Na pláži nájdeme odpad starší aj viac ako 50 rokov. Projekt Archeoplastica prinúti zamyslieť sa

Taliansko je štát, kde nájdete všetko… Dobré jedlo, kultúru, umenie, veľký kus histórie, nezabudnuteľné výhľady, národné parky a samozrejme more. Vedeli ste, že táto prekrásna krajina má viac ako 8 tisíc kilometrov pobrežia? Každoročne navštívi Taliansko obrovské množstvo turistov, ktorí po sebe zanechajú aj nechcené stopy v podobe odpadu. Tým najzávažnejším znečistením v moriach sú plasty a hromadí sa ich tam čoraz viac. Uvedomil si to aj Enzo, ktorý vytvoril projekt Archeoplastica. Ale pekne po poriadku…

Kto je Enzo Suma?

Enzo pochádza z Puglie (po slovensky Apúlia, región v Taliansku), presnejšie z mesta Ostuni, kde pracuje viac ako desať rokov ako “sprievodca prírodou.” Plánuje trasy pre turistov, šíri environmentálnu výchovu, organizuje rôzne aktivity v prírode a sprevádza návštevníkov po zákutiach tohto čarokrásneho regiónu. Okrem iného Enzo založil projekt  MILLENARI DI PUGLIA, spoločenstvo nadšencov a ochranárov, ktorí organizujú výlety na menej známe, ale o to viac archeologicky a prírodne hodnotné miesta v okolí Salenta a Valle d’Itria. Od roku 2018 sa venuje aj problematike znečistenia mora a pobrežia plastovým odpadom a organizuje niekoľkodňový hromadný zber na plážach v Brindisi, do ktorého sa zapájajú desiatky ľudí. Práve počas jednej takejto akcie dostal skvelý nápad…

Zdroj: archív Enzo Suma

Projekt Archeoplastica

Keď Enzo prvýkrát našiel odpad z konca šesťdesiatych rokov, povedal si, že to využije. Vtedy išlo o rozprašovač v spreji značky Solar Amber, ktorého zadná strana bola stále čitateľná a dala sa na nej rozoznať cena v lírach. Fotku zverejnil na sociálnej sieti a zaznamenal početné reakcie. Ľudia zostali v nemom úžase, že na pláži existuje odpad, ktorý má vyše 50 rokov a je v takom dobrom stave. Enzo videl, že táto téma spoločnosť zaujíma a je potrebné o nej hovoriť. Začal zbierať viac a viac odpadu a odkladal si všetky retro výrobky, ktoré na pláži našiel. Zhromaždil takto viac ako 400 unikátnych plastových obalov z 80., 70. a 60 rokov. Niektoré sú skutočne veľkolepé, majú osobitný retro štýl a jasne si na nich prečítate ceny v lírach. Takto sa v Enzovej hlave zrodila myšlienka využiť potenciál odpadu, na to, aby vzbudil v ľuďoch úvahy o znečistení mora plastom. Jeho cieľom je dosiahnuť väčšie povedomie o tomto probléme. Lepšia informovanosť môže viesť k zmene postoja v používaní plastu, najmä pokiaľ ide o ten jednorazový.

Zdroj: archív Enzo Suma

Ochranár aj detektív

Poslanie projektu Archeoplastica, ktoré Enzo vykonáva je pomerne náročné nielen kvôli samotnému zberu, ale najmä tomu, čo sa deje po ňom. Potom, ako Enzo pozbiera plastový odpad, sa začína skutočná detektívna práca. Medzi odpadkami musí identifikovať plasty, ktoré majú aspoň tridsať rokov. Chce to dobré oko a samozrejme dlhodobé štúdium nálezov. Je potrebný výskum na internete a dôkladná analýza odpadu. Enzo hľadá na obaloch vzácne informácie, dátumy, detaily, ktoré pomôžu pri datovaní plastového obalu. Niekedy je to aj veľmi časovo náročné. Raz mu trvalo dokonca rok a pol aby pochopil, že exponát je z roku 1960 a ide o penu do kúpeľa. A prečo vlastne hovoríme o exponátoch? Projekt Archeoplastica funguje aj ako virtuálne múzeum. Na jeho stránkach sa dajú pozrieť plastové kúsky tak podrobne, akoby to boli ozajstné exponáty z múzea.  Pomocou metódy fotogrametrie vytvoril Enzo a jeho tím 3D modely jednotlivých kúskov odpadu. Môžete si ich pozrieť v každom svojom detaile a uhle. Ku každému je aj krátky popis s niekoľkými informáciami.

Zdroj: archív Enzo Suma

Artefakty, ktoré urobia dojem

Druhou fázou projektu Archeoplastica je putovná výstava na základných školách v Apúlii a verejných priestranstvách. Niektoré exponáty boli vystavené aj v Bari (hlavné mesto regiónu Apúlia) v rámci festivalu „Vyberám si planétu“. Pre deti sú tieto výstavy veľmi efektívne, pretože si uvedomia, že pred sebou majú historický artefakt, ktorý je dokonca starší ako sú ich rodičia. Zo skúsenosti na nich tieto predmety veľmi zapôsobia. Niet sa čo čudovať, Enzo na plážach našiel skutočné skvosty, napríklad nádobu na zmrzlinu zo 60-tych rokov (o ktorej si najprv myslel, že ide o loptičku na hranie), či dokonca futbalovú loptu zo Svetového pohára 1990. Bežnými nálezmi sú hlavne plastové detské hračky, obaly zo šampónov, opaľovacích krémov, čistiacich prostriedkov, hrebene, slamky staré desiatky rokov a v pomerne dobrom stave. Enzo má v pláne vytvoriť aj informačnú brožúrku pre širokú verejnosť. Chcel by v nej priniesť najvýznamnejšie zistenia projektu a postupy, ktoré nám pomôžu okamžite znížiť spotrebu plastov. Posolstvo je jasné: Každý môže urobiť svoju časť a aj malý príspevok je dôležitý.

Prečo to má význam

Plasty v mori sú takmer večné a len málokto si to uvedomuje. Všetko, čo sa doteraz vyhodilo do mora, tam ešte stále je. Plast prežije aj tisíce rokov, pokým sa rozpadne a ak budeme takto pokračovať aj naďalej, o chvíľu bude v mori viac plastového odpadu ako rýb. To sú niektoré z faktov, o ktorých by ľudia mali podľa Enza začať premýšľať. Aj preto naďalej pokračuje vo svojom projekte a využíva odpadky z pláže, aby priviedol verejnosť k zamysleniu sa nad problémom znečistenia mora z novej perspektívy. Enzo vie, že problém so znečistením sa netýka iba Talianska a naša planéta nepozná pomyselné hranice štátov: “Dúfam, že už čoskoro budem mať príležitosť prísť na Slovensko objaviť jeho nádherné územie a priniesť so sebou nálezy z Archeologického múzea, aby som ich prezentoval na veľkej výstave,” prezradil nám svoje plány.

Archeoplastica je teda hlavne projektom na podporu zodpovednejšieho používania plastového materiálu. Znalosť a uvedomenie si problému sú práve tie nevyhnutné prvky, ktoré vedú k zmene v každodennom používaní plastov. Ak sa vám myšlienka projektu  Archeoplastica páči, môžete projekt podporiť na tejto stránke.


Páči sa vám, čo píšeme?

Podporiť našu prácu môžete zaslaním SMS, viac sa dozviete v časti O nás.
Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.