. Keď už kupujete, skúste to z druhej ruky
Ak si nie ste istí, či budete výrobok dostatočne využívať, prípadne ide o málo kazivé a lacnejšie typy elektroniky, skúste bazáre. Ľudia bežne predávajú nevhodné dary či málo používanú elektroniku. Podarí sa vám výrazne ušetriť a menej zaťažíte planétu. Z Bazošu či Marketplace si tak domov môžete zadovážiť napríklad tyčový mixér či wafľovač.
Tajný tip pre kúpu drahších kúskov: ak ste zo západného Slovenska, skúste rakúsku bazárovú stránku Willhaben. Rakúšania sú seriózni a starostliví, navyše použitý tovar nepredávajú za premrštené ceny. Zľava je tak oproti novému výrobku výraznejšia. Ak nehovoríte nemecky, so znalosťou angličtiny si vystačíte, alebo použite automatický prekladač. A k tomu si urobíte výlet k susedom, napríklad vlakom alebo na bicykli.
3. Nákup zložitejšej elektroniky – skúste repasované zariadenia s garanciou
Nákup zložitejších a drahších zariadení ako sú počítače, smart hodinky, navigácie, tablety a smartfóny, je na bazároch riskantné. Zariadenia môžu byť kradnuté, alebo môžu mať technické závady, ktoré sa hneď neprejavia.
Na techniku, ktorú využívame na prácu a potrebujeme ju každý deň, sa potrebujeme spoľahnúť. Aj v tomto prípade však môžeme kúpiť smartfón alebo laptop udržateľne, z druhej ruky a pritom bez rizika.
Pri smartfónoch dnes existujú spoločnosti, ktoré si zakladajú na kvalite a ponúkajú záruku. Fínska spoločnosť Swappie stavila na trend v udržateľnosti a oplatilo sa. Je najrýchlejšie rastúcou európskou spoločnosťou, ktorá pôsobí už v 24 krajinách Európy. Aj na Slovensku už dva roky vykupuje iPhony, repasuje ich v laboratóriách vo Fínsku a predáva ich späť zákazníkom s ročnou zárukou. Predĺži sa tak životnosť smartfónu, čím sa ušetrí množstvo zdrojov a vypusteného CO2 pri výrobe. Vy získate iPhone s výrazne lepšou cenou, so zárukou a s čistejším životným prostredím. Podobné možnosti existujú aj v oblasti laptopov a PC. Podobne ako v Swappie môžete výrobky v prípade nespokojnosti bez sankcií vrátiť.
4. Predajte alebo darujte, čo nepoužívate
Nikdy si nenechávajte svoj starý smartfón a počítač. V šuflíku strácajú na hodnote a po rokoch ich bez aktualizácií aj tak ťažko rozbehnete. Ak ich neposúvate ďalej rodinným príslušníkom, predajte ich. Môžete využiť už spomínané Swappie. Na svojich stránkach ponúka jednoduchý formulár, kde si môžu používatelia svoj starý telefón nechať predbežne ohodnotiť. Samotný predaj potom pozostáva len z niekoľkých krokov, zákazník odovzdá telefón zadarmo kuriérovi, Swappie ho skontroluje a pokiaľ zákazník súhlasí s finálnou cenou, dostane do 3 dní platbu na svoj účet. Nevadí ani drobná porucha alebo slabá batéria, v Swappie súčiastky vymenia. Dostanete tak zariadenia opäť do obehu a predĺžite ich životnosť. Okrem dobrého pocitu, ktorý je na nezaplatenie, získate ihneď finančné prostriedky na kúpu funkčného smartfónu.
Nevyhadzujte ani staršie zariadenia, ktoré už na trhu nie sú atraktívne na predaj. Ak sú funkčné, skúste ich darovať. Najmä počas pandémie sa ukázalo, aké veľké množstvo chudobných detí nemalo počítač alebo smartfón a nemohli sa učiť. Odporúčame napríklad web www.techsavers.sk alebo www.darujbuducnost.sk, kde môžete darovať nielen počítače a smartfóny, ale aj tlačiarne, časti počítačov a ďalšiu techniku.
5. Ani pokazená elektronika nemusí skončiť svoju púť
Ak sa vám zariadenie pokazí, skúste pred kúpou uprednostniť opravu. Hoci je dobrých opravárov čoraz menej, niekedy ide o banálnu poruchu, ktorej odstránenie vás nebude stáť veľa. Napríklad na Facebooku je skupina, ktorá združuje hobby opravárov na celom Slovensku. Môžete tam v príspevku opísať problém so svojou elektronikou a opravári vám v komentároch ponúknu cenu a odhadovaný čas opravy, ktorá sa rieši poštou.
Ani zariadenia s vážnou poruchou nie sú odsúdené na skládku. Opäť ich skúste za symbolickú cenu ponúknuť na bazároch na náhradné diely. Boli by ste prekvapení, koľko ľudí takú ponuku využije. Mnohí kutili si poškodené zariadenia radi prevezmú a opravia.
6. Ak už zariadenie skutočne doslúžilo, recyklujte
Eletroodpad je bohatým zdrojom surovín, ktoré sa recykláciou dostanú späť do obehu. Tým sa šetria prírodné zdroje a energie na výrobu a prepravu. Musí však skončiť v správnej zbernej nádobe alebo zberných surovinách, pretože elektroodpad obsahuje okrem vzácnych surovín aj nebezpečné chemikálie a kovy, ktoré znečisťujú pôdu, vodu a ovzdušie. V žiadnom prípade tak elektroodpad nepatrí do komunálneho odpadu.
Máme priestor na zlepšenie
Miera recyklácie elektroodpadu na Slovensku patrí k európskemu priemeru. Kam teda s elektroodpadom, aby sme sa zlepšili?
- Veľké spotrebiče vám prevezmú v zbernom dvore. V prípade, ak kupujete nový veľký spotrebič, v predajni vám musia vymeniť váš starý spotrebič kus za kus.
- Čo sa týka malých spotrebičov, taktiež ich môžete odovzdať v zbernom dvore alebo akejkoľvek predajni elektra a nemusíte si nič kúpiť. Týka sa to malých elektronických zariadení, ktorých vonkajší rozmer nepresahuje 25 cm. Na mestských a obecných úradoch tiež bežne nájdete zberné červeno-biele kontajnery, kde môžete drobnú elektroniku vhodiť a bude starostlivo zrecyklovaná.
- Použité batérie môžete odniesť do zberných dvorov alebo do elektropredajní, v ktorých je na to vyhradené miesto. Malý kontajner na batérie je obvykle aj vo väčších supermarketoch.
Dajte si pozor na podomových “obchodníkov”, ktorí váš starý spotrebič alebo autobatériu odvezú, prípadne vám za elektroodpad aj symbolicky zaplatia. Stáva sa, že stoja aj pred bránami zberných surovín a núkajú sa, že vás elektroodpadu rýchlo zbavia. Často títo ľudia získavajú zo zariadení cenné materiály veľmi neekologickým spôsobom, čo sa nám všetkým oblúkom vráti na zhoršenom životnom prostredí. Uprednostnite preto pred pohodlnosťou vždy seriózne zbery elektroodpadu, ktoré dokážu správnymi technológiami ekologicky využiť všetko cenné, čo sa v batériách a zariadeniach nachádza, a to bez poškodzovania životného prostredia.