Po tom, čo Čína v roku 2018 zakázala dovoz plastového odpadu, boli zásielky s týmto materiálom presmerované do krajín juhovýchodnej Ázie vrátane Thajska, Indonézie, Filipín a Malajzie. Práve Malajzia sa následne stala hlavným cieľom nezákonného obchodovania s odpadom. Vláda Malajzie sa preto zaviazala zabezpečiť, aby sa „Malajzia nestala svetovou skládkou odpadu,“ uviedla ministerka životného prostredia Yeo Bee Yin.
Malajzia vyslala svetovým veľmociam jasnú správu o tom, že viac nebude akceptovať kontajnery plné ilegálneho plastového odpadu, ktoré do krajiny už roky prúdia.
Do dnešného dňa odoslali späť 150 kontajnerov obsahujúcich 4120 ton plastového odpadu. Z celkového počtu 150 kontajnerov bolo 43 vrátených do Francúzska, 42 do Veľkej Británie, 17 do Spojených štátov, 11 do Kanady, 10 do Španielska a zvyšok do Hongkongu, Japonska, Singapuru, Portugalska, Číny, Bangladéša, Srí Lanky a Litvy. Ďalších približne 110 kontajnerov plánujú odoslať do pol roka.
Vrátenie ilegálneho odpadu nie je pre Malajziu spojené so žiadnymi finančnými nákladmi. Náklady na vrátenie hradia jednotlivé krajiny alebo prepravné spoločnosti.
Nedávna správa organizácie Greenpeace uvádza, že plastový odpad vyvážaný z USA do Malajzie sa za prvých sedem mesiacov roku 2018 v porovnaní s rokom 2017 viac ako zdvojnásobil, uvádza správa CNN.
Páči sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi na Facebooku, dajte like našej Facebook stránke NašeBIO&EKO alebo nás sledujte na Instagrame @nasebioeko a už vám neuniknú žiadne novinky.