Iniciatíva Fur Free Europe: Smeruje Európa k zákazu kožušinových fariem?

kozusinove farmy zakaz

Kožušinový priemysel je relikt minulosti, ktorý do dnešnej doby nepatrí. V čase, keď rastie spoločenský dôraz na etické zaobchádzanie so zvieratami, je na mieste otázka: prečo ešte stále tolerujeme utrpenie miliónov zvierat kvôli móde? V tomto článku si predstavíme iniciatívu Fur Free Europe a spôsoby, ako môžeme aj my na Slovensku prispieť k humánnejšej budúcnosti.

Čo je iniciatíva Za Európu bez kožušín?

Fur Free Europe je celoeurópska iniciatíva, ktorej cieľom je zákaz chovu a predaja kožušín v Európskej únii. Kampaň spustila Európska občianska iniciatíva (ECI) a podporilo ju 1,5 milióna občanov EÚ, čo z nej robí jednu z najúspešnejších petícií v histórii európskej participácie. Slovensko sa pridalo k tomuto hlasu súcitu tiež – podpísalo ju viac ako 35 000 občanov.

Iniciatíva bola oficiálne predložená Európskej komisii v júni 2023. Tá v reakcii prisľúbila, že v roku 2025 zverejní svoje rozhodnutie, či EÚ pristúpi k úplnému zákazu chovu kožušinových zvierat.

Zvieratá trpia za tichým plotom

Kožušinové farmy sú miestami ticha, ale nie pokoja. Líšky, norky či činčily sú držané v malých, drôtených klietkach, kde nemajú priestor na pohyb ani prirodzené správanie. Ich jediným „cieľom“ je byť kožušinou – často za cenu bolestivých chorôb, samopoškodzovania a psychického kolapsu.

Niektoré zvieratá nikdy nezažijú trávu pod labkami, ani nebo nad hlavou. Ich smrť prichádza v podobe plynu, elektrického šoku či zlomenia väzov – všetko v mene luxusu.

Prečo je to enviro-spoločenský problém?

Kožušinový priemysel je nielen krutý, ale aj škodlivý. Výroba kožušín zahŕňa toxické chemikálie (napríklad formaldehyd alebo chróm), ktoré znečisťujú vodu a pôdu. Zvieratá sú kŕmené mäsom a rybami – čím sa spotrebúva ďalší zdroj potravy, zatiaľ čo výsledkom je produkt, ktorý spoločnosť čoraz viac odmieta.

Podľa štúdie Európskeho parlamentu z roku 2021 majú kožušiny až 5- až 10-násobne vyššiu uhlíkovú stopu ako ich syntetické náhrady.

Konkrétne úspechy iniciatívy

1. Zákaz chovu na kožušiny už prijalo 22 krajín EÚ, vrátane Rakúska, Holandska, Slovinska, Belgicka, Estónska, Írska, Litvy (zákaz má nadobudnúť účinnosť v roku 2027). Rumunsko schválilo zákon o postupnom ukončení chovu činčíl a noriek do roku 2027.

2. V Holandsku, kde bol priemysel historicky veľmi silný, sa zákaz dotkol stoviek fariem a bol úspešne implementovaný.

3. Taliansko schválilo zákaz v roku 2021 a stalo sa tak jednou z najvplyvnejších krajín, ktorá poslala jasný signál svetu módy.

4. Viaceré módne domy – napríklad Gucci, Prada, Versace, Valentino či Burberry – sa už zaviazali nepoužívať pravú kožušinu.

Ako sme so zákazom na Slovensku?

Na Slovensku zatiaľ neexistuje legislatívny zákaz chovu zvierat na kožušiny. Hoci počet takýchto fariem je minimálny, právny zákaz zatiaľ nebol prijatý. Podpora verejnosti pre zákaz je však vysoká. Podľa prieskumu agentúry Focus z roku 2019 až 68 % Slovákov nesúhlasí s chovom zvierat na kožušiny. Tieto údaje naznačujú, že verejná mienka je naklonená zákazu kožušinových fariem, čo môže v budúcnosti pozitívne ovplyvniť legislatívne rozhodnutia.

Čo môže urobiť každý z nás?

Aj keď zber podpisov pre iniciatívu Za Európu bez kožušín už bol oficiálne ukončený v roku 2023, stále existujú konkrétne spôsoby, ako môže každý z nás túto snahu podporiť:

Osloviť svojho europoslanca – môžeme mu napísať e-mail alebo správu na sociálnych sieťach a vyjadriť podporu zákazu kožušinového chovu v EÚ.

Podporujme organizácie, ktoré chránia zvieratá, ako je Humánny pokrok, Sloboda zvierat, Zvierací ombudsman a ďalšie, ktoré na Slovensku aktívne bojujú za ukončenie tejto praxe.

Nakupujme eticky – vyhýbajme sa značkám, ktoré stále používajú pravú kožušinu. Dnes už môžeme nájsť aj slovenské kvalitné značky, ktoré sú 100 % cruelty-free.

Zdieľajme osvetu – hovorme o tejto téme, zdieľajme články, fotografie, videá a príbehy, ktoré ukazujú realitu kožušinového priemyslu. Začať môžete zdieľaním tohto článku.

Titulný obrázok: freepik.com


Páčil sa vám náš článok? Prihláste sa k odberu nášho newslettra v spodnej časti našej stránky, aby vám žiadny článok neunikol.