Nová kampaň prebiehajúca v Anglicku zameriava svoju pozornosť na dátum minimálnej trvanlivosti a dátum spotreby s cieľom obmedziť plytvaniu potravinami v dôsledku nesprávnej interpretácie ich významu. Výrobcovia potravín podporovaní Ministerstvom životného prostredia a Akčným programom pre odpady a zdroje (WRAP) sa spojili a zavádzajú označenie „Look, Smell, Taste, Don’t Waste“. Vyzývajú svojich spotrebiteľov, aby pred vyhodením určitých potravín verili svojmu vlastnému úsudku a svojim zmyslom.
Množstvo potravín po dátume minimálnej trvanlivosti sa hromadí na skládkach a pritom ich konzumácia je stále bezpečná aj niekoľko týždňov alebo dokonca mesiacov po ňom. Viaceré britské potravinárske značky preto spájajú svoje sily a obaly svojich výrobkov dopĺňajú o nové označenia a vyzývajú svojich zákazníkov, aby sa pred vyhadzavaním potravín riadili vlastným rozumom.
Kampaň „Look, Smell, Taste, Don’t Waste“ spustila koncom januára aplikácia pre znižovanie potravinového odpadu Too Good To Go v spolupráci s takmer 30 hlavnými značkami z mliekarenského a potravinárskeho priemyslu. Medzi pre nás známe značky, ktoré sa do tejto kampane zapájajú sú napríklad jogurtová značka Danone, či spoločnosť Nestlé.
V priebehu tohto roka sa na obaloch vybraných potravín začnú objavovať nové označenia, ktoré budú spotrebiteľov nabádať k tomu, aby pomocou zraku, vône a chute predchádzali plytvaniu potravinami. Ak výrobky vyzerajú, voňajú a chutia, je možné ich jesť a nie je potrebné ich vyhadzovať.
Nová iniciatíva sa nevzťahuje na dátumy s označením „spotrebovať do“ (dátum spotreby), ktoré by sa mali dodržiavať z dôvodu bezpečnosti. Takto sú označené potraviny, pri ktorých nebezpečné baktérie nie sú vždy identifikovateľné podľa vône alebo chute, vrátane mäsa, rýb, pripravených šalátov či šunky. Kampaň ale povzbudzuje aj samotných výrobcov potravín, aby prehodnotili dátum spotreby, a to iba na výrobky, pri ktorých existuje skutočné zdravotné riziko ich neskorej konzumácie.
Thomasina Miers, šéfkuchárka a zakladateľka siete reštaurácií Wahaca uviedla pre The Guardian: „Doma sa zriedka pozerám na dátumy „minimálnej trvanlivosti“, pretože sú takmer vždy zavádzajúce. Väčšina potravín má dni (šaláty), týždne (mlieko a jogurt) alebo v prípade kečupov, džemov a pochúťok, mesiace života pred sebou, než ako označujú ich štítky. Neznášam odpad. Namiesto toho využívam silu svojich zmyslov, aby ma viedli… Urobte pomocou nosa niečo pre svoju planétu … a svoju peňaženku. “
Aký je rozdiel medzi dátumom minimálnej trvanlivosti a dátumom spotreby?
Nariadenie Európskej únie definuje dátum minimálnej trvanlivosti ako dátum, do ktorého si potravina (ak je správne skladovaná) uchováva svoje špecifické vlastnosti. V tomto prípade hovoríme o kvalite potraviny, jej vôni a chuti. Aj po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti môže byť potravina stále bezpečná za predpokladu, ak dodržíme odporúčaný spôsob skladovania a obal je stále neporušený. Práve potraviny označované dátumom minimálnej trvanlivosti bývajú častokrát z nevedomosti vyhadzované a sú to práve tie potraviny, ktorými plytváme zbytočne.
Dátumom spotreby sa označujú potraviny, ktoré podliehajú rýchlej skaze. Po uplynutí dátumu spotreby už takéto potraviny môžu predstavovať riziko pre naše zdravie.
Prečítajte si tiež:
Tipy ako neplytvať potravinami
Páči sa vám, čo píšeme?
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko