Čo je to zelená grilovačka alebo 10 tipov ako sa zabaviť a neuvariť aj našu planétu

Letné obdobie znamená aj viac voľného času stráveného s priateľmi. A čo môže byť lepšie ako spoločné chvíle pri dobrom jedle, napríklad aj tom grilovanom. Poviete si, že taká grilovačka má možno zanedbateľný vplyv na životné prostredie v porovnaní s ostatnými neekologickými činnosťami, ktoré robíme. Nezabúdajme však na to, že kto sa chce správať zodpovedne voči životnému prostrediu, nevynechá ani tento aspekt svojho života.

1. Výber grilu na prvom mieste

Aký by mal byť ideálny gril? Zelený. Tým samozrejme nemyslíme farbu, ale v prvom rade kvalitu a odolnosť, aby ste ho nemuseli vyhodiť po prvom použití. Dbajte na to, aby bol energeticky úsporný, najlepšie ak využíva obnoviteľnú solárnu energiu. Na zváženie sú aj plynové alebo elektrické grily.

2. Pozor na uhlie

Ak máte gril na drevené uhlie zaobstarajte si prírodné uhlie z odpadového dreva. Neobsahuje chemické prísady a spojivá, takže redukuje znečistenie ovzdušia a aj váš pokrm bude zdravší. Drevené uhlie je v podstate čistý uhlík a pri jeho spaľovaní sa uvoľňuje vysoké množstvo oxidu uhličitého, oxidu uhoľnatého a znečisťujúcich látok, ktoré sa môžu dostať hlboko do pľúc a spôsobiť otravu. Negrilujte nikdy v uzavretých priestoroch!

3. Zapáľte a uhaste to správne

Používajte prírodné ekologické zapaľovače bez ropy. Pozor na benzínové zapaľovače, pretože obsahujú prchavé organické zlúčeniny, ktoré uvoľňujú petrochemické látky do atmosféry a spôsobujú znečistenie ovzdušia. Po skončení grilovačky, najmä ak ste varili na uhlí, oheň ihneď uhaste, aby ste zabránili uvoľňovaniu ešte väčšieho množstva uhlíka. Gril zatvorte, aby vám uhlie zostalo aj nabudúce. 

4. Čo počuť ne/chcete

Grilovanie nemusí byť len o mäse. Je dokázané, že mäso hospodárskych zvierat tvorí takmer 20% celkových skleníkových plynov. Problémom je najmä to hovädzie. Navyše s grilovaným červeným mäsom je spojených veľa zdravotných rizík, vrátane rakoviny. Pre zmenu si ugrilujte rybu alebo kura. Oveľa zdravšie je však také tofu, huby, kukurica, karfiol alebo baklažán. Existujú aj vegetariánske náhrady mäsa, ktorými by ste pokojne “oklamali nepriateľa”. Ak však túžite po grilovanom červenom mäse, dajte si ho (nie každý deň).

5. Nechystajte toho veľa

Pri nákupe na grilovačku myslite na to, že k vám (pravdepodobne) nepríde celé mesto, ale len zopár priateľov či rodina. Pripravte menšie porcie a zdravé predjedlá, napríklad čerstvú nakrájanú zeleninu. Vyhýbajte sa zabaleným jedlám, ktoré obsahujú nezdravé prísady a zbytočné obaly. Mäso nakupujte z ekologického a voľného chovu, lokálne na farmárskych trhoch. To isté platí pre zeleninu.

6. Na zdravie!

Grilovačka sa dá zvládnuť aj bez sladených nápojov v plaste. Uprednostnite vodu z vodovodu, alebo si pripravte domácu limonádu či ľadový čaj z mäty, ktorú neskôr ocení aj váš žalúdok. Ak si doprajete aj nejaké to pivo, plechovky a fľaše správne separujte a nezabudnite, že sa dá už aj zálohovať.

7. Zostalo vám niečo?

Výborne, môžete to darovať. Nabaľte priateľom jedlo na cestu do nádob, ktoré vám nabudúce prinesú (ak nezabudnú). Zvyšok môžete dať zamraziť alebo skompostovať. Väčšina potravín je biologicky rozložiteľná, organická a kompostovateľná a kompost neskôr ocení aj vaša záhradka. Určite nič nevyhadzujte len tak do koša, pretože potravinový odpad uvoľňuje emisie metánu, ktoré spôsobujú znečistenie ovzdušia.

8. Doba plastová

Ak si nechcete zničiť svoje vzácne poháre a príbory, kúpte si lacnejšie verzie určené na oslavy a grilovačky alebo kompostovateľný riad. Určite sa však vyhnite plastom. V prírode sa rozkladajú stovky rokov, ešte stále sú tu s nami všetky, od počiatku ich vzniku. Dobrou náhradou sú napríklad bambusové riady. Bambus rastie veľmi rýchlo a nepotrebuje veľa vody. Namiesto servítok použite látkové obrúsky, ktoré po grilovačke jednoducho operiete. O slamkách už asi nemusíme ani hovoriť…

9. Na záver

Gril vyčistite ihneď po varení, kým je ešte teplý. Ak si to necháte na neskôr, nahromadí sa mastnota a kúsky jedla, ktoré sa ťažko odstraňujú. Pri ďalšom varení sa potom vytvára nepríjemný dym, gril sa dlhšie zohrieva a plytvá sa energiou. Na čistenie mriežky skúste zmes vody a jedlej sódy. Starajte sa o gril a ak sa náhodou pokazí, dajte ho opraviť a nekupujte ihneď nový, pokiaľ to nie je nevyhnutné. Bohužiaľ, mnohé grily, ktoré sa dnes vyrábajú, nie sú dosť kvalitné na to, aby vydržali viac rokov. Ak však zainvestujete do grilu s dlhšou životnosťou, z dlhodobého hľadiska vám ušetrí peniaze a zníži dopad na životné prostredie spôsobený výrobou, balením, prepravou a (dúfajme) recykláciou ďalších grilov.

10. Čo potom?

Po grilovačke starostlivo vytrieďte odpad. Všetko čo sa dá recyklovať, recyklujte. Svojim priateľom môžete ponúknuť spoločný odvoz a poďakujte im, že rešpektujú vás aj prírodu. Nehanbite sa s nimi o týchto veciach hovoriť, sú to predsa vaši priatelia, blízki ľudia, ktorých môžete viesť ako prvých (hneď po sebe) k zodpovednému správaniu sa voči našej planéte. Robte to však s citom, krok po kroku a najlepšie vlastným príkladom.

Titulný obrázok: freepik.com


Páči sa vám, čo píšeme?

Odporučte článok známym alebo nás sledujte na našich sociálnych sieťach.
Facebook NašeBio&Eko
Instagram @nasebioeko
Nezabudnite sa prihlásiť pre odber nášho newslettra v pätičke stránky, aby vám neunikli žiadne novinky.