V Leviciach si plne uvedomujú, že intenzívne kosenie škodí faune, ktorá pre svoj životný priestor využíva trávnaté porasty. Kosením sa zároveň zamedzuje jednoročným rastlinám vysemeniť sa. Na radnici teda pristúpili k zavádzaniu prírode blízkej údržbe verejnej zelene na tzv. biodiverzitných lúkach.
V rámci samotnej zmeny k prístupu kosenia sa celkové plochy budú deliť na časti, ktoré sa budú kosiť intenzívne, až po poloprírodné a prírodné lúky s frekvenciou kosenia 1 až 2-krát do roka. Mesto si vytipovalo celkovo 12 takýchto lokalít.
Na všetkých plochách zelene by však mali pri kosení platiť pevné zásady so zreteľom na ochranu hmyzu a iných živočíšnych druhov a zároveň s umožnením tvorby semien u jednoročných bylín.
Okrem zníženia intenzity kosenia sa v Leviciach zamerajú aj na zvýšenie pestrosti rastlín a to premenou existujúcich trávnatých porastov na kvitnúcu lúku. Takáto plocha sa kosí maximálne 1-krát do roka a to až po odkvitnutí. Na takejto ploche môže rásť pokojne aj viac ako 400 druhov kvitnúcich bylín. Takáto plocha pôsobí nielen dekoratívne, ale prispieva aj k ochrane biodiverzity, poskytuje potravu včelám, motýľom a inému hmyzu.
Zdroj: levice.sk, Foto: Pe-Jo wikipedia.sk
Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho so svojimi priateľmi na Facebooku, daj like našej Facebook stránkeNašeBIO alebo nás sleduj na Instagrame @nasebioeko a už ti neuniknú žiadne novinky zo sveta BIO & EKO.