Ako si doma jednoducho vyrobiť ekologické mydlo? Budete potrebovať iba týchto 5 surovín!

Klasické, masovo vyrábané mydlá, ktoré nájdete v obchodoch môžu byť škodlivé pre životné prostredie. A hoci už existuje aj veľká ponuka eko mydiel od nezávislých online predajcov s nulovým odpadom, skúste si jednoducho vyrobiť svoje vlastné. Výroba ekologického mydla je jednoduchá a zábavná. Tento proces je časovo menej náročný, než by ste si mysleli. Tiež vám poskytne možnosť experimentovať s rôznymi prísadami, ako sú esenciálne oleje, prírodné soli a olivový olej, vďaka ktorým sa bude vaša pokožka cítiť skvelo aj po dlhom dni v práci alebo v škole.

Ešte predtým, než prejdeme k samotnej výrobe, pozrime sa na niektoré ďalšie výhody domáceho eko mydla.

Výhody výroby vlastného mydla

  • Viete úplne presne, čo obsahuje – pretože ste si ho vyrobili sami.
  • Je lepšie pre životné prostredie. Domáce mydlo využíva všetky prírodné zložky, je zero waste, nepotrebuje žiadne plastové obaly.
  • Jeho výroba je lacná – prírodné mydlo neobsahuje žiadne zbytočné prísady ani plnivá, takže môžete ušetriť peniaze.
  • Môžete si vybrať svoje obľúbené esenciálne oleje pre prírodné prevoňanie (veľmi obľúbený je levanduľový).
zdroj: freepik.com

Recept na ekologické mydlo

Najprv však dovoľte pár slov o bezpečnosti, ešte skôr, ako začnete.

Bezpečnosť

V procese výroby mydla sa používa lúh – chemikália, ktorá má rôzne názvy – zvyčajne ide o hydroxid sodný alebo hydroxid draselný. Lúh sa nazýva aj lúh sodný. Samotná výroba mydla zahŕňa zmiešanie tukov, ako je tekutý olej, s alkáliami (lúh), aby sa vytvoril mydlový základ. Produkty ako kuchynské oleje, esenciálne oleje a čistá voda môžu byť tiež súčasťou tejto zmesi. Pamätajte však na to, že lúh je pri nesprávnom zaobchádzaní nebezpečná chemikália. Môže spôsobiť popáleniny a slepotu a môže byť tiež škodlivý pre vašu pokožku. Predtým, ako sa pokúsite vyrobiť si domáce mydlá, nezabudnite nosiť ochranný odev! Pred manipuláciou s lúhom si zakryte pokožku dlhými rukávmi, gumenými rukavicami a používajte ochranu očí. Lúh je, žiaľ, nevyhnutnou zložkou pri výrobe akéhokoľvek mydla a nedá sa mu vyhnúť. Vždy ho hľadajte len od zodpovedných dodávateľov, aby ste sa uistili, že je vyrobený spôsobom šetrným k životnému prostrediu.

Príprava

Ingrediencie

360 ml čistej, destilovanej vody

140 g perličiek hydroxidu sodného

1 l  panenského olivového oleja

1 ČL morskej soli

30 ml  esenciálneho oleja alebo kokosového oleja

Pri tejto metóde výroby mydla za studena vytvoríme mydlo z olivového oleja a zo všetkých prírodných ingrediencií. Je nesmierne dôležité presne odmerať olej a lúh (príliš veľa oleja môže spôsobiť, že mydlo nakoniec zožltne a príliš veľa lúhu urobí mydlo drsným pre vašu pokožku).

zdroj: freepik.com

Krok 1 – Nalejte vodu do veľkej sklenenej misy, pridajte morskú soľ a dôkladne premiešajte, kým sa úplne nerozpustí.

Krok 2 – Urobte tento krok vonku alebo vo veľmi dobre vetranom priestore. Pamätajte na ochranné prostriedky (dlhé rukávy, maska, ochrana očí a ochranné rukavice). Pomaly nalejte lúh sodný do vody (nikdy nie naopak, inak môže vystreknúť z misky). Jemne premiešajte. Vytvorenie lúhovej zmesi spôsobí chemickú reakciu, ktorá zohreje vodu a uvoľní plyn, ktorý môže byť škodlivý pri vdýchnutí. Preto je toto najlepšie robiť vonku.

Krok 3 – Kým čakáte, že váš lúhový roztok vychladne, môžete naliať olivový olej do veľkej panvice s vysokými stenami.

Krok 4 – Keď lúh+voda dosiahnu menej ako 57 °C (alebo môžete sklenenú misku pohodlne držať v rukách), je roztok pripravený na použitie. Do panvice pomaly nalejte vychladnutú lúhovú zmes, pričom ju tyčovým mixérom zmixujte spolu s olivovým olejom.

Krok 5 – Teraz pridajte vami zvolené esenciálne alebo iné vonné oleje.

Pokračujte v dôkladnom miešaní, kým zmes nebude mať krémovú textúru.

Krok 6 – Nalejte mydlovú zmes do vami vybranej formy. Neplňte formu až po vrch, približne do ⅔. Je dôležité nepoužívať kovovú formu, pretože by mohla reagovať s mydlom. Nastriekajte vrchnú časť mydla chirurgickým liehom, aby sa zabránilo tomu, že bude mať zakalenú bielu farbu (toto je dobrovoľné).

Krok 7 – Nechajte mydlový základ 48 až 82 hodín vytvrdnúť. V tomto bode ho môžete orezať na požadovanú veľkosť tak, aby sa podobal tradičnému mydlu alebo akémukoľvek inému tvaru, ktorý sa vám páči.

zdroj: freepik.com

Potom musíte mydlo nechať vytvrdnúť na dobre vetranom mieste 4-5 týždňov, kým ho budete môcť použiť. Toto je veľmi dôležitou súčasťou procesu výroby mydla! Lúh sodný absorbuje kyslík zo vzduchu, vďaka čomu je bezpečné ho používať na pokožke. Ak mydlo použijete predtým, existuje potenciálne riziko, že nie všetok lúh sodný zreagoval s olejom a vodou, čo môže znamenať riziko pre vašu pokožku. Nepodľahnite preto pokušeniu použiť mydlo príliš skoro.

Dobrá rada na záver: Na výrobu mydla použite nástroje, ktoré budete mať iba na tento účel. To platí aj pre tyčový mixér, pretože zvyšky hydroxidu sodného nie sú niečo, čo by ste chceli náhodou zjesť. Ak sa vám stane, že rozlejete lúh sodný na pult, skúste ho najskôr vyčistiť bez vody, pretože s ňou bude reagovať. Akonáhle to vyzerá, že je lúh preč, môžete použiť mierne navlhčenú handričku a dočistite tak, aby ste si boli istí, že pult je úplne čistý.

Podeľte sa o svoje recepty

Máte svoj vlastný recept na domáce mydlo, na ktorý nedáte dopustiť? Ktoré esenciálne oleje preferujete – levanduľový olej, kokosový alebo niečo iné? Neváhajte a pošlite nám vaše recepty na mydlá, radi ich vyskúšame!