V kuchyni je vždy dobré neplytvať: potravinami ani energiou. Tou našou tiež. V skutočnosti nám však plynové varné dosky, ale aj indukčné, rúra a všetky ostatné domáce spotrebiče zvyšujú náklady a odrazí sa to na účtoch. Musíte byť preto opatrní. Okrem výberu rýchlych receptov a spotrebičov, ktoré sú energeticky úsporné a poriadne vyčistené, môžete uplatniť aj iné triky. Poďte sa spolu s nami pozrieť na rady, ako ušetriť energie pri varení.
Použite tlakový hrniec
Prvá vec, ktorú musíte urobiť, ak ho ešte doma nemáte, je zaobstarať si tlakový hrniec. Tento šikovný pomocník vám pomôže skrátiť čas varenia jedla o polovicu. Čo je veľká výhoda, keď musíte pripraviť jedlá náročné na tepelnú prípravu, ako je napríklad dusené hovädzie mäso alebo uvariť do mäkka väčšie strukoviny. Príprava jedla v tlakovom hrnci je jedným z najrýchlejších a najhospodárnejších spôsobov varenia.
Varenie v pare
Ďalším typom varenia, ktoré šetrí energie, je varenie v pare. Takto dokonca môžete uvariť viacero jedál súčasne. Či už spotrebič umiestnite na plynový sporák alebo elektrickú dosku, možno ho pred dokončením varenia vypnúť. Para zostávajúca vo vnútri bude sama osebe stačiť na dokonalé dovarenie vášho jedla. Takéto varenie je aj zdravšie a zachováva nedotknuté vlastnosti surovín a všetky potrebné vitamíny v nich.
Vypínajte ešte pred dokončením
Keď už hovoríme o vypnutých sporákoch, šikovným trikom na úsporu energie v kuchyni je dovarenie cestovín s vypnutým zdrojom tepla. Akonáhle voda začne vrieť, pridajte soľ a cestoviny, potom ihneď prikryte pokrievkou a po niekoľkých minútach vypnite oheň (nechajte stále prikryté). Po uplynutí času varenia cestoviny ochutnajte a ak sú hotové, sceďte ich. Je to technika, ktorá veľmi dobre funguje najmä pri niektorých špecifických tvaroch cestovín, ako sú rigatoni alebo penne, pretože voda môže prechádzať ich vnútrom, čím sa uľahčí ich varenie.
Použite pokrievku
Pokrievka je v kuchyni dôležitá, pretože, podobne, ako tlakový hrniec umožňuje skrátiť dobu varenia, a tak ušetriť plyn alebo elektrinu. Hrnce a panvice musia mať svoju vlastnú pokrievku, aby sa zatvorila poriadne nadoraz. Je to nevyhnutné aj pri zohrievaní jedla alebo dlhšom udržaní pokrmu v teple, aby ste sa vyhli jeho neskoršiemu opätovnému zohrievaniu.
Objavte horúcu vodu
Môže sa to zdať zrejmé, ale koľko ľudí to robí? Namiesto toho, aby ste na sporák dali zovrieť studenú vodu, nalejte do hrnca už horúcu z kohútika, aby ste na ohrev spotrebovali menej plynu. A potom opäť pamätajte na pokrievku: urýchľuje varenie a je vaším vynikajúcim spojencom proti plytvaniu energiou.
Uprednostňujte malý oheň
Plynová varná doska má vždy rôzne veľkosti. Malý horák spotrebuje o 6 % až 10 % menej plynu ako veľký horák. Je pravda, že malému horáku s malým plameňom trvá varenie o niečo dlhšie, no nie vždy sa tak ponáhľate, aby ste si mohli dovoliť plytvať plynom. Pomalé varenie nielen šetrí energiu, ale zaisťuje aj zachovanie väčšieho množstva vitamínov a živín napriek ohrievaniu. Na pomalé dusenie zemiakov či zeleniny zvyčajne stačí centimeter alebo dva vody.
Krájajte na menšie kúsky, namáčajte, zohrievajte
Ďalším trikom na urýchlenie varenia je krájanie surovín na menšie kúsky. Či už sú to napríklad zemiaky na restovanie alebo kuracie kúsky, ich zmenšenie vám umožní pripraviť ich za kratší čas a priniesť na stôl hotové oveľa skôr. Čo sa týka niektorých obilnín a strukovín, odporúča sa ich vždy pred varením namočiť na niekoľko hodín do vody. Namáčanie extrahuje živiny uložené v týchto potravinách, a tiež urýchľuje proces varenia, takže ich príprava trvá menej času. Taktiež nevarte príliš studené a zamrazené potraviny. Nechajte ich zohriať sa pri izbovej teplote niekoľko minút. S týmto malým trikom budete na ich varenie potrebovať oveľa menej energie.
Pripravte si rýchle recepty
Je samozrejmé, že zo všetkých receptov je najlepšie pripraviť tie najrýchlejšie, aby ste sa pri zapnutom sporáku príliš nezdržiavali. Či už ide o predjedlo, prvý alebo druhý chod, dokonca aj o prílohy a dezerty, rada je vždy rovnaká: vyberajte jedlá, ktoré nezaberú viac ako 15-20 minút prípravy, ale sú zároveň chutné a výživné.
Varte vždy niekoľko porcií navyše
Môže sa to zdať kontraproduktívne, ale nie je to tak. Varenie niekoľkých porcií navyše vám umožní ušetriť energie. Je to tak preto, lebo na opätovné vytvorenie nového jedla budete potrebovať viac energie a času. Zakaždým, keď niečo pripravujete, urobte aj do zásoby na druhý deň, aby ste mali svoju porciu jedla už vopred pripravenú. Či už na obed v kancelárii alebo na večeru, kedy nemáte čas na varenie.
Využite výhody už zapnutej rúry
Ak ju idete zapnúť kvôli pečeniu, pripravte si už aj ostatné plechy s jedlom, ktoré chcete pripraviť, aby sa optimalizoval čas a ušetrila energia. Najväčšia spotreba rúry totiž vrcholí v počiatočnej fáze, teda vo fáze ohrevu. Ak ju budete používať iba pre jednu dávku naraz, utratíte oveľa viac. Zatiaľ čo optimalizácia (to znamená, že ju zapnete iba raz) vám pomôže obmedziť vaše výdavky. Moderné rúry navyše dosiahnu požadovanú teplotu veľmi rýchlo, preto je zbytočné rúru pred začatím pečenia dlho predhrievať. Ďalšia vec, ktorú by ste mali vedieť: Rúru, ak sa neotvára nepretržite, možno vypnúť aj o 15 minút skôr, ako uvádzajú recepty, pretože využijete na dopečenie jej vnútorné teplo.
BONUS: Nezabudnite, že… Zapálenie plameňa na panvici s olejom ešte pred krájaním cibule je nezmyselný zvyk, ktorý mnohí z nás majú. O minútu menej plynu sa zdá málo, no aj to môže viesť k úspore desiatok eur na ročných účtoch.
Posledná rada, ktorá zlepší aj vaše vzťahy
Keď budete večerať spolu s rodinou alebo spolubývajúcimi, a teda nie každý sám, vyhnete sa opakovaným prípravám alebo ohrievaniu, teda opätovnému využívaniu plynu alebo elektriny. Vidíte? Šetrenie energie môže mať napokon aj príjemné dôsledky. 🙂
Zamyslite sa nad našimi radami, pretože znižovanie výdaja energie má dve veľké výhody: Nebudete plytvať vzácnymi zdrojmi a zároveň pozitívne ovplyvníte zdravie našej planéty. Dôležité môžu byť aj malé gestá, počnúc tými, ktoré vykonávame každý deň v srdci nášho domova, v kuchyni, aj keď je to kvapka v mori, je to dôležité.
Titulný obrázok: zdroj freepik.com