Ako každý rok (už 50 rokov) si 5. júna pripomíname Svetový deň životného prostredia. Témou na rok 2023 je plastové znečistenie a oficiálny hashtag, ktorý môžete zahliadnuť na sociálnych sieťach je #BeatPlasticPollution. Ide o veľmi dôležitú výzvu, pretože na činnosti ľudí záleží. Len my môžeme byť tou zmenou, ktorá pomôže životnému prostrediu.
Plasty ako hrozba
Svet je nimi zaplavený. Každý rok sa vyprodukuje viac ako 400 miliónov ton plastu, z ktorých je polovica určená na jednorazové použitie. Iba menej ako 10 percent z toho sa recykluje. Odhaduje sa, že 19 až 23 miliónov ton skončí v jazerách, riekach a moriach. Plast dnes plní naše skládky, vyplavuje sa do oceánov, spaľuje sa a vytvára toxický dym. Toto všetko robí z plastového znečistenia jednu z najzávažnejších hrozieb pre našu planétu. A to nie je všetko. Menej známe je, že mikroplasty sa dostávajú do potravín, ktoré jeme, do vody, ktorú pijeme a dokonca aj do vzduchu, ktorý dýchame. Mnohé plastové výrobky obsahujú nebezpečné prísady, ktoré môžu predstavovať hrozbu pre naše zdravie.
Svetlo na konci…
Dobrou správou však je, že máme vedcov, ktorí pracujú na riešení tohto problému. To, čo je teraz najviac potrebné, je prudký nárast verejného tlaku na zintenzívnenie a urýchlenie opatrení zo strany vlád, spoločností a iných zainteresovaných strán na vyriešenie tejto krízy. To všetko len podčiarkuje dôležitosť Svetového dňa životného prostredia. Tento deň ukáže, ako sa krajiny, podniky a jednotlivci učia využívať materiály udržateľnejšie a ponúkne nám nádej, že jedného dňa bude plastové znečistenie minulosťou.
Spojenie krajín
Tento rok hlavné akcie k Svetovému dňu životného prostredia organizuje Pobrežie Slonoviny v spolupráci s Holandskom. Pobrežie Slonoviny už roky ukazuje svoje vedúce postavenie v kampani proti znečisteniu plastmi. Od roku 2014 zakázali v tejto krajine používanie plastových tašiek, čím podporili prechod na opakovane použiteľné obaly. Najväčšie mesto krajiny, Abidjan, sa tiež stalo centrom pre ekologicky zmýšľajúce start-upy. Tohtoročný Svetový deň životného prostredia podporí aj vláda Holandska, ktorá je jednou z krajín podnikajúcich ambiciózne kroky v oblasti životného cyklu plastov. Je signatárom globálneho záväzku New Plastics Economy Global Commitment a tiež členom Global Partnership on Plastic Pollution and Marine Litter. V rámci niekoľkých politík zameraných na plasty sa Holandsko a celé európske spoločenstvo zaviazali tiež znížiť výrobu a spotrebu plastov na jedno použitie.
Niečo z histórie
Svetový deň životného prostredia je inšpiráciu k pozitívnym zmenám. Ľudia z viac ako 150 krajín sa rok čo rok zúčastňujú tohto medzinárodného dňa a snažia sa spolu o udržateľnejší svet. Podujatie od svojho vzniku, v roku 1973, vedie Program OSN pre životné prostredie (UNEP). Svetový deň životného prostredia kladie dôraz na naliehavé environmentálne výzvy našej doby. Napríklad v roku 2022 bolo jeho témou: Žiť v udržateľnej harmónii s prírodou (#ONLYONEEARTH). Slogan „Iba jedna Zem“ vrhol pozornosť na potrebu chrániť a obnoviť jediný domov ľudstva. Na oficiálnom podujatí v roku 2022 sa vtedajšia hostiteľská krajina Švédsko, zaviazala zastaviť vydávanie licencií na novú ťažbu uhlia, ropy a zemného plynu.
Rok predtým sa v Pakistane hovorilo o obnove ekosystému v rámci témy “Reimagine. Recreate. Restore”. Pozornosť bola zameraná na to, ako ľudstvo využíva a zneužíva ekosystémy našej planéty. Záverom znela výzva na spoločné globálne úsilie na nápravu škôd, ktoré boli spôsobené. Zazneli tu tiež hrozivé informácie ako napríklad to, že každé tri sekundy svet stráca les vo veľkosti futbalového ihriska a že za posledné storočie bola zničená polovica všetkých mokradí.
Čo môžete urobiť vy
Okrem toho, čo vám neustále pripomíname, a teda vyhýbať sa jednorazovým plastom v každej oblasti svojho života, sa počas Svetového dňa životného prostredia môžete tiež registrovať so svojím eventom alebo eko činnosťou a zdieľať ich takto s celým svetom. Možno niekoho inšpirujete. Prezrite si aj mapu a zistite viac o akciách, ktoré sa konajú vo vašej blízkosti. Môžete to byť práve vy, kto svoj projekt na zlepšenie stavu planéty predstaví celému svetu. Ak nemáte takéto ambície, postačí aj to, že si (nielen) dnes na nákup vezmete do obchodu svoju látkovú tašku.
Pomôže tiež ak:
- si so sebou budete nosiť vlastnú fľašu s vodou
- nebudete používať plastové slamky
- zaobstaráte si opakovane použiteľný pohárik na kávu
- poviete nie jedlu v plastových obaloch a plastovým príborom
- svoje čistiace prostriedky si budete dopĺňať čapovaním
- vyhnete sa tetrapakom (mlieko, džúsy…)
- spozorniete pri kúpe oblečenia a vyberiete si prírodné materiály bez plastových prímesí
Nezmeškajte ani enviro akcie vo svojom okolí. V mnohých mestách sa tento deň oslavuje prostredníctvom koncertov či rôznych environmentálnych a upratovacích aktivít. Dajte nám do komentárov na sociálnych sieťach vedieť o tých vašich.
Zdroj info o Svetovom dni životnom prostredí: worldenvironmentday.global