Fajčiari po celom svete kúpia každý rok približne 6 biliónov cigariet. To je 18 miliárd cigariet každý deň. Zatiaľ čo väčšia časť z cigarety pri fajčení zhorí, niečo predsa len zostáva. Cigaretový špak, ohorok, nedopalok … Nech už ich nazývame hocijako, len tretina z nich sa dostane do odpadkového koša. Zvyšné dve tretiny bežne nájdeme v prírode, na ulici, v parkoch, na okrajoch ciest, chodníkov, či vo vode. Sú teda cigaretové ohorky spoločnosťou tolerovaný odpad, ktorý nikdy nevymizne? Viacero fajčiarov priznáva, že odhodí ohorky z cigariet, pretože si myslia, že sú neškodné alebo biologicky odbúrateľné a akosi ich nepovažujú za odpad.
Čo obsahuje cigaretový ohorok?
Jadro 98 percent cigaretových filtrov vyzerá ako biela bavlna, no v skutočnosti to je druh plastu, ktorý sa nazýva acetát celulózy. Vlákna z acetátu celulózy v cigaretovom filtri sú tenšie ako šijacia niť a jeden filter obsahuje viac ako 12 000 týchto vlákien a dve vrstvy obalu, ktoré sú vyrobené z papiera alebo umelého hodvábu. Papier pritom nie je žiadnym obyčajným papierom. Zámerne sa do neho pridávajú chemické látky pre čo „najlepší“ zážitok z fajčenia. Za zmienku určite stojí dusičnan draselný používaný pre kontrolu horenia a hutnosť popola a uhličitan horečnatý, ktorý zas zlepšuje farbu popola.
Ako dlho sa rozkladá?
Samotný acetát celulózy sa rozkladá veľmi pomaly, v závislosti od podmienok a oblasti, v ktorej sa ohorok cigariet odhodí. Môže trvať 18 mesiacov až 10 rokov, kým sa cigaretový filter rozloží a premení na mikroplastové znečistenie. Nedávna štúdia poukázala na to, že ohorok cigarety sa po dvoch rokoch rozložil len na 38 percent.
Kým cigaretovým filtrom môže trvať až 10 rokov, kým sa úplne rozložia, chemikálie, ktoré sa z nich uvoľňujú, môžu zostať v prostredí ešte mnoho rokov po rozložení samotného ohorku. Stačí spomenúť napríklad arzén a olovo.
Prečo sú nebezpečné pre životné prostredie?
Cigaretové ohorky sú všadeprítomným a toxickým typom odpadu, ktorý si vyžaduje zvýšenú pozornosť výrobcov, fajčiarov, úradov a verejnosti, aby sa zabránilo ich hromadeniu mimo odpadových košov. Sú najrozšírenejšou formou plastového odpadu na svete, pričom asi 4,5 bilióna jednotlivých ohorkov každý rok znečisťuje naše ulice a prírodu.
Úlohou cigaretového filtra je absorbovať a uchovávať niektoré chemikálie, ktoré fajčiari vdychujú. No v skutočnosti nepomáhajú na toľko, aby ochránili zdravie fajčiarov a na druhú stranu použité cigaretové filtre sú plné toxínov, ktoré sa môžu vylúhovať do pôdy a vodných tokov, čím poškodzujú živé organizmy, ktoré s nimi prídu do kontaktu. Väčšina filtrov sa vyhodí aj s kúskami tabaku, ktorý obsahuje viac toxínov, než samotné filtre.
Tieto drobné toxické nedopalky tiež značne poškodzujú naše vodné zdroje. Nie je ničím nezvyčajným, ak sa ohorky cigariet nájdu vo vnútri mŕtvych morských vtákov, morských korytnačiek, rýb a delfínov, ktoré si ich pomýlia s potravou.
Sú cigaretové ohorky poslednou tolerovanou formou odpadu?
„Ľudia častejšie zbierajú výkaly po svojich psoch ako ohorky cigariet sami po sebe.“
Ak by ste išli po ulici a niekto pred vami na zem odhodí plastovú alebo sklenenú fľašu, obal z jedla alebo veľkú krabicu, zareagovali by ste? Prehliadame odhadzovanie cigaretových ohorkov na zem len kvôli ich veľkosti? Vo videu nižšie od National Geographic sú cigaretové ohorky označené za „poslednú tolerovanú formu znečistenia“ a jediný, kto s tým môže niečo spraviť, sme my.
Keďže sú cigaretové ohorky malé a majú tendenciu zostať nepovšimnuté, skrývajú sa takmer všade. Na rozdiel od toho, čomu mnohí veria, cigaretové ohorky nie sú neškodné. Dôležité je komunikovať tému nebezpečia, ktoré predstavujú a informovať o následkoch ich odhadzovania mimo na to určené odpadkové koše.
Zdroje: nationalgeographic.com, mdpi.com